پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

تاثیرات مثبت و منفی موبایل بر سلامتی کودکان

زمان مطالعه: 5 دقیقه

امروزه به دلیل شیوع ویروس کرونا، استفاده از موبایل و دستگاه‌های هوشمندی مانند تبلت به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی همه ما به خصوص کودکان تبدیل شده است.

این دستگاه ها به دلیل قابلیت اتصال به اینترنت و برخورداری از برنامه‌های متنوع سبب تسهیل زندگی پرمشغله امروزی شده  است و ما را از این موضوع غافل کرده که استفاده بیش از حد از این دستگاه‌ها خطرات زیادی برای سلامتی کودکان دارد.

حتی ممکن است برخی از والدین و پرستاران کودک،به دلیل ناآگاهی از اثرات مخرب استفاده از دستگاه های هوشمند، از این وسایل برای سرگرم کردن کودک استفاده کنند. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله به بررسی مزایا و معایب استفاده از موبایل و تبلت برای سلامتی کودکان پرداخته ایم:

پرستار همراه الف

معایب استفاده از موبایل و تبلت برای سلامتی کودکان

استفاده از دستگاه های هوشمندی مانند موبایل و تبلت خطرات بی شماری برای سلامتی کودکان دارد که مهم ترین آن عبارتند از:

کاهش فعالیت‌های بدنی

زیاده روی در استفاده از موبایل باعث کاهش کلی فعالیت‌های بدنی در کودکان می شود. براساس تحقیقات انجام شده کودکانی که ساعات زیادی را صرف بازی با موبایل می کنند، تمایل کمتری به فعالیت های بدنی و ورزش نشان می دهند و به همین دلیل دچار افزایش وزن و چاقی می شوند. می‌کنند.

مشکلات خواب

کودکانی که در ساعات پایانی روز و در طول شب از دستگاه‌های هوشمند استفاده می کنند بیشتر از سایرین در معرض اختلالات خواب قرار دارند. نور ساطع شده از صفحه موبایل و تبلت به دلیل تحریک سیستم عصبی سبب بروز مشکل بی خوابی در این کودکان می شود.

عدم تمرکز

کاهش تمرکز یکی از مشکلات جدی کودکانی است که بیش از حد معمول از موبایل استفاده می کنند. مطالعات محققان نشان داده است که کیفیت بازی های کامپیوتری موجود در دستگاه های هوشمند سبب انحراف تفکر کودکان می شود و توانایی آن ها را برای تمرکز بر امور مهم و ضروری را کاهش می دهد.

پرستار همراه الف

 افزایش احتمال اعتیاد

کودکانی که در سنین پایین شروع به استفاده از موبایل می کنند، به احتمال زیاد در دوران نوجوانی به استفاده از این دستگاه ها اعتیاد پیدا می کنند. این کودکان به دلیل وابستگی شدیدی که به استفاده از تکنولوژی پیدا می کنند، بدون استفاده از این دستگاه ها احساس ناتوانی کرده و برای انجام کلیه امور زندگی به این دستگاه ها اعتیاد پیدا می کنند.

 

خطرات امنیتی

برخی از کودکان در هنگام استفاده از دستگاه‌های هوشمندی مانند موبایل و تبلت در معرض مخاطرات امنیتی قرار می گیرند. به این معنی که ممکن است برای استفاده از برنامه هایی که بر روی این دستگاه ها نصب می کنند اطلاعات شخصی و خانوادگی خود را در فضای ناامن اینترنت منتشر کنند و با این کار خود را در معرض مخاطرات امنیتی قرار دهند.

نصب بد افزارها و برنامه های آلوده به ویروس‌ نیز ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای کودکان و خانواده او ایجاد کند.

فواید استفاده از موبایل و تبلت برای سلامتی کودکان

پرستار همراه الف

حال که با مضرات استفاده از موبایل و تبلت آشنا شده اید، باید بدانید که این خطرات در صورت نظارت و آموزش مناسب کودکان به حداقل ممکن خواهد رسید.

بنابراین باید بگوییم که استفاده از دستگاه های هوشمند تحت نظارت و کنترل دقیق والدین و پرستار کودک در موارد خاص، با فوایدی نیز همراه است که در ادامه به چند مورد از این فواید اشاره کرده ایم:

برخورداری از آموزش غیر حضوری و آنلاین

پس از شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان، بسیاری از کشورها برای حفظ سلامت و امنیت کودکان مدارس حضوری را تعطیل کردند و به روش های آموزش غیر حضوری و آنلاین رو آوردند.

در این شرایط استفاده از موبایل و سایر دستگاه‌های هوشمند بهترین ابزار برای برخورداری کودکان به دوره های آموزشی باکیفیت بود. اکنون که بیماری کرونا در بسیاری از کشورهای جهان کنترل شده است، آموزش آنلاین همچنان طرفداران زیادی دارد و  همچنان از این روش برای آموزش کودکان استفاده می شود.

