پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

۱۰ راهکار طبیعی برای درمان بی خوابی در سالمندان

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تاکنون تکنیک های متنوعی برای درمان بی خوابی در سالمندان  Natural Sleep Remedies به کار گرفته شده که از این میان، راهکارها و تکنیک های طبیعی و خانگی با بهترین نتایج همراه بوده است. بسیاری از سالمندان به دلیل ابتلا به مشکلات جسمی و روانی با اختلالات خواب دست به گریبان می شوند و برای بهبود کیفیت خواب، کاهش اضطراب و تسکین بی خوابی و سایر مسائل مربوط به خواب به کمک نیاز دارند.

در واقع بی خوابی در سالمندان نه تنها بر زندگی و سلامت سالمند تاثیرات مخربی دارد بلکه برای خانواده و پرستار سالمند نیز مشکلات زیادی ایجاد می کند. با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم گرفته ایم در این مقاله به بررسی  ۱۰ راهکار طبیعی و سودمند برای درمان بی خوابی در سالمندان بپردازیم:

پرستار همراه الف

آشنایی با چرخه خواب

پیش از آن که به سراغ بیان راهکارهای درمان بی خوابی در سالمندان برویم بهتر است از با چگونگی عملکرد چرخه خواب طبیعی آشنا شویم. خواب طبیعی چهار مرحله دارد و هر تجربه کردن هر مرحله برای برخورداری از  خواب آرام و عمیق شبانه ضروری است.

در مرحله اول، ما به خواب می رویم و امواج مغزی ما کند می شود.
در مرحله دوم دمای بدن و ضربان قلب کاهش پیدا می کند و بدن ما برای خواب عمیق آماده می شود.
در مرحله سوم مغز ما امواج دلتا را تولید می کند و ما وارد مرحله خواب عمیق می شویم.
سرانجام در مرحله چهارم وارد خواب REM (حرکت سریع چشم) می شویم که در آن مغز ما فعال تر می شود و رویا می بینیم.

علل بی خوابی در افراد مسن

عوامل زیادی می توانند در ایجاد بی خوابی در افراد سالمند نقش داشته باشند، از جمله:

۱. بیماری ها

البتلا به بسیاری از بیماری های در دوران سالنمدی ممکن است با عارضه بی خوابی همراه باشد و بر کیفیت خوابی تاثیرات مخربی بگذارد. از این جمله  می توان به دردهای مزمن، بیماری قلبی و مشکلات تنفسی اشاره کرد.

۲. داروها

مصرف برخی از داروها ممکن است باعث بی خوابی یا اختلال در خواب شوند، از جمله عوارض داروهایی که برای درمان فشار خون بالا، آسم و افسردگی استفاده می شوند.

۳. تغییر در الگوهای خواب

با افزایش سن، معمولاً الگوی خواب سالمندان دچار تغییر می شود و ممکن است سالمند در طول شب بیشتر از خواب بیدار شود یا صبح زودتر از همیشه از خواب سیر شود.

۴. سبک زندگی

روش و سبک زندگی سالمند مانند رژیم غذایی، ورزش و استرس همگی می توانند بر کیفیت خواب تأثیر بگذارند.

پرستار همراه الف

۱۰ راهکار طبیعی درمان بی خوابی در سالمندان

با به کارگیری تکنیک های زیر می توان تا حد زیادی بر مشکلات ناشی از اختلال خواب در سالمندی غلبه پیدا کرد:

۱- برنامه خواب منظمی داشته باشید
پیروی از برنامه خواب ثابت و منظم با تاثیرات مطلوبی بر تنظیم ساعت درونی بدن همراه است به خواب رفتن و بیدا شدن در یک ساعت معین را برای سالمند راحت می کند. بنابراین اگر پرستار سالمند هستید بهتر است شرایطی را فراهم کنید که سالمند بتواند هر روز در یک ساعت معین به خواب برود و از خواب بیدار شود.

