پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

بهترین تکنیک های مراقبت از سالمندان در منزل

زمان مطالعه: 5 دقیقه
Rate this post

در صورتی که والدین سالمند شما به تازگی به مراقبت های بیشتری نیاز پیدا کرده اند یا به عنوان یک پرستار سالمند مشغول به فعالیت شده اید لازم است با بهترین تکنیک های مراقبت از سالمندان در منزل آشنا شوید.برای کسب اطلاعات جامع در این مورد تا پایان این مقاله با ما همراه باشید:

پرستار همراه الف

برای مراقبت از سالمندان برنامه ریزی داشته باشید

با فرد سالمند در مورد این که در چه کارهایی به کمک شما نیاز دارند گفتگو و برنامه ریزی کنید. موضوع مهم دیگر این است که سالمند میل دارد شما به چه روشی به او کمک کنید؟ آیا باید به صورت مداوم در کنار او حضور داشته باشید یا فقط در تعداد معینی از کارها مانند آشپزی یا مرتب کردن منزل به کمک نیاز دارند

البته نیازهای افراد سالمند به صورت مداوم در حال تغییر است و برنامه ریزی کردن برای نیازهایی که به صورت مداوم در حال تغییر هستند کار دشواری است. اما مشورت با پزشک سالمند تصویری روشنی از نیازهای فعلی سالمند به شما ارائه خواهد کرد. تنظیم یک برنامه مراقبتی کامل تاثیر زیادی در بهبود عملکرد شما به عنوان یک پرستار سالمند دارد.

 مراقبت های شخصی را با احترام ارائه کنید

برخی از سالمندان ممکن است برای انجام امور شخصی خود مانند حمام کردن، لباس پوشیدن، نظافت و غیره به کمک نیاز داشته باشند. البته پذیرش این موضوع برای بسیاری از سالمندان بسیار دشوار است زیرا این افراد در کل عمر خود برای انجام این امور مستقل بوده اند و حالا برای شخصی ترین امور به کمک نیاز پیدا کرده اند.

بهتر است به عنوان یک پرستار سالمند حرفه ای با رعایت حریم خصوصی سالمندان و احترام کامل در امور شخصی به سالمند کمک کنید. در این شرایط آرامش و عزت نفس سالمند حفظ می شود و سالمند بدون استرس و نگرانی به شما تکیه خواهد کرد.

پرستار همراه الف

انجام امور منزل را به عهده بگیرید

بسیاری از سالمندان با افزایش سن و ابتلا به بیماری های ناتوان کننده برای نظافت منزل، شستشوی البسه و رسیدگی گل و گیاه در حیاط به کمک نیاز دارند. تهیه و خرید مواد غذایی سالم و تازه نیز برای سالمندی که دیگر توانایی رانندگی یا پیاده روی را ندارد امری پرچالش به حساب می آید .

بنابراین به عنوان فردی که مسئولیت مراقببت از سالمندان را  پذیرفته اید انجام امور منزل، بخشی لاینفک از وظایف رومزه شما خواهد بود. البته در صورت تمایل سالمند می توانید از همکاری او در انجام کارهای سبک منزل استفاده کنید. بهتری است در هنگام خرید مواد غذایی یا لوازم مورد نیاز، سالمند را همراه با خود بیرید، زیرا با این کار فرصتی برای حفظ روابط اجتماعی و ملاقات با سایر افراد را در اختیار سالمند قرار می دهید.

مراقبت از سالمندان با حمایت عاطفی

برخی از سالمندان بیشتر از آنکه در امور منزل به کمک نیاز داشته باشند به فردی نیاز دارند که با او وقت بگذرانند،صحبت کنند و در یک کلام از حمایت عاطفی برخوردار شوند.

مسئله تنهایی برای بسیاری از سالمندانی که همسر خود را از دست داده اند یا از فرزندان و بستگان خود دور هستند، مشکلی جدی به حساب می آید . این سالمندان بیشتر ازهر فرد دیگری در معرض ابتلا به افسردگی و انزوای اجتماعی هستند. بهترین راه برای پیشگیری از این مشکل، استخدام یک همدم سالمند است که به نوعی پرستار سالمند اطلاق می شود که نقش حمایت عاطفی از سالمند را بر عهده دارد.

پرستار همراه الف

مراقبت‌های بهداشتی و درمانی ارائه دهید

بسیاری از سالمندانی که به مشکلات حرکتی یا حافظه مبتلا هستند برای مدیریت داروهای خود به نظارت و کمک دیگران وابسته هستند. بنابراین یکی دیگر از مسئولیت های یک پرستار سالمند حرفه ای رسیدگی به نیازهای پزشکی سالمندان است.

