پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

سکته قلبی در سالمندان: علل، علایم و روش های مراقبت

زمان مطالعه: 5 دقیقه
Rate this post

سکته قلبی در سالمندان یکی از مشکلات شایع در دوران سالمندی است که به مراقبت های پرستاری ویژه ای نیاز دارد. سکته قلبی  یا انفارکتوس میوکارد، به دلیل انسداد یا کاهش جریان خون در شریان های کرونری قلب ایجاد می شود.

فرآیند انسداد عروق قلب یا  آترواسکلروز معمولا به دلیل تجمع چربی، کلسترول و پلاک در رگ های قلب ایجادمی شود و با ایجاد لخته خون سبب انسداد مجاری خون رسانی به عضلات قلب می شود.

کمبود جریان خون سبب بروز آسیب های جدی به عضله قلب می شود و فردی که دچار حمله قلبی شده است باید هر چه سریع تر تحت درمان های اورژانس پزشکی قرار گیرد.

پرستار همراه الف

 

علائم سکته قلبی در سالمندان

بروز حمله قلبی در سالمندان علایم مختلفی در بیماران ایجاد می کند که در طیف خفیف تا شدید متغیر است حتی ممکن است برخی از افراد هیچ علایمی را تجربه نکنند. علائم شایع حمله قلبی عبارتند از:

  • احساس درد و فشار در قفسه سینه
  • درد یا ناراحتی در شانه، بازو، پشت، گردن، فک، دندان‌ها یا گاهی اوقات بالای شکم
  • عرق سرد
  • خستگی
  • سوزش سر دل یا سوء هاضمه
  • سبکی سر یا سرگیجه ناگهانی
  • حالت تهوع
  • تنگی نفس

با این که برخی از حملات قلبی به صورت کاملا ناگهانی رخ می دهند اما بسیاری از افراد چند ساعت، چند روز یا هفته ها قبل از بروز سکته قلبی، علائم و نشانه های هشدار دهنده ای را تجربه می کنند.

احساس درد یا فشار در قفسه سینه (آنژین صدری) که به صورت مداوم احساس شود و با استراحت کم نشود یکی از مهم ترین علائم هشدار دهنده سکته قلبی در سالمندان است. 

معمولا فردی که دچار حمله قلبی شده است بیش از 15 دقیقه در قفسه سینه دچار درد خفیف تا شدید می شود. هرگز علایم سکته قلبی را نادیده نگیرید و در صورت مشاهده علایم هشدار دهنده این موضوع را به اطرافیان اطلاع دهید تا شما را به نزدیک ترین بیمارستان برسانند.

پرستار همراه الف

اقدامات ضروری در هنگام بروز سکته قلبی در سالمندان

افرادی که دچار سکته قلبی شده اند به کمک های ویژه ای نیاز دارند که عمدتا شامل موارد زیر است:

در حالی که منتظر رسیدن نیروهای اورژانس هستید، آسپرین را بجوید و آن را قورت بدهید. مصرف آسپرین در طول حمله قلبی سبب جلوگیری از تشکیل لخته شدن خون در بدن و کاهش آسیب قلبی می شود. اگر به آسپرین حساسیت دارید یا برای استفاده از آن منع پزشکی دارید، از مصرف آسپرین خودداری کنید.

اگر سابقه بیماری قلبی دارید و از داروی نیتروگلیسیرین استفاده می کنید لازم است در حین حمله قلبی بر طبق دستور پزشک از این دارو مصرف کنید و منتظر رسیدن کمک های فوری پزشکی بمانید.

اگر سالمند در اثر بروز سکته قلبی بیهوش شده، نفس نمی کشد و نبض ندارد، باید سریعا تحت  CPR قرار گیرد زیرا این کار برای حفظ جریان خون در بدن بیمار ضروری است.

برای انجام CPR لازم است با یک ریتم نسبتاً سریع – حدود 100 تا 120 فشار در دقیقه – به شدت و سریع به مرکز قفسه سینه فرد فشار وارد کنید.

روش های مراقبت از بیمار سکته قلبی

تجربه سکته قلبی برای بسیاری از سالمندان به معنای یک زنگ خطر جدی است که زمان تغییر سبک زندگی و تمرکز بر روش های زندگی سالم تر فرا رسیده است. سالمندانی که دچار سکته قلبی شده اند به مراقبت های ویژه ای نیاز دارند که تنها یک پرستار سالمند حرفه ای قادر به برطرف کردن نیازهای این سالمندان است. بنابراین استخدام پرستار سالمندی که از تجربه و دانش کافی در مراقبت از سالمندان مبتلا به مشکلات قلبی برخوردار است بهترین تصمیم برای مراقبت و تکرار سکته قلبی است.

