پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

روش‌های خلاقانه برای تشویق کودکان به مصرف سبزیجات

زمان مطالعه: 5 دقیقه
Rate this post

یکی از مشکلات شایع والدین و پرستار کودک vegtables and kids در سال های اولیه پرورش کودک، عدم تمایل کودک به مصرف سبزیجات است. براساس گزارش های موجود، استفاده از تکنیک های متنوع برای جذاب سازی ظاهر و طعم سبزیجات، تاثیر زیادی در تشویق کودکان به مصرف سبزیجات دارد. با توجه به این موضوع، در این مقاله به بررسی روش های خلاقانه برای تشویق کودکان به مصرف سبزیجات پرداخته ایم، بنابراین اگر به عنوان والدین و پرستار کودک در تغذیه کودک با مشکل مواجه شده اید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید:

پرستار همراه الف

بازی با رنگ‌ها

از  سبزیجات زنگارنگ برای جذاب کردن ظاهر غذاها استفاده کنید. برای این کار سبزیجات رنگارنگ را به شکل‌های مختلف برش بزنید و  با آرایشی زیبا، در ظرف غذای کودک قرار دهید. استفاده از رنگ های قرمز، زرد و نارنجی سبب جلب توجه کودک شده و علاقه او را به خوردن سبزیجات افزایش می دهد.

 

ماجراجویی در آشپزخانه

بهتر است از مشارکت کودک در تهیه و طبخ سبزیجات استفاده کنید. کمک به شستشو و برش دادن سبزیجات به شکل های جالب و خلاقانه، یکی از بهترین اقدامات برای رشد خلاقیت کودک و تشویق کودکان به مصرف سبزیجات است.

قصه‌گویی درباره سبزیجات

برای کودک داستان هایی تعریف کنید که سبزیجات قهرمانان اصلی این داستان ها باشند. سعی کنید سبزیجات شخصیت های جالبی داشته باشند و در یک ماجرای جذاب به شکل قهرمانانه ای ظاهر شوند. کودکان با شنیدن این قضه های دوست داشتنی، به دنیای سبزیجات علاقه مند می شوند و ارتباط مثبتی با آن ها برقرار خواهند کرد.

طعم های خوشمزه

کودکان را تشویق کنید که طعم های جدید و خوشمزه سبزیجات را امتحان کند. برای این منظور می توانید با استفاده از سبزیجات مختلف، سالادها، سس‌ها و خورشت های خلاقانه و لذیذی تهیه کنید. با این کار کودک به طعم و مزه های جدید و متنوع سبزیجات عادت می کند و علاقه او به خوردن سبزیجات افزایش پیدا خواهد کرد.

 

نمایشگاه سبزیجات

با برپا کردن یک نمایشگاه کوچک از سبزیجات متنوع تجربه جالبی را برای کودک خلق کنید. سعی کنید که از بهترین روش برای آرایش و تزیین میوه ها استفاده کنید و آنها را با روش های جذاب به نمایش بگذارید. به عنوان مثال قرار دادن میوه های رنگارنگ در ظرف های شیشه ای، همراه با تزیینات جذاب تاثیر زیادی در جلب توجه کودک دارد. به کودک اجازه دهید که کودک این سبزیجات را لمس کند و با آنها بازی کند. در این شرایط احتمال علاقه مند کردن کودک به سبزیجات افزایش پیدا می کند.

پرستار همراه الف

کاردستی سبزیجات

کودکان علاقه زیادی به ساختن کاردستی های جالب و رنگارنگ دارند. بهتر است با همکاری کودک و استفاده از کاغذ و مقواهای رنگی، سبزیجات کوچک و جذاب بسازید و سپس کودک را به بازی و تخیل دعوت کنید. به عنوان مثال به کودک یاد دهید که این سبزیجات کاردستی را در سبد خود قرار دهد و آن را به بازار سبزیجات ببرد و آن را به کودکان دیگر بفروشد.

مخفی کردن سبزیجات در غذاها

اگر فرزند شما علاقه چندانی به خوردن سبزیجات نشان نمی دهد، بهترین کار این است که از این سبزیجات به صورت مخفی و ترکیب شده در داخل غذاهای دیگر استفاده کنید.

به عنوان مثال می‌توانید سبزیجات را در پیتزا، ساندویچ، نان، مافین و کیک‌های مختلف مخفی کنید. استفاده از این روش باعث می شود که  کودک بدون این که احساس کند که در حال خوردن سبزیجات است، از خواص ارزشمند این مواد غذایی بهره مند شوند.

آشنایی کودک با کشاورزی

اگر در فضای خانه خود یک باغچه دارید، به کودک اجازه دهید که در کاشت و رشد سبزیجات مشارکت داشته باشد. اگر منزل شما فاقد باغچه است می توانید از یک گلدان بزرگ برای کاشت سبزیجات استفاده کنید. این تجربه نه تنها باعث علاقه مند شدن کودک به سبزیجات می شود بلکه کودک را با فرآیند تولید سبزیجات آشنا کند.

پرستار همراه الف

 الگوسازی مثبت برای تشویق کودکان به مصرف سبزیجات

تلاش کنید که الگوی مثبتی برای فرزند خود باشید و به صورت منظم در وعده غذایی خود از سبزیجات سالم و مغذی استفاده کنید. در این شرایط کودک با الگلو سازی از رفتار شما، به خوردن سبزیجات تمایل بیشتری پیدا می کند و آن را به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه خود می پذیرد.

تشویق به انتخاب سبزیجات

تشویق کودک به انتخاب سبزیجات مورد علاقه تاثیر زیادی در افزایش اشتیاق کودک به خوردن سبزیجات دارد. برای این کار می توانید چندعدد سبزی را در ظرفی بچینید و از کودک بخواهید که سبزی مورد علاقه خود را از بین آنها انتخاب کند.

در مرحله بعد از مشارکت کودک برای آماده سازی سبزی مورد نظر و استفاده در وعده غذایی استفاده کنید. با این کار باعث می شوید که اعتماد به نفس کودک تقویت شود و علاقه بیشتری به مصرف سبزیجات پیدا کند.

استفاده از طعم‌دهنده‌های طبیعی

برای خوش طعم کردن سبزیجات می توانید از طعم‌دهنده‌های طبیعی مانند ادویه‌جات، آبلیمو، نمک دریا و روغن‌های طبیعی استفاده کنید. کودکان با خوردن سبزیجات خوش طعم و لذیذ، تمایل بیشتری به مصرف وعده های غذایی حاوی سبزیجات پیدا خواهند کرد.

سرو سبزیجات همراه با سس یا دیپ

یکی دیگر از روش های طعم دهی به سبزیجات، استفاده از سس‌ها یا دیپ‌های مورد علاقه کودکان همراه با سبزیجات است. به عنوان مثال سرو سبزیجات با سس ماست و خیار یا یک دیپ خامه و پنیر اقدام مناسبی برای لذت بردن کودک از خوردن سبزیجات است.

 

به عنوان والدین یا پرستار کودک این نکته را به یاد داشته باشید که هر کودک ذائقه و سلیقه منحصر به فردخود را دارد، بنابراین استفاده از روش های مختلف و متنوع برای تشویق کودکان به مصرف سبزیجات بهترین گزینه است.

تغییر عادات تغذیه ای کودک به صرف زمان و حوصله زیادی نیاز دارید اما می توانید با استفاده از آزمون و خطا، روش های متنوعی برای اضافه کردن سبزیجات به وعده های غذایی کودک خود پیدا کنید.

اگر برای نگهداری و مراقبت از فرزند دلبند خود با مشکل روبرو هستید و به دلایل مختلف به کمک افراد با تجربه و حرفه ای نیاز دارید، بهترین گزینه استخدام پرستار کودک در منزل است. مرکز پرستاری همراه الف با برخورداری از کادر متخصص و حرفه ای یکی از معتبرترین مرکز ارائه کننده خدمات پرستاری از کودک در منزل است. برای برخوردرای از خدمات این مرکز به صورت شبانه روزی با همکاران ما در واحد مشاوره تماس حاصل فرمایید.