پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

۵ نکته مهم برای تربیت کودک لجباز

زمان مطالعه: 6 دقیقه

تربیت و مراقبت از یک کودک لجباز  Parenting a Stubborn Child گاهی اوقات ممکن است به یک چالش جدی برای والدین یا پرستار کودک تبدیل شود. اما کارشناسان برای کمک به تسهیل ایجاد رابطه موثر با کودک لجباز، ترفند ها و نکات موثری را پیشنهاد می کنند.

بسیاری از والدین و پرستار کودک در حین ارتباط با کودک لجباز با صحنه های نگران کننده ای روبرو می شوند. مواردی که شاید در صورت عدم مداخله به موقع، به مشکلات جدی تری برای کودک و اطرافیان وی تبدیل شود.

در واقع یک کودک لجباز تمایل دارد که هر کاری را به روش خودش انجام دهد حتی اگر آن روش نادرست باشد و همین موضوع ممکن است به یک چالش دائمی بین کودک و والدین او تبدیل شود. بی شک تربیت کودکی که لجباز و سرسخت است به صبر، آرامش، همدلی و ثبات زیادی نیاز دارد.

متخصصان بر این باورند در صورتی که والدین یا پرستار کودک در حین تربیت کودک از این پنج نکته مهم برای سازگاری و ایجاد تعادل با کودک استفاده کنند، مسلما چالش های موجود به شدت کاهش پیدا خواهند کرد. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله به بررسی ۵ نکته مهم برای تربیت کودک لجباز پرداخته ایم:

پرستار همراه الف

به کودک لجباز حق انتخاب بدهید

بچه‌هایی که طبیعت سرسختی دارند، به شدت علاقه دارند که مسئولیت کارهای مربوط به خود را بر عهده بگیرند. بنابراین بهتر است که به این کودکان فرصت های زیادی بدهید تا بر زندگی خود مسلط شوند و احساس قدرت پیدا کنند.

متخصصان بر این باورند که باید به کودک لجباز اجازه دهید که چندین انتخاب‌ داشته باشند، به عنوان نمونه دوست دارند کدام لباس را بپوشند، از کدام رنگ فنجان استفاده کنند، یا در پارک سوار کدام تاب شوند…

بنابراین والدین نباید تنها نقش وضع کننده قانون را داشته باشند و کودک را مجبور به انجام کارهای معین و از پیش تعیین شده کنند، زیرا این کار فقط باعث عصبانیت و سرکشی بیشتر کودک لجباز می‌شود.
اما لازم است والدین گزینه هایی را به کودک پیشنهاد کنند که در هر صورت منجر به اتخاذ تصمیمات مناسب شود.

به عنوان مثال، وقتی بیرون هوا سرد است، والدین می توانند از کودک بپرسند که آیا می‌خواهد ژاکت صورتی را بپوشد یا ژاکت آبی، بنابراین هر تصمیمی که بگیرد، در نهایت چیزی می‌پوشد که او را گرم نگه دارد و این چیزی است که والدین می خواهند!

عجله نکنید و صبور باشید

گاهی اوقات «لجبازی» کودک واقعاً به معنای لجباز بودن کودک نیست. به عنوان مثال، ممکن است وقتی والدین از کودک می خواهند که کاری را انجام دهد، کودک هنوز مهارت لازم برای انجام آن را کسب نکرده باشد.

از سویی دیگر گاهی اوقات کودک تحت تأثیر محیط اطراف قرار می گیرد و دچار اضطراب و نگرانی می شود اما روش کنترل و تعدیل این احساسات و هیجانات را یاد نگرفته و در نتیجه ممکن است لجباز و پرخاشگر به نظر برسند.

در این شرایط بهتر است که والدین نفس عمیق بکشند، از کودک سوالات مناسب بپرسند و به حرف های کودک گوش دهند. این تنها کلید کشف علت اصلی مشکلی است که در زیر رفتار لجبازانه کودک پنهان شده است.

پرستار همراه الف

تعدیل انتظارات و توقعات از کودک

بهترین راه برای این که والدین با خیال آسوده به کودک اجازه دهند که انتخاب‌های فردی خود را داشته باشد این است که از قبل یک سری قانون برای فعالیت های روتین کودک وضع کنند. ساده‌ترین راه برای اجرای قوانین، داشتن یک روال و روتین مشخص است به عنوان مثال انجام تکالیف درسی بلافاصله بعد از مدرسه یا خوابیدن درست در یک زمان معین.

تنها در این صورت است که کودک یاد خواهد گرفت که به تنهایی و طبق روال همیشگی عمل کند و نیازی به نظارت دقیق والدین نخواهد داشت، در این شرایط کودک احساس استقلال بیشتری را تجربه خواهد کرد و والدین نیز می توانند از دور بر رفتار کودک نظارت کنند.

به بیان ساده، قوانین بخشی از زندگی هستند و یادگیری این قوانین توسط کودک باعث می شود که کودک متوجه شود که قرار است چگونه در یک جامعه واقعی زندگی کند. متخصصان براین باورند که پیروی از قوانین به کودک کمک می کند که در زندگی آینده از نظم و ساختار رفتاری مناسب برخوردار شود.

همچنین در صورتی که کودک هراز گاهی قوانین را زیر پا بگذارند، بهتر است که با مفهوم و عواقب شکستن قوانین آشنا شود و آن را بپذیرد. همانطور که کودک بزرگ و بزرگتر می شود لازم است که والدین بیشتر از قبل کودک را با بحث قوانین و محدودیت های ضروری در زندگی آشنا کنند.

با این کار کودک می تواند از آمادگی کافی برای مسلط شدن بر زندگی مستقلانه خود برخوردار شود و در حین آگاهی از انتظارات والدین، دلیل اصلی و استدلال پشت این قوانین را درک کند.

تمرین رفتار مناسب

یکی از مهم ترین تکنیک هایی که والدین می توانند برای روبرویی با کودک لجباز به کار گیرند این است که از قبل، در مورد مهارت ها و رفتاری که می خواهند کودک داشته باشد را با کودک تمرین کنند. به عنوان مثال والدین می توانند با شبیه سازی یک موقعیت ناراحت کننده یا ناامید کننده که احتمالا با لجبازی کودک روبرو می شود به کودک نشان دهند که می تواند عکس العمل مناسب تری را نشان دهد.

همچنین لازم است که والدین در هنگام لحظات پرتنش به کودک نشان دهند که برای احساسات او ارزش قائل هستند و به کودک اطمینان دهند که احساسات او برای والدین مهم است. در مرحله بعد باید به کودک کمک کنند که  راه حل های مناسب را برای حل مشکلات خود پیدا کند.

آموزش تکنیک های آرامش بخش مانند تنفس عمیق یا در آغوش گرفتن برای مواقعی که کارها مطابق با خواست کودک پیش نمی رود نیز اهمیت زیادی دارد. لازم است والدین و پرستار کودک در طی این تمرینات از کودک بخواهند که نمونه‌هایی از مواقعی که احساس استرس می‌کند و سپس کارهایی که می‌توانند انجام دهند تا به آرام کردن بدن و ذهنش کمک کند را بیان کند.

 

پرستار همراه الف

به کودک فرصت تجربه بدهید

برخی از بچه ها باید از طریق تجربه یاد بگیرند و ممکن است علیرغم این که والدین تلاش زیادی برای منصرف کردن کودک از انجام کاری به خرج می دهند باز هم کودک کار موردنظر خود را به انجام برساند! متخصصان بر این باورند که والدین باید تحت هر شرایطی از این موضوع اطمینان حاصل کنند که کودک دچار آسیب های جدی نشود اما در عین حال اجازه دهند که کودک با انجام دادن و تجربه کردن برخی از کارها مهارت های زندگی را بیاموزد.

بهتر است والدین در این شرایط به جای هشدار دادن، کودک را راهنمایی کنند به عنوان مثال به کودک توضیح دهند که اگر کاپشن خود را بپوشد دیگر خیس نمی شود و می تواند راحت تر زیر باران قدم بزند. در هر صورت لازم است که به کودک اجازه داده شود پیش از اینکه بتواند خود را در معرض خطر واقعی قرار دهد، هر چه سریع تر این روند را طی کند.

نهایتا باید گفت که کودک لجباز ویژگی‌های درخشان قاطع، پرشور و مصممی در رفتار خود دارد. با این که  نگرش قاطع آنها ممکن است گاهی چالش برانگیز باشد، اما والدین می توانند با صبر و ثبات به کودک لجباز کمک کنند تا به موجودی انعطاف پذیر، مستقل و آزاداندیش تبدیل شود.

اگر برای تربیت و پرورش فرزند دلبند خود وقت کافی ندارید و از این موضوع دائما نگران هستید، وقت آن رسیده است که از افراد متخصص و باتجربه برای حل این مشکل کمک بگیرید. موسسه پرستاری پرستار همراه الف با کادر پرستار کودک مجرب و متعهد آماده یاری رساندن به شماست. کلیه پرستاران این مرکز از تحصیلات مرتبط با کودکان و تجارب ارزشمند برخوردار بوده و به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات مراقبتی به والدین و فرزندان دلبند آنها هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در واحد مشاوره تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *