پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

مشکلات نگهداری از سالمند

زمان مطالعه: 4 دقیقه
Rate this post

روند رو به رشد پیری جامعه، ضرورت توجه به مشکلات نگهداری از سالمند Elderly care problems را بیشتر از هر زمان دیگری مشخص می‌کند. طبق پیش‌بینی سازمان ملل تا سال 2050 جمعیت بالای 60 سال در سرتاسر جهان به بیش از 2 میلیارد نفر (%22 از جمعیت کل) خواهید رسید.

 

آشنایی با مشکلات نگهداری از سالمند

 

با آنکه فرآیند پیری جمعیت در تمام کشورها رخ می‌دهد، اما سرعت پیری جمعیت در کشورهای در حال توسعه مانند ایران، چندین برابر کشورهای توسعه یافته است! در این مقاله قصد داریم چالش‌های مراقبت از سالمند را مورد بررسی قرار دهیم با ما همراه باشید.

 

مشکلات نگهداری از سالمند

فرهنگ جامعه ایران، خانواده محور است و طبق آموزه‌های فرهنگی و مذهبی، مراقبت از سالمند در خانه امری ضروری و اخلاقی است. هرچند بیشتر خانواده‌های ایرانی ترجیح می‌دهند از عزیز سالمندشان در خانه مراقبت کنند اما پرستاری از سالمند مبتلا به چندین بیماری مزن، کار بسیار مشکلی است!

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که علا رقم تمام تلاش خانواده، مراقبت از سالمند بیمار در خانه چندان کارآمد نیست. مراقب خانواده معمولاً در این شرایط فشار بسیار زیادی را متحمل می‌شود چراکه در کنار انجام وظایف معمول خانوادگی، باید مسئولیت سنگین پرستاری از سالمند را نیز بر دوش بکشد که شامل موارد زیر است:

  • کمک به سالمند در انجام فعالیت روزمره ( با توجه به شرایط جسمی سالمند )
  • مدیریت قرار ملاقات با پزشکان متخصص در مکان‌های مختلف
  • کمک و نظارت بر رژیم غذایی و دارویی سالمند
  • توجه به بهداشت فردی سالمند
  • رسیدگی به امور مالی مانند پرداخت قبوض، خرید منزل و …

مشکلات نگهداری از سالمند با توجه به شرایط جسمی و روحی او متفاوت است. به عنوان مثال نگهداری از سالمند مبتلا به آلزایمر و یا معلولیت جسمی در خانه، کاری دشوار و حتی در مواردی غیر ممکن است!

مراقبت از سالمند بیمار، انعطاف‌پذیرترین  افراد را هم تحت فشار و اضطراب قرار می‌دهد. اگر از والدین سالخورده یا بستگان سالمند خود مراقبت می‌کنید، فراموش نکنید تحت هر شرایطی سلامتی جسمی و روحی خود را در نظر داشته باشید.

 

مراقبت از سالمند با مشکلات حرکتی

با افزایش سن به شکل طبیعی مهارت و توان تحرک افراد کاهش پیدا می‌کند، در چنین شرایطی فعالیت‌های ساده‌ای مانند لباس پوشیدن و یا حمام کردن ممکن است به چالشی بزرگ بدل شود. کمک به انجام کارهای روزانه از جمله مشکلات نگهداری از سالمند محسوب می‌شود که با توجه به شرایط جسمی او چالش‌های مختلفی را برای مراقب ایجاد می‌کند.

 

 

شناخت مشکلات نگهداری از سالمند

 

استفاده از برنامه‌های توان‌بخشی که بر پایه تعادل، ایمنی، افزایش تحرک و تناسب اندام طرح ریزی شده‌اند به طور چشمگیری در حفظ استقلال سالمند موثر است.

در مواردی که سالمند دچار معلولیت و محدویت شدید حرکتی است برخی فعالیت‌های شخصی مانند دستشویی رفتن نیز بدون کمک مراقب امکان پذیر نیست.

پیگیری مراقبت‌های بهداشتی

مراقبت های بهداشتی اغلب یک موضوع پیچیده است، به خصوص اگر سالمند عزیز شما به یک یا چند بیماری مزمن مبتلا باشد. افراد مسن معمولاً به متخصصان مختلفی مراجعه می‌کنند، در این شرایط برای جلوگیری از تداخل‌های درمانی و دارویی باید کلیه اطلاعات پزشکی سالمند در اختیار درمانگر قرار بگیرد.

زمان بندی مناسب برای ملاقات با پزشک و همچنین دریافت دارو و اطمینان از مصرف درست داروها طبق  دستورات پزشک یکی از مهم ترین وظایف مراقب و البته مشکلات نگهداری از سالمند به شمار می‌رود.

مشکلات روحی و عاطفی

بیشتر سالمندان از احساس انزوا و کنار گذاشته شدن رنج می‌برند. مشارکت در رویدادهای اجتماعی تا حد زیادی در بهبود شرایط روحی و بالا رفتن عزت نفس سالمند موثر است. حتی گپ و گفتی ساده با جمعی از دوستان و بستگان، تغییرات چشمگیری ایجاد می‌کند.

به عنوان مراقب، مجبور نیستید مشکلات نگهداری از سالمند عزیزتان را به تنهایی به دوش بکشید! تقسیم کار بین اعضاء خانواده و گاهی کمک گرفتن از دوستان تأثیر زیادی در بهبود شرایط روحی و عاطفی شما و سالمند عزیزتان خواهد داشت.

مراقبت از سالمند بیمار وظیفه پر استرسی است و به مرور زمان مشکلات روحی زیادی را برای مراقب ایجاد می‌کند. گاهی دریافت کمک حرفه‌ای مانند استخدام یک پرستار پاره وقت، فشار روحی شما را کاهش می‌دهد!

مشکلات مالی

با آنکه مراقبت از سالمند بیمار، مشغله‌ای  24 ساعته است، اما شما به عنوان مراقب، مزدی دریافت نخواهید کرد. گاهی برای مراقبت از سالمند عزیزتان مجبور هستید از شغل خود دست بکشید یا ساعات کاری را به حداقل برسانید. در برخی موارد با آنکه مراقبت از سالمند در خانه امکان پذیر نیست ولی به دلیل هزینه‌های زیاد خانه سالمندان، خانواده ناچار است از سالمند در خانه مراقبت کند.

در چنین مواردی استخدام پرستار، راهگشا است، زیرا در عین بالا بودن کیفیت مراقبت، هزینه آن در مقایسه با  هزینه‌های خانه سالمندان بسیار کم است. در مواردی که سالمند دچار مشکلات سلامتی پیچیده است برخورداری از کمک حرفه‌ای نقش موثری در بالا بردن کیفیت زندگی سالمند و اطمینان خاطر خانواده خواهد داشت.

 

کلام آخر

اگر تصمیم دارید به تنهایی از سالمند عزیزتان مراقبت کنید، بهتر است با استفاده از منابع آموزشی اطلاعات خود را در رابطه با مشکلات سالمندان افزایش دهید به این ترتیب در برخورد با مشکلات، بهترین عکس‌العمل را خواهید داشت. به یاد داشته باشید سلامتی جسمی و روحی شما اولین اولویت است چراکه اگر سالم نباشید نمی‌توانید از کسی مراقبت کنید!

 

بررسی مشکلات نگهداری از سالمند

 

با وجود عشق زیاد به عزیز سالمندتان زمانی فرا  می‌رسد که به دلیل مشکلات خانوادگی یا شغلی دیگر قادر به نگهداری از او نیستید. استخدام پرستار در منزل بهترین راه‌کار برای مراقبت از سالمند عزیز شما است زیرا سالمند در محیط آرام و امن خانه تحت مراقبت حرفه‌ای دوران سالخوردگی خود را سپری خواهد کرد.

بهره‌گیری از خدمات حرفه‌ای مراقبت در منزل کیفیت ارتباطات خانوادگی را بالا می‌برد، زیرا اعضای خانواده بدون خستگی جسمی و روحی با انرژی بالاتر زمان مفیدتری را با سالمند خود می‌گذرانند.

 

موسسه پرستاری پرستار همراه اول با سالها تجربه در زمینه ارائه خدمات مراقبتی و بهداشتی و همکاری با کادر مجرب و کارآزموده آماده خدمات رسانی به شما عزیزان است. با استفاده از خدمات پرستاری این مجموعه سالمند عزیزتان در آسایش منزل خود در امنیت و سلامت زندگی خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید