پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

10 غذای معجزه گر برای افزایش قد کودکان

زمان مطالعه: 5 دقیقه
Rate this post

با این که افزایش قد کودکان تا حد زیادی به عوامل ژنتیکی بستگی دارد، بدن کودک برای رشد همه جانبه به مواد مغذی کافی نیاز دارد. سال هایی که قد انسان رشد می کنند محدود هستند به همین دلیل توجه به تغذیه مناسب برای حفظ سلامت استخوان ها، مفاصل و بدن از اهمیت زیادی برخوردار است. به عنوان مثال، پروتئین نقش کلیدی در رشد مطلوب کودک ایفا می کند و در عین حال باعث ترمیم بافت و بهبود عملکرد سیستم ایمنی می شود.

سایر ریزمغذی‌ها مانند کلسیم، ویتامین D، منیزیم و فسفر نقش موثری در سلامت و رشد استخوان‌ها دارند. از سویی دیگر تحقیقات دانشمندان نشان داده است که مصرف پروبیوتیک ها که اغلب در غذاهای تخمیر شده یافت می شوند، سبب افزایش قد کودکان می شود.

با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله به بررسی 10 غذای معجزه گر برای افزایش قد کودکان پرداخته ایم:

پرستار همراه الف

1. لوبیا

لوبیا گیاهی فوق العاده مغذی و سرشاز از پروتئین است. تحقیقات اخیر نشان داده است که مصرف پروتئین سبب افزایش سطوح فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) می شود که مسئولیت تنظیم رشد قد را بر عهده دارد.

از سویی دیگر لوبیا سرشار از آهن و ویتامین B است و از کم خونی کودکان پیشگیری به عمل می آورد. حتما در رژیم غذایی کودک از منابع غنی از آهن مانند لوبیا استفاده کنید زیرا علاوه بر این که باعث رشد بافت های بدن کودک می شود و کم خونی ناشی از فقر آهن نیز جلوگیری می کند. یکی از مهم ترین دلایل تاخیر رشد در کودکان کمبود آهن است که با مصرف انواع لوبیا جبران می شود. علاوه بر این، لوبیاها سرشار از چندین ماده مغذی دیگر مانند فیبر، مس، منیزیم، منگنز و روی هستند.

 

2. گوشت مرغ

گوشت مرغ سرشار از پروتئین و سایر مواد مغذی است و تاثیر چشمگیری در افزاش قد کودکان دارد. گوشت مرغ سرشاز از ویتامین B12  است که برای افزایش قد کودکان بسیار موثر است . تورین نوعی اسید آمینه ضروری برای رشد استخوان ها است و در گوشت مرغ به وفور یافت می شود.

علاوه بر این، 85 گرم گوشت مرغ حاوی 20 گرم پروتئین است بنابراین بهترین گزینه برای رشد بدن کودکان به شمار می آید. نیاسین، سلنیوم، فسفر و ویتامین B6 نیز سایر مواد مغذی موجود در گوشت مرغ است.

 

پرستار همراه الف

3. بادام

بادام غنی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای افزایش قد کودکان است. اگر به کودک خود بادام بدهید علاوه بر چربی‌های سالم، مقدار زیادی فیبر، منگنز و منیزیم را  وارد رژیم غذای او کرده اید. از سویی دیگر بادام سرشار از ویتامین E است که با خاصیت آنتی اکسیدانی تاثیرات چشمگیری بر افزایش قد کودکان دارد.

بادام با تقویت رشد استخوان ها از تشکیل استئوکلاست‌ها که سبب تجزیه بافت استخوانی می شود، جلوگیری می‌کند

 

4. سبزی های برگ دار

سبزی های برگ دار مانند اسفناج، کلم پیچ، آروگولا و کلم ارزش تغذیه ای فوق العاده بالایی دارند. در حالی که مقدار دقیق مواد مغذی بین انواع سبزیجات مختلف در نوسان است، سبزی های برگ دار غنی از ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم و پتاسیم است.

از سویی دیگر این سبزیجات سرشار از ویتامین K هستند که با بهبود تراکم استخوان تاثیر چشمگیری بر افزایش قد کودکان دارد.

5. ماست

ماست  یکی از مهم ترین منابع پروتئین و چندین ماده مغذی کلیدی برای افزایش قد کودکان است. در واقع (200 گرم) ماست یونانی حاوی 20 گرم پروتئین است بنابراین بهتر است حتما از این ماده غذایی در تغذیه کودک استفاده کنید. ماست های پروبیوتیک تاثیرات چشمگیری بر بهبود سلامت روده، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و کاهش التهابات بدن دارند و تاثیرات آن ها بر افزایش قد کودکان به اثبات رسیده است. از آنجایی که ماست سرشاز  از کلسیم، منیزیم، فسفر و پتاسیم است نقش موثری در متابولیسم و افزایش بافت استخوانی دارد.

6. سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین علاوه بر طعم لذیذی که دارد منبعی غنی از ویتامین A  به شمار می آید . این ویتامین تاثیرات زیادی بر سلامت استخوان ها دارد و باعث می شود که کودک شما بلند قد تر شود. سیب زمینی شیرین با مقدار زیادی فیبر محلول و نامحلول،  سلامت دستگاه گوارش را تقویت کرده و رشد باکتری های خوب روده را بهبود می بخشد.

برخورداری از میکروبیوم سالم در روده سبب افزایش جذب مواد مغذی می شود که بر رشد و تکامل بافت های بدن کودکان تاثیر گذار است. از سویی دیگر این خوراکی لذیذ سرشار از  ویتامین C، منگنز، ویتامین B6 و پتاسیم است.

پرستار همراه الف

7. کینوا

کینوا نوعی دانه گیاهی سرشار از پروتیئن کامل است. در صورت استفاده از این گیاه در رژیم غذایی کودکان،  9 اسید آمینه ضروری برای رشد را به او رسانده اید.

از سویی دیگر کینوا منبع عالی منیزیم است و تاثیر زیادی بر افزایش تراکم مواد معدنی استخوان دارد. هر وعده غذایی حاوی کینوا، مقدار زیادی منگنز، فولات و فسفر دارد و سلامت استخوان‌های شما را بهبود می بخشد.

8. تخم مرغ

تخم مرغ یکی از بهترین منابع تغدیه برای کودکان است. این ماده غذایی علاوه بر مقادیر فراوان پروتئین، حاوی مقدار زیادی ویتامین دی و مواد معدنی است. ویتامین D تاثیر زیادی بر جذب کلسیم دارد که برای کمک به حفظ سلامت اسکلت ضروری است. تحقیقات دانشمندان نشان داده است که مصرف مکمل ویتامین D برای کودکانی که کمبود این ویتامین را دارند منجر به افزایش رشد کودک در یک دوره 6 ماهه می شود. بنابراین اگر می خواهید که کودک شما قد بلند تر شود هر روز به او تخم مرغ دهید.

9. توت

انواع توت مانند بلوبری، توت فرنگی، شاه توت و تمشک همگی سرشار از مواد مغذی ضروری برای رشد هستند. این میوه لذیذ سرشار از ویتامین C است و تاثیر چشمگیری بر رشد سلولی و ترمیم بافت های بدن دارد.

از سویی دیگر ویتامین C سبب افزایش سنتز کلاژن می شود که به عنوان فراوان ترین پروتئین در بدن شناخته می شود. مطالعات نشان می‌دهد که کلاژن با افزایش تراکم استخوان سبب بهبود سلامت استخوان شده و با افزایش قد کودکان همراه است. از سویی دیگر توت ها حاوی طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی دیگر، از جمله فیبر، ویتامین K و منگنز هستند.

پرستار همراه الف

10- شیر

شیر مهم جز یک رژیم غذایی کامل به حساب می آید. این ماده غذایی سودمند با تامین چندین ماده مغذی برای سلامت استخوان‌ها از جمله کلسیم، فسفر و منیزیم، به رشد کمک کند.

علاوه بر این، شیر سرشار از پروتئین است و  یک فنجان شیر در حدود 8 گرم پروتئین دارد. تحقیقات نشان می دهد که شیر گاو علاوه بر افزایش قد کودکان تاثیرات مطلوبی بر افزایش وزن و عضله سازی کودک دارد. البته پیش از مصرف شیر بهتر است اطمینان حاصل کنید که کودک به مشکل عدم تحمل لاکتوز مبتلا نباشد زیرا مصرف شیر برای این کودکان ممنوع است.

اگر به عنوان والدین و پرستار کودک مسئولیت تهیه و آماده سازی غذای کودکان را برعهده دارید بهتر است با اضافه کردن مواد غذایی فوق به بهبود الگوی رشد وزنی و قدی کودک کمک کنید.

برای برخورداری از خدمات پرستاران کودک حرفه ای و باتجربه با مرکز پرستاری همراه الف تماس حاصل فرمایید و در اسرع وقت از خدمات مورد نیاز خود بهره مند شوید.