به عنوان یک پرستار سالمند حرفه ای مسئولیت نظارت بر مصرف داروها و هماهنگ کردن وقت معاینات پزشکی سالمند با شماست. بهتر است شما نیز در مطب پزشکان سالمند حضور داشته باشید و با گزارش وضعیت جسمی و روانی سالمند به پیگیری روند درمان او کمک کنید.  بهتر است در همین جلسات با پزشک در مورد نیازهای اصلی سالمند و شناسایی علایم هشدار دهنده بیشتر آشنا شوید تا در صورت نیاز از آمادگی بیشتری برای ارائه خدمات بهداشتی برخوردار باشید.

منزل را ایمن سازی کنید

حفظ سلامت و امنیت سالمند باید مهم ترین اولویت یک پرستار سالمند باشد. مشکل زمین خوردن و شکستگی های ناشی از آن یکی از بزرگترین چالش های دوران سالمندی است.  با انجام این اقدامات می توانید احتمال زمین خوردن سالمند را به حداقل برسانید:

فرش ها و قالی های لغرنده را از سر راه سالمند بردارید.
از نوارهای ضد لغزش بر روی کفی های چوبی و سرامیکی استفاده کنید

در کنار دوش ،وان و نزدیک توالت دستگیره ای امنیتی قرار دهید.
دمای آب را به زیر 120 فارنهایت (48.9 درجه سانتیگراد) کاهش دهید.
اثاثیه و وسایل  مزاحم را جابه جا کنید تا مسیر تردد سالمند وسیع و تمیز باشد.
در طول شب در تمام قسمت های منزل چرا غ هایی را روشن نگه دارید.
پله ها را با نوارها یا فرش های ضد لغزش بپوشانید و چراغ های شب را در بالا و پایین پله ها نصب کنید.

پرستار همراه الف

آماده تغییرات احتمالی برای مراقبت از سالمندان باشید

همانگونه که بیان شد ممکن است برنامه های مراقبت از سالمند پس از مدتی نیاز به تغییر و بازبینی داشته باشد. بنابراین بهتر است هر ماه برنامه مراقبتی را مورد ارزیابی قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که این برنامه همچنان نیازهای سالمند را برآورده می کند یا خیر.

از سویی دیگر شما یک انسان هستید و ممکن است به دلیل بیماری یا مشکلات خارج از کنترل چند روزی به مرخصی نیاز داشته باشید، بنابراین بهتر است از قبل برای این وضعیت یک برنامه پشتیبان داشته باشید. مثلا با یکی از اعضای خانواده در این مورد هماهنگ باشید تا در صورت بروز مشکل سریعا خود را به منزل سالمند برساند و جای خالی شما را پر کند.

خود مراقبتی را فراموش نکنید

هنگامی که از مسئولیت مراقبت از شخص دیگری را برعهده گرفته اید، حفظ تمرکز بر نیازهای شخصی امری دشوار است. حتی ممکن است برخی از افراد تازه کار در صورت رسیدگی به نیازهای شخصی خود دچار احساس گناه شوند، اما این نکته را فراموش نکنید که خود مراقبتی به شما کمک می کند تا تمرکز بیشتری داشته باشید و بهتر از همیشه از سالمند مراقبت کنید بنابراین تکنیک های خودمراقبتی زیرا را جدی بگیرید:

به اندازه کافی بخوابید. یک خواب آرام به بدن و ذهن شما توان و انرژی کافی می دهد.
از تمرینات تمرکزی استفاده کنید. یوگا یا تای چی به آرامش بیشتر شما کمک می کند.
به تغذیه خود اهمیت بدهید. حذف وعده های غذایی، سبب تحریک پذیری و خستگی زودرس شما می شود بنابراین به اندازه کافی غذاهای سالم و تازه میل کنید.
ارتباطات اجتماعی داشته باشید. ارتباط خود را با دوستان و خانواده  خود حفظ کنید و اجازه ندهید که احساس تنهایی بر شما غلبه کند.

مراقبت از سالمندان عزیز خود را به پرستاران حرفه ای و با تجربه مرکز پرستاری پرستار همراه الف بسپارید و با خیالی آسوده بر سایر امور زندگی خود متمرکز شوید. با استخدام یک پرستار سالمند حرفه ای احساس آرامش و امنیت را به سالمند برگردانید و از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری به عمل آورید.