بهبود ارتباطات خانوادگی و دوستانه

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از دستگاه های هوشمند، امکانات ایجاد ارتباط صوتی و تصویری با سایرین است. بسیاری از کودکان با استفاده از دستگاه های هوشمند با پدر بزرگ و مادر بزرگ خود در دوران کرونا ارتباط برفرار می کردند و این کار در جهت حفظ ارتباطات خانوادگی و دوستانه کودکان تاثیر چشمگیری داشت.

امروزه امکان برقراری تماس های آنلاین، باعث کاهش ضرورت ملاقات های حضوری در مواقعی مانند آلودگی هوا یا شیوع ویروس های مسری شده است.

رشد دانش و آگاهی کودک

دنیای گسترده اطلاعات موجود در اینترنت به کودکان این امکان را داده است که تحت نظارت والدین از این فضا استفاده کرده و دانش و آگاهی خود را افزایش دهند. استفاده از برنامه‌های آموزشی متنوع در فضای مجازی به کودکان کمک کرده است که به راحتی به جدیدترین اطلاعات روز در حوزه مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند و از این فضا در جهت رشد استعدادهای خود استفاده کنند.

سرگرمی در اوقات فراغت

بسیاری از بازی های سالم و برنامه های مربوط به کودکان در اینترنت به گونه ای طراحی شده اند که به کودک کمک می کنند تا به بهترین نحو از اوقات فراغت خود لذت ببرد.

بنابراین در صورت رعایت نکات ایمنی و نظارت صحیح والدین بر دستگاه های هوشمند، استفاده از موبایل و تبلت برای سلامتی کودکان نه تنها خطرناک نیست بلکه با فوایدی نیز همراه است. اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از والدین و پرستار کودک مطرح شود این است که از چه روش هایی می توان استفاده ایمن و استاندارد از موبایل را به کودکان آموزش داد؟

پرستار همراه الف

راهکارهای آموزش استفاده مناسب از موبایل به کودکان

همانطور که بیان شد لازم است که والدین پیش از ورود کودک به فضای مجازی خطرات اشتراک گذاری اطلاعات شخصی در اینترنت را به کودک آموزش دهند. به کودک خود یادآوری کنید که برای حفط حریم شخصی، هرگز نام، آدرس محل زندگی یا تحصیل و شماره تماس اعضای خانواده را در فضای مجازی به اشتراک نگذارد.

همچنین بهتر است که در مواقع استفاده کودک از موبایل یکی از والدین یا فردی بزرگسال مانند پرستار در کنار کودک حضور داشته باشد تا در صورت نیاز از برنامه های حفاظتی لازم برای حفظ امنیت و اطلاعات شخصی کودک استفاده کنند.

یکی دیگر از مهم ترین اقداماتی که لازم است برای آموزش استفاده مناسب از موبایل انجام دهید،تعیین محدودیت زمانی برای استفاده از این وسایل توسط کودک است. بنابراین لازم است وقتی موبایل را در اختیار کودک قرار می دهید به او اعلام کنید که تا چه زمانی اجازه استفاده از این دستگاه را دارد و دز زمان مقرر شده از کودک بخواهید که موبایل را به شما برگرداند

یکی از بهترین راهکارهای حفظ سلامتی کودکان از لحاظ روانی در اینترنت و پیشگیری از مواجه او با محتوای نامناسب، فعال سازی فیلترهای امنیتی مناسب با سن کودک  است.

به کودک آموزش دهید که از مشاهده و دانلود مطالب نامناسب خودداری کند و در صورت مواجه با این اطلاعات از والدین یا پرستار کودک برای محدودسازی سایت مورد نظر کمک بگیرد.

بنابراین به عنوان والدین و پرستار کودک مسئولیت آموزش روش های مناسب استفاده از دستگاه های هوشمند به عهده شما است. این آموزش ها باید با روشی ساده و کاملا قابل درک به کودکان ارائه شود تا کودکان با اهمیت این موضوع به خوبی آشنا شده و از این روشها در جهت استفاده مناسب از اینترنت استفاده کنند.

مراقبت از فرزندان دلبند خود را به پرستاران کودک حرفه ای شرکت پرستاری پرستار همراه الف بسپارید. کلیه پرستاران این مرکز از تجربه و دانش کافی برای پرورش و مراقبت از کودکان برخوردار هستند و حضور دلگرم کننده آنها در کنار والدین، نقش موثری در بهبود کیفیت زندگی و سلامتی کودکان دارد.

برای برخورداری از خدمات این مرکز به صورت شبانه روزی با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.