پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

3 قانون مهم برای تقویت اعتماد به نفس در کودکان

زمان مطالعه: 4 دقیقه
Rate this post

یکی از مهم ترین خواسته های قلبی والدین، پرورش و تقویت اعتماد به نفس در کودکان  است. با این که ممکن است انجام این کار آسان به نظر برسد اما باید بدانید که یکی از سخت ترین مسئولیت های والدین است.

در زندگی امروزی، هر کودک باید بیاموزد که در کنار یادگیری روش های حفظ بقا، با چالش های فراوان و کمبودهای مختلف در زندگی روبرو شود بنابراین، ایجاد اعتماد به نفس کافی نه تنها برای ادامه زندگی بلکه برای رضایت کودک از زندگی خود بسیار مهم است.

توانایی و کسب مهارت یکی از مهم ترین جنبه های شکل گیری اعتماد به نفس در کودکان است. اعتماد به نفس در کودکان سبب ایجاد درک واقع بینانه و مثبت کودک از قدرت درونی خود می شود.

رشد اعتماد به نفس کودک زمانی آغاز می شود که والدین شروع به تشویق  دستاوردهای کوچک یا بزرگ کودک کنند. در واقع تشویق و قدردانی از موفقیت های کودک، کلید تقویت اعتماد به نفس او است. در این مقاله مهم ترین اصول برای تقویت اعتماد به نفس در کودکان بیان شده است:

پرستار همراه الف

برای کودک قانون وضع کنید.

وجود قوانین کاربردی در زندگی کودک، یکی ازمهم ترین فاکتورها برای شکل گیری شخصیت و اعتماد به نفس کودک است.  بنابراین یکی از وظایف اصلی والدین و پرستار کودک در جهت پرورش کودک شاد و با اعتمادبه نفس استفاده از قوانین مناسب در پرورش کودک است.

آموزش نظم، اصول زندگی و قواعد اجتماعی باید در ملایم ترین شکل ممکن و بدون ایجاد استرس و فشار بر روان کودک انجام شود. هر کودک از والدین خود انتظار دارد که به خوبی تحت مراقبت قرار گیرد و  مهارت های لازم برای زندگی را فراگیرد، که البته این کار تنها با وضع قوانین و ارائه دستورالعمل های کاربردی برای راهنمایی کودک امکان پذیر است.

فراموش نکنید که می توانید دوست خوبی برای فرزند خود باشید، اما همچنان به عنوان یک معلم مهارت های مورد نیاز را از طریق وضع قوانین به کودک آموزش دهید.

در واقع آشنایی کودک با قوانین و اصول زندگی، او را به فرد بهتری تبدیل خواهد کرد و با دور نگه داشتن کودک از خطرات احتمالی، ثبات کافی را در زندگی کودک بوجود خواهد آورد.

پرستار همراه الف

به کودک حق انتخاب بدهید

ارائه حق انتخاب های کوچک و بزرگ نقش مهمی در ایجاد اعتماد به نفس  در کودکان دارد. کودکی که از توانایی تصمیم گیری برخوردارباشد به مرور زمان از ذهن هوشیارتری برخوردار می شود و احساس مسئولیت بیشتری نسبت به تصمیمات خود پیدا می کند.

آگاهی کودک از نتایج و عواقب تصمیماتی که می گیرد باعث می شود که در موقعیت های خاص با اعتماد به نفس بیشتری اقدام به تصمیم گیری کند.

تربیت کودک با اعتماد به نفس، اقدامی دو طرفه است و کاملاً به این بستگی دارد که چگونه کودک را در مسیر انتخاب و تصمیم گیری هدایت کنید. بنابراین، این مسئولیت شما به عنوان والدین و پرستار کودک است که جهت مناسب و درست را به کودک نشان دهید.

نشان دادن حمایت و محبت کردن به کودک درست در زمانی که به این موارد نیاز دارد باعث رشد  و افزایش سطح اعتماد به نفس و عشق  کودک به والدین خود می شود. بنابراین بدون نگرانی اجازه دهید که کودک مسئولیت اعمال خود را احساس کند و در امور مربوط به زندگی خود اجازه تصمیم گیری داشته باشد.

پرستار همراه الف

از زبان مثبت استفاده کنید

استفاده از کلام مناسب و مثبت در شکل گیری شخصیت و اعتماد به نفس کودکان با تاثیرات مطلوبی همراه است.

در شرایطی که شخصیت و اعتماد به نفس کودک به صورت کامل شکل نگرفته باشد، در واقع کودک هیچ ایده‌ای در مورد هویت و ارزش های خود ندارد بنابراین، ارزش خود را براساس روش برخورد و رفتار والدین، اطرافیان و پرستار کودک ارزیابی می کند.

بنابراین اگر می خواهید که بهترین تأثیر ممکن را روی فرزندان خود داشته باشید، از زبان مثبت برای گفتکو با کودک استفاده کنید. دوران خردسالی مهم ترین زمان برای یادگیری و اشتباه کردن است، پس به خاطر داشته باشید که هرگز کودک را به خاطر اشتباهاتی که انجام می دهد سرزنش نکنید.

انتقاد از رفتار کودک و بزرگ کردن اشتباهات کودک را به فراموشی بسپارید و سعی کنید همیشه به آنها بگویید که چقدر فوق العاده هستند.

همواره مشکلات کودک را درک کرده و بدانید که تعریف و تمجید از رفتار  کودک، به منزله رشد اعتماد به نفس و عزت نفس اوست و همچنین برای مستحکم تر کردن پیوند شما با کودک بسیار موثر خواهد بود.

بنابراین برای تقویت اعتماد به نفس در کودکان، از سه قانون فوق استفاده کنید و اجازه دهید که کودک دنیا را از منظر منحصر به فرد خود تجربه کند. 

اگر برای پرروش و تربیت فرزند دلبند خود به همکاری و حضور افراد متخصص و باتجربه نیاز دارید، همکاران ما در مرکز پرستاری پرستار همراه الف آماده ارائه کمک و یاری رساندن به شما هستند.

خدمات این مرکز در حوزه پرستاری از سالمند، پرستاری از کودک و پرستاری از بیماران در هر ساعت شبانه روز آماده ارائه بوده و تنها با یک تماس قابل دسترسی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در مرکز پرستاری پرستار همراه الف تماس حاصل فرمایید.