پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

آشنایی با عوارض بلند مدت فریاد کشیدن بر سر کودک

زمان مطالعه: 4 دقیقه

فریاد کشیدن بر سر کودک Yelling At Kids  یکی از بزرگترین مشکلات والدینی است که به دلایل مختلف از مهارت کافی برای برخورد با کودک برخوردار نیستند.
درست است که والدین همیشه بهترین ها را برای فرزندان خود می خواهند، اما ممکن است در برخی از  مواقع با انتخاب رفتارهای نادرست برای عکس العمل در برابر بدرفتاری کودک، به آنها آسیب بزنند.

در واقع، نحوه بیان انتقاد از کودک و روش برخورد والدین با کودک ممکن است با پیامدهای مهمی بر رشد شخصیت و سلامت دراز مدت جسمی و روانی کودک همراه باشد.

براساس تحقیقات انجام شده، اقدامات تنبیهی شدید والدین، مانند فریاد کشیدن بر سر کودک بیش از آنچه قبلاً تصور می‌شد بر روی کودکان تاثیر می گذارد.

در این مقاله به بررسی عوارض بلند مدت فریاد کشیدن بر سر کودک پرداخته ایم:

 

پرستار همراه الف

1. بدتر شدن مشکلات رفتاری کودک

با این که فریاد کشیدن بر سر کودک ممکن است در لحظه مشکل را حل کند، اما باعث جلوگیری از بدرفتاری کودک در آینده نخواهد شد. براساس تحقیقات انجام شده، فریاد زدن باعث برزو مشکلات جدی تر در دراز مدت می شود و مشکلی را حل نمی کند.   در واقع والدینی که فریا می زنند معمولا برای حل مشکلات آتی مجبور می شوند که بیشتر فریاد بزنند و این چرخه تا مدت ها ادامه پیدا می کند.

مطالعات انجام شده در مورد روابط والدین و فرزندان نشان داده است که این موضوع در بسیاری از خانواده ها صادق است. براساس این مطالعه نوجوانان ۱۳ ساله ای که بیشتر در معرض فریاد های والدین قرار داشتند، در طی سال بعد با افزایش سطح رفتارهای نادرست خود به این وضعیت واکنش نشان داده بودند.

به خاطر بسپارید که تنبیه و آزار کلامی از سوی هر یک از والدین باشد، تفاوتی ندارند و نتیجه یکسانی به دنبال خواهد داشت و آن هم بدتر شدن مشکلات رفتاری کودکان است.

۲. تغییر در نحوه رشد مغز

فریاد کشیدن بر سر کودک نقش مخربی بر نحوه رشد مغز کودک دارد زیرا مغز انسان اطلاعات و رویدادهای منفی را سریع تر و کامل تر از موارد و خاطرات خوب پردازش می کنند.

مطالعه متخصصان بر اسکن‌های MRI مغز کودکانی که در معرض سوء استفاده کلامی والدین قرار گرفته بودند، تفاوت های  فیزیکی قابل توجهی در بخش هایی از مغز که مسئول پردازش صداها و زبان هستند، را نشان دادند.

پرستار همراه الف

۳. افزایش احتمال ابتلا به افسردگی

کودکانی که در معرض آزار کلامی والدین قرار می گیرند، علاوه بر این که آسیب می بینند، می ترسند یا غمگین می شوند، دچار مشکلات روانی عمیقی می شوند که ممکن است تا بزرگسالی ادامه پیدا کنند.

مطالعات متخصصان در مورد عوارض فریاد کشیدن بر سر کودک، نشان داده است که این کودکان در دوران نوجوانی به شدت در معرض مشکلات رفتاری فزاینده‌ و افسردگی قرار دارند.

در واقع بین سوء استفاده عاطفی و ابتلا به  افسردگی یا اضطراب ارتباط معنا داری وجود دارد. این نوع علائم معمولاً منجر به بدرفتاری کودک شده و حتی می تواند به رفتارهای خود تخریبی مانند مصرف مواد مخدر یا افزایش فعالیت جنسی پرخطر تبدیل شود.

پرستار همراه الف

۴. تاثیر مخرب بر سلامت جسمانی

تجربیات انسان در طول دوران رشد، به طرق مختلف بر شکل گیری وضعیت جسمی تاثیر می گذارد. افرادی که در دوران کودکی خود در معرض آزارهای کلامی والدین و بزرگسالان قرار گرفته اند، بیشتر از سایرین ممکن است در معرض ابتلا به مشکلات جسمانی مختلف قرار گیرند.

به صورت ویژه هر چه کودک بیشتر در معرض استرس قرار گیرد، از نظر وضعیت جسمی ضعیف تر شده و در دوران بزرگسالی با مشکلات جسمانی خطرناک تری مواجه خواهد شد.

۵. ابتلا به دردهای مزمن

براساس مطالعات اخیر، محققان به این نتیجه رسیده اند که فریاد کشیدن بر سر کودک با ابتلا به دردهای مزمن در دوران بزرگسالی در ارتباط است. در واقع بین تجربیات منفی دوران کودکی، از جمله سوء استفاده کلامی و دیگر انواع سوء استفاده و ابتلا به بیماری های مزمن دردناکی مانند آرتریت، سردردهای بد، مشکلات کمر و گردن و سایر دردهای مزمن ارتباط وجود دارد.

بنابراین برای ایجاد تغییر در رفتار والدین یا یادگیری تکنیک های جدید فرزندپروری، هرگز دیر نیست. اگر متوجه شده اید که اخیراً بر سر فرزند خود زیاد فریاد می زنید یا عصبانی می شوید بهتر است اندکی به خود استراحت بدهید و برای مراقبت از فرزندان خود از یک پرستار کودک حرفه ای کمک بخواهید.

از سویی دیگر، مراجعه به یک درمانگر با تجربه نیز می تواند به شما کمک کند که دلیل اصلی عصبانیت خود را پیدا کنید و روشی سالم تر برای مقابله با این رفتار پیدا کنید.

شرکت پرستاری پرستار همراه الف یکی از معتبرترین مراکز ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل است که برای سال های طولانی در این عرصه فعالیت دارد.

کادر مجرب پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار در این مرکز بر بهترین و موثرترین روش های پرستاری مسلط هستند و خدمات منحصر به فردی را به  مشتریان گرامی ارائه می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات این مرکز با همکاران ما در واحد مشاوره تماس حاصل فرمایید.