پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

روش های درمان عرق سوز در گردن نوزادان

زمان مطالعه: 5 دقیقه

برای والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده اند، هیچ کاری زیبا تر از تماشای فرزند دلبندشان نیست. صورت زیبا، دست های کوچک و پاهای چاق نوزاد احتمالا دل هر بیننده ای را جذب می کند، اما گاهی همه چیز به این خوبی پیش نمی روند و والدین متوجه بروز عرق سوز در گردن نوزادان می شوند که احتمالا با گریه و بیقراری نوزاد همراه خواهد بود.

بروز عرق سوختگی در گردن نوزاد نه تنها در فصل تابستان شیوع دارد، بلکه مشکلی برای تمام فصول است و والدین بی تجربه  را دچار چالش و نگرانی می کند.

خوشبختانه از نظر متخصصان این مشکل چندان جدی نیست و با انجام اقدامات لازم قابل پیشگیری و درمان است. بنابراین در این مقاله به بررسی علل و علائم عرق سوختگی در گردن نوزاد و همچنین راه های پیشگیری و درمان این مشکل پوستی رایج در میان کودکان پرداخته ایم:

پرستار همراه الف

علل عرق سوز در گردن نوزادان

به عبارت ساده، عرق سوختگی زمانی بوجود می آید که پوست گردن نوزاد در اثر اصطکاک و تعریق دچار تخریک شود. مشکل عرق سوختگی در نوزادان به دلیل حساسیت پوست و ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن، بسیار شایع است. در واقع عرق سوختگی در گردن نوزاد از شیوع فراوانی در میان نوزادان زیر ۴ ماه برخوردار است.

بزرگ بودن سر نوازادن نسبت به گردن باعث می شود که گردن نوزاد در اثر فشار وارد شده، دچار چین های پوستی عمیق شود. همانطور که چین های گردن به هم ساییده می شوند، گرما و اصطکاک زیادی در بین این چین ها ایجاد می شود.

علاوه بر موارد فوق، گاهی رطوبت ناشی از شیر مادر، شیر خشک، آب دهان یا تعریق نیز به ترکیب فوق اضافه شده و تاثیر زیادی در گسترش عرق سوز گردن نوزاد خواهد داشت.

با این که این مشکل گاهی خود به خود حل می شود، اما بی شک انجام اقدامات پیشگیرانه و درمانی تاثیر زیادی در کاهش دفعات عرق سوز در گردن نوزادان دارد.

آیا عرق سوز یک عفونت قارچی است؟

در بیشتر مواقع شرایطی مانند رطوبت، اصطکاک و گرما در ناحیه پوست گردن، سبب فراهم آوردن شرایط لازم برای رشد نوعی عفونت قارچی به نام کاندیدا می شود.

البته این قارچ به طور معمول بروی پوست ما یافت می شود، اما گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که این قارچ بیش از حد رشد کرده و سبب ایجاد عفونت های قارچی شدید از جمله کاندیدیازیس می شود.

در میان تمام گروه های سنی، نوزادان بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های قارچی هستند. ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن نوزادان و عدم رشد باکتری های روده  برای جلوگیری از رشد بیش از حد مخمرها جزو مهم ترین دلایل بروز این مشکل در نوزادان است.

براساس تحقیقات انجام شده، قارچ ها در محیط های مرطوب تمایل فراوانی به رشد و گسترش دارند و چین های پوستی گردن بهترین مکان برای رشد قارچ ها محسوب می شود.

البته شواهد موجود نشان می دهد که گاهی ریشه عرق سوز در کودکان به اگزما یا تحریک با صابون/شامپو/دستمال مرطوب برمی گردد اما در هر صورت  جای نگرانی نیست زیرا خوشبختانه عفونت های قارچی گردن نوزادان قابل درمان هستند.

پرستار همراه الف

علائم عرق سوز در گردن نوزادان

علائم ظاهری عرق سوز در گردن نوزادن به راحتی قابل تشخیص هستند و به احتمال زیاد با بدخلقی و بیقراری کودک همراه می شوند. بروز عفونت های قارچی در محل عرق سوز سبب ایجاد علائم زیر می شود:

  • قرمزی پوست با لبه های برجسته
  • قرمزی و برآمدگی های ریز در سطح پوست
  • لکه های مرطوب و صورتی
  • لکه های خشن و پوسته پوسته
  • تورم
  • تغییر رنگ پوست
  • زخم های دردناک در چین های پوستی

 

پیشگیری و درمان عرق سوز در گردن نوزادان

یکی از مهم ترین نکات برای پیشگیری از بروز این مشکل حفظ بهداشت و تمیز نگه داشتن پوست گردن است. برای این کار بهتر است از یک صابون بچه حاوی مواد مرطوب کننده استفاده کنید.

پس از شستشو از خشک شدن کامل پوست اطمینان حاصل کرده و از یک کرم مانع مانند Aquaphor یا پماد A+D برای محافظت از پوست استفاده کنید. البته بهتر است قبل از استفاده از هر پمادی روی پوست ظریف و حساس نوزادن با یک پزشک اطفال مشورت فرمایید.

متخصصان استفاده از وازلین را به عنوان ساده ترین روش برای محافظت از پوست نوزاد توصیه می کنند زیرا برخی از کودکان ممکن است به لانولین موجود در سایر کرم ها مانند آکوافور حساسیت داشته باشند.

در صورتی که شستشو و استفاده از پمادهای محافظ پوست کمکی به رفع مشکل نوزاد نکرد لازم است یک پزشک اطفال محل عرق سوز را برای بررسی احتمال عفونت قارچی مورد بررسی قرار دهد.

در این شرایط پزشک اطفال با تجویز یک کرم ضد قارچ اقدام به درمان کودک خواهد کرد. البته کرم‌های ضد قارچ متنوعی در بازار وجود دارد که بدون نسخه پزشکان قابل دسترس هستند و می توانند عفونت را در ظرف چند روز از بین ببرند، اما پیشنها ما این است که تنها از کرم هایی استفاده کنید که پزشک برای کودک شما تجویز کرده باشد.

پرستار همراه الف

مواقع اورژانس عرق سوز در گردن نوزادان

اگر زخم های ناشی از عرق سوز تنها محدود به گردن بماند به احتمال زیاد نوزاد با انجام اقدامات درمانی به زودی احساس بهتری خواهد داشت. اما اگر زخم های ناشی از عرق سوز در گردن نوزاد شروع به گسترش به سایر قسمت‌های بدن کرد، کودک باید سریعا توسط پزشک مورد معالجه قرار گیرد.  ابتلای کودک به تب بالا توام با عرق سوختگی نیز ممکن است نشانه یک عفونت جدی باشد که لازم است مورد درمان قرار گیرد.

بنابراین اگر فرزند شما به صورت مداوم به مشکل عرق سوز در گردن دست به گریبان است، وقت آن رسیده که از افراد باتجربه و حرفه ای برای مراقبت از کودک در منزل کمک بگیرید.

موسسه پرستاری پرستار همراه الف مشکل از تیم حرفه ای پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل هستند .برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در واحد مشاوره تماس حاصل فرمایید

همچنین اگر تجربه ای در درمان عرق سوز گردن نوزاد دارید در قسمت نظرات این مقاله این تجارب ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *