پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در سالمندان

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سرطان روده بزرگ در سالمندانcolorectal cancer  که به نام سرطان کولون نیز شناخته می شود، یکی از شایع ترین بیماری های مزمن در دوران سالمندی است. روده بزرگ مسئولیت ایجاد ارتباط بین روده کوچک و راست روده را برعهده دارد و سالمندان مبتلا به این نوع سرطان در نواحی مختلف روده بزرگ دچار مشکل می شوند.

خوشبختانه این بیماری با استفاده از روش های پزشکی و اصلاح سبک زندگی قابل پیشگیری است. بنابراین در این مقاله به بررسی روش های کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در سالمندان پرداخته ایم:

پرستار همراه الف

روش های پیشگیری از سرطان کولون

مراجعه به موقع برای انجام غربالگری های توصیه شده، بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال ( کولون و رکتوم) است. بسیاری از برنامه های غربالگری از جمله کولونوسکوپی از سن ۴۵ سالگی شروع می شوند.

اگرچه اکثر علائم سرطان کولورکتال در افراد بالای ۵۰ سال ظاهر می شود، اما شروع غربالگری از سن ۴۵ سالگی نقش موثری در تشخیص به هنگام و پیشگیری از خطرات ایجاد کننده سرطان روده بزرگ در سالمندان دارد.

بررسی احتمال وجود خون مخفی در مدفوع، کولونوسکوپی (بررسی داخل کولون با استفاده از لوله انعطاف پذیر و دوربین) و سیگموئیدوسکوپی (بررسی داخل انتهای کولون)  ازجمله رایج ترین غربالگری های روده بزرگ است.

البته برخی از افراد به دلیل مشکلات ژنتیکی یا بیماری های مزمن احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان کولون دارند و به همین دلیل افرادی که بیشتر در معرض خظر ابتلا به سرطان هستند  باید زودتر از سن ۴۵ سالگی تحت غربالگری قرار گیرند.

 

عوامل موثر در افزایش شانس ابتلا به سرطان کولون

در حالی که علت دقیق سرطان روده بزرگ در سالمندان همچنان ناشناخته است، اما ثابت شده است که برخی از عوامل با افزایش احتمال ابتلا به این نوع سرطان ارتباط دارند. با این که برخی از عوامل با ایجاد اصلاح در سبک زندگی قابل تغییر هستند اما برخی دیگر خارج از کنترل هستند و نمی توان جلوی تاثیرات آنها را گرفت از جمله:

عوامل خطرساز غیر قابل اجتناب سرطان کولون عبارتند از:

• سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده بزرگ
• بیماری های التهابی روده، مانند کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون
•افزایش سن
• سابقه شخصی یا خانوادگی پولیپ روده بزرگ
• نژاد – آمریکایی های آفریقایی تبار بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند

عوامل خطرساز قابل اجتناب سرطان کولون عبارتند از:

  •  نوشیدن الکل
  •  عدم ورزش
  • چاقی
  • سیگار کشیدن
  • رژیم غذایی ناسالم ( کم فیبر و پرکالری و چرب)

قابل ذکر است که بیشتر آمار مبتلایان به سرطان روده بزرگ، در دسته افرادی قرار دارند که از نظر ژنتیکی، سابقه خانوادگی ابتلا به این سرطان را ندارند.

پرستار همراه الف

پیشگیری از سرطان روده بزرگ در سالمندان

براساس تحقیقات متخصصان عوامل زیر تاثیر زیادی در کاهش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ در سالمندان دارد که عبارتند از:

مصرف سبزیجات و چربی های سالم

میزان ابتلا به سرطان کولون در افرادی که از رژیم غذایی پرچرب استفاده می کنند بیشتر از سایرین است. همچنین افرادی که از رژیم های غذایی با فیبر بالا استفاده می کنند کمتر به این بیماری مبتلا می شوند.

میوه ها، سبزیجات و غلات کامل حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان های سودمندی هستند که در پیشگیری از سرطان روده نقش دارند.

بنابراین گنجاندن حداقل ۵ واحد میوه در رژیم غذایی روزانه و استفاده از سبزیجات رنگارنگی مثل هویج یا فلفل دلمه ای تاثیرات چشمگیری بر کاهش احتمال ابتلا به سرطان کولون دارد.

ورزش و فعالیت بدنی

فواید ورزش کردن تنها محدود به سلامت قلب و حفظ وزن متعادل نمی شود، بلکه ورزش تاثیر زیادی در کاهش خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان از جمله سرطان کولورکتال دارد. برای بهره بردن از اثرات مطلوب ورزش بهتر است که در بیشتر روزهای هفته حداقل ۳۰ دقیقه ورزش متوسط را مورد هدف قرار دهید.

حفظ وزن متعادل

به گفته انجمن سرطان آمریکا، هر کیلو افزایش وزن به معنای بالارفتن خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و سرطان سینه (در زنان یائسه)، رکتوم، مری، پانکراس و کلیه است. بنابراین اگر برای کاهش وزن به کمک نیاز دارید حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کرده تا با دریافت برنامه غذایی مناسب در راه رسیدن به وزن متعال قدم بردارید.

ترک مصرف الکل و سیگار 

اگر به مصرف سیگار و الکل اعتیاد پیدا کرده اید بهتر است هر چه سریع تر برای ترک هر دو مورد اقدام کنید زیرا بیشتر مبتلایان به سرطان روده بزرگ به مصرف سیگار یا الکل اعتیاد داشته اند.  خوشبختانه در حال حاضر روش های کاربردی فراوانی برای کاهش تمایل به مصرف الکل و سیگار وجود دارد که بهتر است در این مورد با یک پزشک باتجربه و حرفه ای مشورت کنید تا از روش های موجود بهترین گزینه را برای شما تجویز کند.

مصرف مکمل

یکی از موثرین روش های پیشکیری از سرطان روده بزرگ در سالمندان مصرف مکمل‌های غذایی سودمندی مانند ویتامین D، ویتامین C، سلنیوم است. از سویی دیگر تاثیرات ضد سرطانی برخی از گیاهان دارویی نیز به اثبات رسیده است. بهترین راه برای انتخاب مکمل یا داروی گیاهی مناسب مشورت با پزشکان متخصص در این حوزه است. بنابراین هرگز بدون مشورت با پزشک و به صورت خودسرانه از مکمل ها یا داروهای گیاهی استفاده نکنید.

اگر به عنوان پرستار سالمند یا یکی از اعضای خانواده مسئولیت نگهداری از فردی سالمند را برعهده دارید بهتر است با استفاده از روش های کاربردی فوق خطر احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را در سالمند کاهش دهید.

بدیهی است که استخدام پرستار سالمند حرفه ای از شرکت پرستاری پرستار همراه الف یکی از بهترین تصمیمات ممکن برای حفظ سلامت و امنیت سالمندان در منزل است.

بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش استخدام پرستار سالمند همین حالا با همکاران ما در واحد مشاوره تماس حاصل فرمایید