۲. محیطی مناسب برای خواب ایجاد کنید
با اطمینان از خنک، ساکت و تاریک بودن اتاق خواب، یک محیط خواب راحت ایجاد کنید. تهیه یک تشک و بالش راحت نقش موثری بر بهبود کیفیت خواب در دوران سالمندی دارد.

۳. تکنیک های تمدد اعصاب را تمرین کنید
تکنیک های تمدد اعصاب مانند تنفس عمیق، مدیتیشن و یوگا می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند و برای درمان بی خوابی در سالمندان موثر واقع شوند.

۴. اجتناب از مصرف کافئین و الکل 
مصرف کافئین و الکل روند خواب طبیعی را با اختلالات جدی روبرو می کند، بنابراین بهتر است به صورت جدی از مصرف این دو ماده اجتناب کرده و مواد غذایی مناسب تری را در رژیم غذایی خود جای دارد.

۵. فعال بمانید
ورزش منظم نقش موثری در بهبود عادات خواب سالم دارد بنابراین بهتر است که هر روز حداقل ۳۰ دقیقه ورزش متوسط ​​را در برنامه زندگی سالمند جای دهید.

۶. از داروهای خواب طبیعی استفاده کنید
چندین داروی گیاهی خواب آور وجود دارند که تاثیرات آنها بر افزایش ملاتونین و بهبود خواب طبیعی به اثبات رسیده است. ریشه گیاه سنبل الطیب و چای بابونه می توانند به بهبود عادات خواب طبیعی کمک کنند.

۷. نور درمانی
نور درمانی، که شامل قرار گرفتن در معرض طیف خاصی از نور طبیعی است، می تواند به تنظیم ساعت داخلی بدن و بهبود کیفیت خواب کمک کند.

۸. روان درمانی شناختی رفتاری
روش روان درمانی شناختی-رفتاری (CBT) می تواند به افراد سالمند کمک کند تا بر الگوهای فکری منفی که منجر به بی خوابی می شوند غلبه پیدا کنند.

۹. طب سوزنی
براساس تحیقیقات انجام شده، طب سوزنی با نتایج مطلوبی بر تقویت آرامش و کاهش اضطراب در سالمندان همراه بوده و برای درمان بی خوابی در افرادسالمند موثر است.

۱۰. روغن و اسانس های گیاهی
اسانس های طبیعی مانند اسطوخودوس و بابونه می‌توانند باعث آرامش و بهبود کیفیت خواب شوند.

پرستار همراه الف

بنابراین برخورداری از خواب شبانه با کیفیت، برای تامین سلامتی و تندرستی افراد سالمند ضروری است. با این که داروهای شیمیای خواب آور متنوعی برای درمان بی خوابی در سالمندان در دسترس است اما این داروها اغلب با عوارض جانبی خطرناکی برای سالمندان همراه هستند.

همانگونه که بیان شد استفاده از راهکارهای طبیعی و بی خطر برای درمان اختلالات خواب در سالمندان ،هیچ عارضه ای برای سالمندان ندارد و آماده سازی بستر استفاده از این روش ها برای پرستار سالمند امری راحت و ساده است..

اگر به عنوان یکی از اعضای خانواده یا پرستار سالمند مسئولیت مراقبت از یک فرد سالمند را برعهده دارید و به دلیل مشکلات خواب سالمند دچار مشکل شده اید، توصیه می کنیم از راهکارهای بیان شده در این مقاله برای درمان بی خوابی در سالمندان استفاده کنید.

در صورتی که استفاده از موارد فوق باعث رفع مشکل بی خوابی در سالمندان نشود، بهتر است برای حل این مشکل با یک پزشک متخصص مشورت کنید تااحتمال وجود هرگونه مشکل و بیماری زمینه ای مورد توجه قرار گیرد.

موسسه پرستاری پرستار همراه الف یکی از معتبرترین مراکز مراقبت و پرستاری از سالمندان، کودکان و بیماران است که با کادر پرستاری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات تخصصی به هموطنان گرامی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در مرکز مشاوره موسسه پرستاری پرستار همراه الف تماس حاصل فرموده و در اسرع وقت خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *