پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

آشنایی با وظایف پرستار کودک

زمان مطالعه: 6 دقیقه
Rate this post

وظایف پرستار کودک child caregiver با توجه به سن و شرایط سلامت عمومی کودک مشخص می‌شود. مراقبت از کودک مبتلابه معلولیت یا  بیماری خاص، بسیار متفاوت از پرستاری از کودک سالم است. آگاهی از شرح وظایف پرستار کودک به والدین و پرستار کمک می‌کند تا تعامل مناسب‌تری داشته باشند. در این مقاله قصد داریم شمارا با وظایف مراقب کودک آشنا کنیم با ما همراه باشید.

 

شناخت وظایف پرستار کودک

 

پرستار کودک کیست؟

پرستار کودک، شخصی است که در زمان غیبت والدین وظیفه نگهداری از کودک را بر عهده دارد، یعنی باید تمام نیازهای اساسی کودک را برطرف کند. به‌طورکلی معمول‌ترین وظایف پرستار کودک شامل موارد زیر است:

تضمین ایمنی کودک

تهیه غذا و میان وعده

کمک در انجام تکالیف

توجه به بازی و تفریح کودک

تعویض پوشک

به‌موقع خوابیدن کودک

شست‌وشوی لباس  و کارهای سبک خانه

حمام کردن و لباس پوشاندن به کودکان خردسال

حمل‌ونقل کودکان از مدرسه به خانه و بالعکس

توجه به بهداشت و تغذیه نوزاد

پرستار کودک باید درزمینه مراقبت از کودکان تجربه داشته و در این زمینه آموزش‌های لازم را گذرانده باشد. پرستاران باتجربه‌ای که در رشته‌های روانشناسی یا کودک یاری تحصیل‌کرده‌اند نسبت به دیگر افراد ارجح هستند.

تضمین ایمنی کودک

حفظ امنیت و سلامت کودک اولین اولویت در وظایف پرستار کودک است. والدین انتظار دارند که کودکشان دائماً زیر نظر پرستار باشد. اگر پرستار برای تهیه غذا یا هر کار ضروری دیگری نیاز دارد که لحظاتی کودک را تنها بگذارد باید اطمینان حاصل کند که کودک در شرایط امنی قرار دارد. گاهی استفاده از مانیتور کودک در این شرایط راهگشا است.

ایجاد ارتباط دوستانه با کودک

پرستار کودک باید مهارت لازم برای ایجاد ارتباط مؤثر با کودک را داشته باشد، به‌عبارت‌دیگر باید قادر باشد با کودک کنار بیاید. برای فهمیدن این موضوع والدین باید یک روز را به ملاقات پرستار با کودکشان اختصاص دهند. گاهی باید پرستار چند روز به‌صورت آزمایشی کار کند، تا والدین از ارتباط خوب کودک و پرستار اطمینان حاصل کنند. همچنین این زمان خوبی برای یادگیری روال کودک، بحث در مورد عادات او و توافق بر سر فهرستی از وظایف پرستار کودک مانند تهیه غذا، حمام کردن، شستشوی لباس، زمان خواب و غیره است. پوشش مناسب پرستار و رفتار صمیمانه و درعین‌حال مؤدبانه او مواردی است، که معمولاً در اولین روز ملاقات موردتوجه والدین قرار می‌گیرد.

 

آشنایی وظایف پرستار کودک

 

پرستار کودک باید سالم باشد

به‌طورکلی هرکسی که از نوزاد و کودک خردسال مراقبت می‌کند باید از سلامت کالم برخوردار باشد. پرستاران کودک باید برای بیماری‌های رایجی که برای نوزادان خطرناک هستند، مانند سیاه‌سرفه، دیفتری، آنفولانزا، عفونت باکتریایی پنوموکوک، هپاتیت B، فلج اطفال، سرخک، اوریون، آبله‌مرغان، واکسینه شوند. این احتیاط ضروری است زیرا نوزادان به دلیل عدم قرار گرفتن در معرض عفونت‌های رایج، سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

 

حمام کردن و لباس پوشیدن کودکان خردسال

حمام کردن، برای کودک و پرستار  سرگرم‌کننده است، البته به‌شرطی که موارد ایمنی رعایت شود. همیشه قبل از قرار دادن کودک در وان، دمای عمیق‌ترین قسمت آب را با دست (ساعد) یا انگشتان پا بررسی کنید. نوزادان و کودکان خردسال ممکن است  به‌سادگی با آب  داغ دچار سوختگی شوند. ایجاد شرایط ایمن در حمام یکی از مهم‌ترین وظایف پرستار کودک محسوب می‌شود.

