پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

۱۰ ترفند کاربردی برای مراقبت از کودک

زمان مطالعه: 4 دقیقه

مراقبت از کودک Parenting Hacks برای بسیاری از والدین تازه کار، امری پیچیده و پرچالش است. در واقع کمبود تجربه و عدم آگاهی والدین از نیازهای منحصر به فرد کودکان منجر به بروز مشکلات جسمی و روانی عدیده ای برای کودک می شود.

بی شک ارائه مراقبت و پرستاری مناسب از کودک، خواسته هر پدر و مادری است که برای رسیدن به این هدف از هیچ اقدامی فرو گذار نمی کنند. به همین دلیل بسیاری از والدین به دنبال یافتن ترفندهای کاربردی و موثری برای مراقبت از کودک هستند تا از این طریق شرایط جسمی و روانی با کیفیت تری را برای کودک فراهم کنند.

در این مقاله به بررسی ۱۰ ترفند کاربردی برای مراقبت از کودک پرداخته ایم که لازم است والدین و پرستار کودک از این ترفندها در زندگی روزمره استفاده کنند:

 

پرستار همراه الف

 برنامه‌ریزی و سازماندهی

تنظیم برنامه معین برای امور روزمره کودک، نقش موثری در بهبود وضعیت خواب و تغذیه کودک دارد. در واقع والدین و پرستار کودک با استفاده از یک برنامه از پیش تعیین شده، می دانند که در هر ساعت از روز چه فعالیتی باید انجام شود و به دلیل نظم و ترتیب موجود، احساس آرامش بیشتری را تجربه خواهند کرد.

 فراهم کردن محیط ایمن

برای پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی، لازم است که همواره از امنیت خانه و محیطی که کودکان در آن به سر می‌برند، اطمینان داشته باشید. به عنوان نمونه قفل کردن درب‌ها، قرار دادن پوشش‌های محافظ روی پریز برق و برداشتن اشیاء خطرناک مثل مواد شیمیایی، وسایل تیز و … از جمله اقداماتی هستند که می‌توانید برای بهبود وضعیت ایمنی منزل انجام دهید.

 بهبود ارتباط با کودک

بهترین روش برای آموزش ارتباطات اجتماعی به کودکان این است که در مرحله اول، خودتان ارتباط خوبی با کودک داشته باشید و به تمام جوانب وجود کودک اهمیت بدهید. گوش دادن به صحبت‌های کودک، پرسیدن سوالات مناسب، رفتار مهربانانه و ابراز علاقه به کودک سبب ایجاد احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس در کودکان می شود.

رعایت بهداشت فردی

یکی از مهم ترین ترفند ها برای کاهش احتمال بیماری و عفونت های مختلف، آموزش بهداشت شخصی به کودکان است. شستشوی دست‌ها، تمیز کردن دندان‌ها، استفاده از دستمال در هنگام سرفه و عطسه و ……. نقش موثری در ارتقاء کیفیت زندگی کودک دارد و به همین دلیل باید مورد توجه و تشویق والدین و پرستار کودک قرار گیرد.

 فعالیت‌های بدنی

همانطور که می دانید کودکان سرشار از انرژی هستند و برای خالی کردن این انرژی به فضای کافی نیاز دارند. به همین دلیل فراهم کردن فضایی برای بازی و فعالیت بدنی کودکان نقش موثری در بهبود رشد فیزیکی و روحی کودکان دارد. اگر در منزل فضای کافی برای فعالیت بدنی کودک ندارید بهتر است حتماً زمانی را به انجام فعالیت‌های بیرون از خانه، مانند پارک یا زمین بازی اختصاص دهید.

 تغذیه سالم

یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در سلامت جسمی و روانی کودک، برخورداری از برنامه غذایی سالم و متنوع است. تا جایی که می توانید در رژیم غذایی کودکان از میوه‌ها، سبزیجات، دانه‌های کامل، پروتئین‌های سالم و محصولات لبنی استفاده کنید. همچنین اجتناب از مصرف غذاهای آماده و فرآوری شده برای پیشگیری از مشکلات سلامتی، یک امر کاملاً ضروری در مراقبت از کودک است.

آموزش مهارت‌های اجتماعی

این وظیفه هر والد و پرستار کودکی است که مهارت های اجتماعی را به کودک آموزش دهد. مهم ترین نکات در مهارت های اجتماعی این است که کودک روش های برقراری ارتباط موثر، اشتراک گذاری و همکاری را با دیگران را قبل از حضور در مدرسه بیاموزد. تسلط بر این مهارت‌ها به کودک کمک می کند تا ارتباطات موفق تری را با دیگران برقرار کرده و از کیفیت زندگی بهتری در آینده برخوردار باشد.

الگوی خواب سالم

بی شک همه ما از نقش مهم خواب در سلامتی و رشد همه جانبه کودکان مطلع هستیم. به همین دلیل لازم است که برای مراقبت از کودک، همواره از این موضوع اطمینان داشته باشید که الگوی خواب کودک سالم و بی نقص  است.

برای این کار لاطم است که برنامه خواب منظمی را برای کودک تعیین کنید و همچنین محیط خواب آرام و راحتی را برای کودک فراهم سازید. همچنین، انجام کارهای تکراری و روتین قبل از ساعت خواب ( کتابخوانی) باعث می شود که کودک آمادگی بیشتری برای به خواب رفتن پیدا کند.

پرورش استعداد و علایق کودک

تشویق کودکان برای کشف توانمندی‌ها و استعداد های منحصر به فرد آنها، نقش موثری در خودباوری و رشد روانی کودکان دارد. به همین دلیل لازم است که شرایطی را برای کودک فراهم آورید که به صورت خودجوش به موضوعاتی که علاقه‌مندند بپردازند و مهارت‌ها و استعدادهای خود را رشد دهند.

 خودمراقبتی

کلیه مراحل مراقبت از کودک، برای بسیاری از والدین و پرستار کودک امری زمان‌بر و پرچالش است، اما فراموش نکنید که در میان وظایف و مسئولیت های مراقبت از کودک،حتما زمانی را برای خودمراقبتی در نظر بگیرید.

اختصاص زمانی معین برای انجام امور شخصی، استراحت کافی و تقویت روحیه با انجام کارهای مورد علاقه، باعث می شود که برای انجام مسئولیت های مراقبت از کودک، فردی موفق، شاد و پرانرژی باشید.

قطعاً مراقبت از کودک، امری پرچالش است و هر کودکی نیازهای خاص خود را دارد. بنابراین، بهتر است با توجه به موقعیت خاص خانواده و نیازهای کودک، از ترفندهای این مقاله استفاده کنید.

پرستار همراه الف

اگر برای مراقبت از کودک دلبند خود، به دریافت کمک های تخصصی از سوی افراد حرفه ای نیاز دارید، کادر پرستار کودک در مرکز پرستاری پرستار همراه الف  آماده یاری رساندن به شما هستند.

این مرکز با گردآوری بهترین نیروهای پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار در هر ساعت از شبانه روز آماده ارائه خدمات مراقبت و پرستاری درمنزل است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در واحد مشاوره تماس حاصل فرمایید.