در ادامه با برخی از مهم ترین اقدامات برای مراقبت از سالمندان پس از سکته قلبی آشنا خواهید شد:

پیروی از دستورالعمل های پزشک

یکی از ضروری ترین اقدامات برای مراقبت از سالمندانی که دچار سکته قلبی شده اند توجه و پیروی از دستورات پزشک معالج است. معمولا پزشکان داروهایی را برای کمک به عملکرد قلب تجویز می کنند که لازم است به دقت مورد استفاده قرار گیرند.

همچنین ممکن است برخی از سالمندان نیاز به شرکت در برنامه های توانبخشی قلبی داشته باشند. در این شرایط پرستار سالمند با همراهی بیمار از دستورالعمل های پزشک یادداشت برداری به عمل می آورد و بر بروند اجرای این برنامه ها در منزل نظارت خواهند کرد.

پرستار همراه الف

استراحت کافی در منزل

با این که سالمندان مبتلا به مشکلات قلبی نیاز به انجام تمرینات ورزشی خاصی برای تقویت عملکرد قلب دارند، اما لازم است مدت زمان قابل قبولی را صرف استراحت در منزل کنند.

برخورداری از استراحت کافی پس از سکته قلبی در سالمندان نقش موثری در بهبود عملکرد قلب دارد. مسلما در این شرایط سالمند برای انجام اموری مانند آشپزی یا نظافت منزل به کمک پرستار سالمند نیاز خواهد داشت.

حضور پرستار سالمند نقش موثری در ذخیره انرژی و بهبود شرایط جسمی و روانی سالمند دارد. در بسیاری از موارد استخدام یک پرستار سالمند شبانه روزی بهترین گزینه برای تداوم زندگی مستقلانه سالمندان در منزل شخصی او است.

 

اعمال تغییرات سالم در سبک زندگی

سالمندانی که دچار سکته قلبی شده اند باید در اسرع وقت در سبک زندگی خود تغییرات ضروری  ایجاد کرده اسو برای این کار از دستورات افراد متخصص پیروی کنند.

پیروی از رژیم غذایی سالم، ورزش و ترک سیگار همگی تغییرات مطلوبی هستند که لازم است در زندگی سالمند اعمال شود.

همراهی پرستار سالمند در این اجرای این تغییرات نقش موثری در پایبندی سالمند به ادامه این تغییرات سالم در سبک زندگی دارد. به عنوان نمونه ورزش کردن سالمند و پرستار در کنار یکدیگر یا تهیه غذاهای سالم با کمک یکدیگر جزو بهترین اقدامات پرستار سالمند برای کمک به بهبود شرایط سالمند است.

پرستار همراه الف

نظارت بر روند مصرف داروها

داروهای قلب برای اثرگذاری مطلوب باید دقیقاً مطابق دستورات پزشک مصرف شوند بنابراین یکی از مهم ترین مسئولیت های پرستار سالمند نظارت مداوم بر روند مصرف داروها است.

این موضوع به ویژه در مورد سالمندانی که دچار فراموشی هستند اهمیت بیشتری دارند زیرا احتمال عدم مصرف دارو یا مسمومیت دارویی در سالمندان مبتلا به اختلالات حافظه بیشتر از سایرین است.

 

 آشنایی با علائم حمله قلبی دوم

احتمال بروز سکته قلبی در سالمندان که یک بار این مشکل را تجربه کنند بیشتر از سایر سالمندان است. بنابراین لازم است پرستار سالمند با آگاهی از علایم هشدار دهنده حمله قلبی دوم به صورت مداوم شرایط سالمند را تحت نظر داشته باشد.

مشاهده علایمی مانند درد قفسه سینه یا بازو، تنگی نفس یا خستگی مفرط  نشان دهنده احتمال بروز سکته قلبی دوم است و پرستار موظف است این موضوع را در اسرع وقت به پزشک و خانواده سالمند اطلاع رسانی کند.

در شرایطی که سالمند برای حفظ سبک زندگی سالم به کمک نیاز داشته باشد استخدام یک مراقب حرفه ای در منزل بهترین تصمیم برای تامین سلامت و امنیت سالمند است.

مرکز پرستاری همراه الف با برخورداری از کادر پرستاری و درمانی حرفه ای به صورت شبانه روزی  آماده ارائه خدمات تخصصی به سالمندان، بیماران و کودکان در منزل است.

پرستاران این مرکز با بررسی نیازهای منحصر به فرد بیماران از بهترین روش های مراقبتی برای حمایت از سالمندان استفاده می کنند.

مراقبت از سالمندان عزیز خود را به پرستاران باتجربه و متخصص این مرکز بسپارید و با خیالی آسوده به انجام سایر مسئولیت های خود متمرکز شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما تماس حاصل فرمایید و در سریع ترین زمان ممکن از خدمات مورد نیاز خود بهره مند شوید.