پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

چگونه در دوران سالمندی سیگار کشیدن را ترک کنیم

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سیگار کشیدن  عادتی ناسالم و خطرناک است که اگر به موقع برای ترک آن اقدام نشود ممکن است تا دوران سالمندی نیز ادامه پیدا کند و باعث بروز مشکلات فراوانی برای سالمند و اطرافیان او شود. ابتلا به بیماری های مزمن و خطرناک تنها گوشه از خطرات بی شمار سیگار کشیدن در دوران سالمندی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

با این که سیگار کشیدن در هر سنی خطرناک است اما براساس توصیه متخصصان اهمیت ترک سیگار در دوران سالمندی چند برابر می‌شود، زیرا در این دوره از زندگی، بدن بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با سیگار است.

بنابراین اگر به عنوان پرستار سالمند مسئولیت مراقبت از یک سالمند سیگاری را برعهده دارید و به دنبال یافتن روش های موثر برای کمک به ترک سیگار سالمند هستید پس تا پایان این مقاله با ماه همراه باشید:

پرستار همراه الف

تصمیم قاطع به ترک سیگار

اولین و مهم‌ترین گام در مسیر ترک سیگار در دوران سالمندی، تصمیم قاطع برای ترک این عادت ناسالم است بنابراین لازم است که برای رسیدن به این هدف به دنبال انگیزه ای محکم و قوی برای ترک سیگار باشید. برخورداری از مزایای ترک سیگار، بهبود کیفیت زندگی و وضعیت سلامتی بهتر گزینه های مناسبی برای پیدا کردن انگیزه به منظور ترک سیگار است.

دریافت کمک های تخصصی

هم گفتگو با خانواده و دوستان و هم مراجعه به مشاورین متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا به موفقیت در ترک سیگار برسید. مشاوران متخصص می‌توانند به شما روش‌های کارآمد برای مقابله با اشتهای سیگار و کاهش تاثیرات جانبی ترک سیگار بیاموزند.

استفاده از جایگزین‌های سیگار

نتایج تحقیقات متخصصان نشان داده است که جایگزین های سالم تری برای کاهش تمایل سالمندان به سیگار کشیدن وجود دارد. به عنوان مثال آب نبات های نیکوتینی، برچسب های نیکوتینی یا داروهای خاصی که برای این منظور تجویز می شوند تاثیر زیادی در بهبود توانایی سالمندان برای ترک سیگار و کاهش نیاز به نیکوتین دارد.

پرستار همراه الف

 تغییر سبک زندگی روزمره

یکی از موثرترین روش های ترک سیگار ایجاد تغییرات مثبت و سازنده در سبک زندگی روزمره سالمند است. به عنوان مثال عوض کردن جای صندلی یا مکانی که سالمند معمولا در آن سیگار می کشد یا تغییر دوستانی که سالمند معمولا با آنها سیگار می کشد گزینه های مناسبی برای شروع یک زندگی جدید بدون سیگار است.

 مدیریت استرس

یکی از مهم ترین دلایلی که یک فرد به سمت سیگار کشیدن سوق پیدا می کند، احساس نگرانی و اضطراب است. خوشبختانه روش های مناسبی برای مقابله با استرس وجود دارد که مهم ترین آن شامل تنفس عمیق، یوگا، مدیتیشن، ماساژ یا گوش سپردن به موسیقی آرامش‌بخش است. اگر به عنوان پرستار سالمند مسئولیت مراقبت از یک سالمند سیگاری را برعهده دارید بهتر است به او کمک کنید تا با استفاده از روش های مدیریت استری به تدریج عادت سیگار کشیدن خود را کنار بگذارد.

پیوستن به گروه‌های حمایتی

براساس تحقیقات انجام شده، پیوستن به گروه‌های حمایتی ترک سیگار نقش موثری در تشویق و ایجاد انگیزه برای اقدام به ترک سیگار دارد. این گروه ها عمدتا با مشارکت افرادی تشکیل شده است که موفق به ترک سیگار شده اند و حالا آماده کمک کردن به دیگران هستند تا از این عادت ناسالم رها شوند. در این گروه ها افراد بدون ترس از قضاوت شدن در مورد احساس و دلایل اصلی تمایل خود به سیگار صحبت می کنند. سایر اعضای گروه با ارائه تجربیات ارزشمند خود و آموزش روش های موفق آمیز ترک به سایرین نفش موثری در موفقیت اعضای گروه در ترک همیشگی سیگار دارند.

پرستار همراه الف

انجام فعالیت‌های جایگزین

یکی از موثرترین اقدامات برای کاهش تمایل سالمند به سیگار کشیدن، استفاده از فعالیت های جایگزین است. انجام فعالیت هایی نظیر پیاده‌روی، ورزش، کتابخوانی،خاطره نویسی یا هر فعالیت سازنده دیگر به سالمند کمک خواهد کرد که ذهن خود را از سیگار کشیدن دور کند. به مرور زمان علاقه به انجام این فعالیت های سازنده جای سیگار کشیدن را در زندگی سالمند خواهد گرفت.

انتظارات واقع‌بینانه

نباید این واقعیت را دست کم بگیرید که فرآیند ترک سیگار آن هم در دوران سالمندی، امری پیچیده و طولانی است و نیاز به صبر و پشتکار فراوان دارد. لذا،بهتر است که به عنوان یک سالمند سیگاری، انتظارات واقع‌بینانه‌ای در مورد این فرایند داشته باشید.

برخی از سالمندان برای ترک  کامل سیگار ، به چندین بار تلاش نیاز دارند تا نهایتا بهترین روش برای ترک موثر سیگار را پیدا کنند. همیشه این موضوع را به خاطر داشته باشید که نباید از شکست‌های کوچک نا امید شوید تا در نهایت به موفقیت برسید.

ترک سیگار در دوران سالمندی یکی از بهترین تصمیم‌ها برای سلامتی و بهبود کیفیت زندگی شما است. با استفاده از روش‌های فوق و پشتیبانی خانواده، دوستان و افراد متخصص می توانید با دلگرمی و اعتماد به نقس کافی قدم در مسیر ترک سیگار بگذارید و سلامتی بیشتری را در دوران سالمندی تجربه کنید.

اگر برای ترک سیگار در دوران سالمندی به حمایت و کمک فردی باتجربه و آگاه نیاز دارید پرستاران سالمند در شرکت پرستاری پرستار همراه الف آماده یاری رساندن به شما هستند. پس فرصت را از دست ندهید و در هر ساعت از شبانه روز با همکاران ما برای اعزام پرستار سالمند، پرستار کودک و پرستار بیمار تماس فرمایید.