پرستار همراه الف
منو موبایل

پرستار همراه الف

5 دلیل که نباید سالمند را به خانه سالمندان بسپارید

زمان مطالعه: 4 دقیقه
Rate this post

امروزه به دلیل افزایش سن جمعیت در سرتاسر جهان، با معضلی به نام سالمندی جمعیت روبرو هستیم که مشکلات فراوانی را برای جوامع مختلف بوجود آورده است.

با این که در بیشتر مواقع، اعضای خانواده سالمند نهایت تلاش خود را برای مراقبت و نگهداری شایسته از سالمند به عمل می آورند، اما مواقعی وجود دارد که اعضای خانواده به دلایل بعد مسافت یا سایر مسئولیت خانوادگی و اجتماعی، قادر به ارائه خدمات شایسته به سالمند نباشند.

در این شرایط، انتقال سالمند به خانه سالمندان یکی از گزینه های موجود است که مانند هر انتخاب دیگری، با مزایا و معایبی همراه است که باید مورد توجه قرار گیرند.

در این مقاله به بررسی دلایل نامناسب بودن خانه سالمندان برای نگهداری سالمندان پرداخته ایم تا برای انتخاب بهترین روش مراقبت از سالمند عزیزتان از اطلاعات کافی برخوردار باشید:

پرستار همراه الف

1. گران بودن هزینه خدمات در خانه سالمندان

بر اساس آخرین آمارهای موجود، هزینه مراقبت شبانه روزی از سالمندان در خانه سالمندان نیست به سایر روش های مراقبتی ، گران تر است. در واقع استفاده از خدمات خانه های سالمندان، گران ترین نوع مراقبت طولانی مدت از سالمندان است.

البته میانگین هزینه خدمات در خانه سالمندان براساس مکان، امکانات و خدمات ارائه شده متغیر است اما چیزی که مشخص است هزینه استفاده از این خدمات در مقایسه با استخدام پرستار سالمند در منزل، بسیار بیشتر است.

اگر فرد سالمند، مبلغ پس انداز بازنشستگی زیادی را برای کمک به پوشش هزینه های مراقبت و درمان خود کنار نگذاشته باشد، بی شک تامین این هزینه توسط اعضای خانواده سالمند ممکن است به یک چالش مالی بزرگ تبدیل شود.

 

2. افزایش احتمال ابتلا به افسردگی در خانه سالمندان

انتقال سالمند از مکان زندگی همیشگی که برای او آشنا  و دوست داشتنی است، قطعاً سبب بروز افسردگی وی خواهد شد.  گذشته از این که نقل مکان به خانه سالمندان برای سالمند یک تغییر بزرگ است، بسیاری از سالمندان از نقل مکان به خانه سالمندان می ترسند، زیرا ممکن است این اتفاق را به عنوان آخرین مرحله، قبل از پایان زندگی خود تصور کنند.

البته این تصور ممکن است در بیشتر مواقع درست باشد، زیرا بسیاری از سالمندان از توانایی لازم برای بازگشت به محل زندگی سابق خود برخوردار نیستند و حتی روز به روز ناتوان تر می شوند.

به عنوان نمونه،تحقیقات متخصصان نشان داده است که سالمندان مبتلا به زوال عقل پس از نقل مکان به خانه سالمندان، با افزایش علائم زوال عقل  و پیشرفت بیماری مواجه می شوند.

به همین دلیل، زندگی در خانه سالمندان در بیشتر مواقع منجر به احساس تنهایی و انزوای سالمندان می شود، که خود زمینه ساز سایر مشکلات جسمی و روانی در میان سالمندان است.

پرستار همراه الف

3. از دست دادن آزادی و استقلال

بسیاری از سالمندان قبل از ورود به مرحله سالمندی، افرادی مستقل و آزاد بودند که نه تنها مدیریت برنامه زندگی خود را بر عهده داشتند، بلکه زندگی سایر افراد خانواده را برنامه ریزی می کردند.

برای چنین فردی که به برنامه روزمره زندگی خود عادت کرده است، تطبیق پیدا کردن با یک برنامه جدید آن هم در خانه سالمندان امری دشوار و ناراحت کننده است.

مثلاً برنامه غذایی سالمندان در سرای سالمندان،براساس یک منوی مشخص ودر ساعات معینی در طول روز ارائه می شود و گاهی ذائقه و نظر شخصی سالمندان در این برنامه تاثیر گذار نخواهد بود.

با این که پیروی از یک برنامه غذایی سالم در خانه سالمندان ممکن است برای سلامت عمومی سالمند مفید باشد، اما در این شرایط احساس از دست دادن آزادی و استقلال منجر به کاهش عزت نفس سالمند و احساس ناتوانی در وی می شود.

4. دور شدن از خانواده و افراد مورد علاقه

برخی از سالمندان ممکن است در شهرهایی زندگی کنند که یک خانه سالمندان مناسب در حوالی محل زندگی آنها وجود نداشته باشد، به همین دلیل ممکن است سالمند مجبور شود که مسافت زیادی را از منزل خود فاصله بگیرد.

در این شرایط، ممکن است اعضای خانواده، به مرور زمان از رانندگی طولانی برای ملاقات با سالمند دچار مشکل شوند و در فواصل زمانی طولانی تری به دیدار سالمند بیایند.

حتی اگر اعضای خانواده به صورت منظم به دیدار سالنمد بروند، باز هم ممکن است که سالمند همچنان به دلیل کمبود حضور اعضای خانواده دچار احساس تنهایی و افسردگی شود.

با این که ممکن است برنامه های متنوعی برای پرکردن احساس تنهایی سالمندان در خانه سالمندان انجام شود، اما مسلماً قادر نیستند که جای خالی خانواده سالمند را پر کنند.

پرستار همراه الف

5. کاهش کیفیت مراقبت از سالمند

همه ما داستان های وحشتناکی از وضعیت نامناسب سالمندان و بی توجهی مراقبان در خانه سالمندان شنیده ایم، البته تعداد خانه های سالمندانی که از اصول استاندارد برای مراقبت از سالمند پیروی می کنند کم نیستً اما در این میان برخی از  گزارش‌ها نشان می‌دهند که تا تعداد زیادی از خانه‌های سالمندان با کمبود نیروی متخصص روبرو هستند.

نتیجه عدم حضور پرستار سالمند با تجربه و ماهر برای مراقبت از سالمند، نظارت ضعیف و افزایش احتمال بروز حوادث جبران ناپذیر برای سالمندان است.

به همین دلیل است که استخدام پرستار سالمند در منزل برای مراقبت از سالمند یکی از بهترین انتخاب های ممکن برای افزایش کیفیت زندگی سالمند و پیشگیری از مشکلات نامطلوب است.

استفاده از مراکز ارائه کننده خدمات پرستار در منزل، به دلیل برخورداری از مجوزهای لازم و ارائه مراقبت های دقیق و تخصصی روش مناسبی برای استخدام پرستار سالمند در منزل است.

ما در مرکز پرستاری پرستار همراه الف، معتقدیم که سالمندان شایسته دریافت بهترین خدمات مراقب و پرستاری در منزل هستند بنابراین مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر و زوال عقل، کمک انتقال تخت و ویلچر، همراهی، خانه داری و تهیه غذا، مراقبت شخصی، مراقبت بهبودی، و حمل و نقل را به پرستاران این مرکز بسپارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات مرکز پرستاری پرستار همراه الف، با همکاران ما در واحد مشاوره تماس حاصل فرمایید.