پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

تکنیک های بهبود استقامت استخوان در سالمندان

زمان مطالعه: 4 دقیقه

با بالارفتن سن میزان استقامت استخوان در سالمندان، دستخوش تغییرات مختلفی می شود که این تغییر به نوبه خود زمینه ساز بروز مشکلاتی مانند شکستگی و پوکی استخوان است.

نتایج تحقیقات دانشمندان نشان داده است که این تغییرات استخوانی ممکن است به دلیل کاهش جذب کلسیم و همچنین کاهش تولید هورمون هایی مانند استروژن و تستوسترون باشد که منجر به کاهش استحکام و چگالی استخوان ها در سالمندان می شود.

خوشبختانه روش های موثری برای تقویت استخوان ها در دوران سالمندی وجود دارد که در این مقاله به بررسی این موارد پرداخته ایم:

پرستار همراه الف

ورزش کردن

همانطور که می دانید انجام تمرینات ورزشی منظم،تاثیرات مطلوبی بر تقویت بافت استخوانی در دوران سالمندی دارد. وزنه برداری، تمرینات ورزشی استقامتی و ایروبیک همگی سبب بهبود تعادل بدن و  استحکام استخوان ها می شود.

در واقع انجام تمرینات ورزشی فوق اقدام مناسبی برای افزایش استقامت استخوان در سالمندان، بهبود تعادل و پیشگیری از زمین خوردن سالمندان است. از سویی دیگر تاثیرات مطلوب ورزش‌هایی مانند شنا و پیاده‌روی برای بهبود استقامت استخوان‌ها در سالمندان به اثبات رسیده است.

 

تغذیه مناسب

پیروی از برنامه غذایی متعادل و سالم یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در بهبود و تقویت استخوان های بدن در دوران سالمندی است.  به همین دلیل استفاده از منابع غذایی سرشاز از کلسیم و ویتامین D مانند محصولات لبنی، سبزیجات و ماهی اهمیت زیادی در تقویت و حفظ سلامت بافت استخوانی در دوران سالمندی دارد.

براساس گزارشات محققان مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین، مگنز، ویتامین K و سایر مواد مغذی نیز تاثیرات چشمگیری در بهبود وضعیت استخوان های بدن سالمندان دارد.

لازم است بدانید که رژیم های غذایی کم کالری با افزایش خطر کاهش تراکم استخوان ها در دوران سالمندی همراه هستند. بنابراین لازم است که قبل از رژیم گرفتن، در مورد نیازهای کالری خود با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا برنامه غذایی شما براساس کالری مورد نیاز و ایمن تعیین شود.

یک رژیم غذایی متعادل باید شامل پروتئین، چربی، ویتامین و مواد معدنی باشد و حذف هر یک از گروه های غذایی فوق، به منزل ناکارآمدی رژیم غذایی مورد نظر است.

پرستار همراه الف

مصرف مکمل‌های ویتامینی و معدنی

اصولا مصرف مکمل های حاوی مواد معدنی و ویتامین ها، با تاثیرات بسیار مطلوبی بر بهبود استقامت استخوان در سالمندان همراه است. بهترین مکمل ها برای جبران کمبود موادمعدنی سالمندان شامل مکمل کلسیم، ویتامین D، ویتامین K است.

اما فراموش نکنید که پیش از مصرف هرگونه مکمل حتما ابتدا با پزشک معالج خود مشورت کنید تا براساس شرایط سلامتی شما بهترین مکمل را برای شما تجویز کند. طبعا مصرف خوسرانه مکمل های ویتامینی یا معدنی در دوران سالمندی ممکن است با خطرات و عوارض نامطلوبی همراه باشد.

 

دارو درمانی برای استقامت استخوان در سالمندان

برخی از سالمندان به دلیل مشکلات و بیماری های زمینه ای، در معرض از دست دادن بخش بزرگی از بافت استخوانی خود قرار دارند. در این شرایط پزشکان متخصص با بررسی شرایط منحصر به فرد سالمندان، نسبت به تجویز داروهای مخصوص تقویت و بازسازی استخوان ها اقدام می کنند.

استفاده از داروهایی مانند بیسفوسفونات‌ها، ترکیبات هورمونی و سایر داروهای مرتبط، گزینه های مناسبی برای درمان ضعف استخوان ها و تقویت استقامت استخوان در سالمندان است. البته اما این داروها نباید تحت هیچ شرایطی به صورت خودسرانه و بدون مشورت با پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

پرستار همراه الف

ترک الکل و سیگار

سیگار کشیدن و مصرف الکل، سرعت تضعیف و تخریب بافت استخوانی در سالمندان را افزایش می دهند. از سویی دیگر سیگار کشیدن سبب ایجاد تاخیر در ترمیم شکستگی بافت استخوان ها شده و بهبود سالمندان را به تعویق می اندازد.

متخصصان بر این باورند که ترک سیگار و الکل، تا حدی زیادی  خطر ابتلا به شکستگی را معکوس می کند،بنابراین لازم است برای حفظ استقامت استخوان در سالمندان و بهبود کیفیت زندگی، به دنبال یافتن روش های موثر برای ترک الکل و سیگار باشید.

بنابراین تقویت بافت استخوانی در دوران سالمندی برای پیشگیری از شکستگی و پوکی استخوان از اهمیت بسزایی برخوردار است. استفاده از تکنیک های سودمند این مقاله برای تقویت استحکام استخوان ها در دوران سالمندی بسیار سودمند است.

 

وزن متعادل

حفظ وزن سالم و متعادل یکی از مهم ترین فاکتورهای موثر بر استقامت استخوان در سالمندان است. سالمندانی که دچار کاهش وزن شده اند، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به بیماری های استخوانی و شکستگی استخوان قرار دارند. از سویی دیگر اضافه وزن نیز فشار زیادی بر بافت استخوانی وارد کرده و زمینه بروز تغییرات نامطلوب بر استفامت استخوان در سالمندان را ایجاد می کند.

براساس تحقیقات انجام شده، کاهش وزن سریع و یا کاهش و افزایش مداوم وزن بدن به صورت یویویی با تاثیرات مخربی بر بافت استخوانی در دوران سالمندی همراه است.

ذکر این نکته بسیار مهم است که وقتی سالمند وزن کم می کند مقداری از تراکم بافت استخوانی خود را از دست می دهد که این وضعیت با افزایش مجدد وزن، جبران و ترمیم نمی شود. بنابراین کاهش تراکم استخوان ها منجر به ضعف استخوانی و افزایش احتمال شکستگی استخوان دارد.

هر سالمند براساس شرایط منحصر به فرد خود می تواند از روش های فوق در جهت بهبود استقامت استخوان در سالمندان و بالابردن کیفیت زندگی استفاده کند. اگر شما نیز در دوران سالمندی قرار دارید و به دلیل مشکلات ناشی از بالارفتن سن، توانایی خودمراقبتی و انجام توصیه های فوق را ندارید بهتر است همین حالا با استخدام یک پرستار سالمند حرفه ای، سلامت و امنیت خود خود را تضمین کنید.

شرکت پرستاری پرستار همراه الف با برخورداری از مجوزهای لازم و کادر پرستاری باتجربه، به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات مراقبت از سالمند، کودک و بیمار است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در واحد مشاوره تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت نسبت به رفع نیازهای مراقبتی و پرستاری شما در منزل اقدام شود.