هرگز کودک را تنها در وان حمام یا نزدیک آن رها نکنید! تمام اسباب‌بازی‌ها، حوله‌ها، صابون و هر وسیله ضروری که ممکن است در حین حمام کردن به آن نیاز داشته باشید، از قبل آماده کنید. به یاد داشته باشید، تا زمانی که کودک در حمام است، پرستار باید در کنار او حضورداشته باشید. به بهانه پاسخ دادن به تلفن یا زنگ خانه کودک را تنها نگذارید!

تعویض پوشک

توجه به بهداشت کودک یکی دیگر از وظایف پرستار کودک به شمار می‌رود. تعویض به‌موقع پوشک نوزاد در شرایط ایمن و بهداشتی نقش مهمی در حفظ سلامت کودک دارد. اگر میز تعویض در دسترس نبود بهتر است روی زمین اقدام به تعویض پوشاک کنید. توجه داشته باشید در هنگام تعویض لباس کودک بر روی میز تعویض، هرگز او را تنها نگذارید زیرا احتمال سقوط نوزاد وجود دارد. تمام وسایل ضروری برای تعویض پوشک و لباس کودک را از قبل در دسترس قرار دهید.

توجه به بهداشت و تغذیه نوزاد

حفظ بهداشت و اطمینان از تمییزی شیشه شیر و سر پستانک یکی از ضروری‌ترین وظایف پرستار کودک است. سه ماه اول زندگی نوزاد، دوره حساسی است و هرگونه تماس با آلودگی ممکن است سلامت او را به‌طور جدی با خطر روبه‌رو کند. ضدعفونی کردن وسایل مربوط به تغذیه کودک از اهمیت حیاتی برخوردار است. برای جلوگیری از آلودگی باکتریایی بهتر است شیشه شیر و سر پستانک به مدت 5 دقیقه در داخل آب جوش قرار داده شوند.

 

وظایف پرستار کودک را بشناسیم

 

در مورد آب جوش بسیار مراقب باشید! هنگام انجام این کار مطمئن شوید که هیچ کودکی در نزدیکی شما نباشد. آب داغ می‌تواند در یک لحظه پوست کودک را بسوزاند! هرگز قابلمه جوش را بدون مراقبت روی اجاق‌گاز رها نکنید. دسته همه قابلمه‌های روی اجاق‌گاز را به سمت داخل بچرخانید تا کودک نوپا نتواند آنها را بگیرد (خطر واژگونی ظرف غذا روی کودک).

تهیه غذا و میان وعده

تهیه غذا جزء متداول‌ترین وظایف پرستار کودک به شمار می‌رود. پرستار باید قبل از تهیه غذا از علایق کودک و همچنین آلرژی غذایی او مطلع شود. والدین باید فهرستی از غذاهای ممنوعه برای کودک را در اختیار پرستار قرار دهند. پرستار باید این قابلیت را داشته باشد که انواع غذاهای موردعلاقه کودک (پیتزا، پیراشکی، کلوچه و …) را به شیوه‌ای سالم در خانه تهیه کند.

اطمینان از مصرف دارو طبق دستور پزشک

اگر کودکی به دارو نیاز دارد، والدین باید دستورالعمل‌های دقیق مصرف دارو را به‌صورت مکتوب در اختیار پرستار قرار دهند. پرستار باید دقیقاً همان چیزی را که والدین درخواست می‌کنند انجام دهد و در صورت هرگونه شک و تردید با آنها تماس بگیرد. پرستار نباید بدون تأیید والدین به کودک دارو بدهد!

 

تنبیه کودکان

آموزش نظم و انضباط به کودک در درجه اول به عهده والدین است، اما درزمان غیبت والدین  بر دوش پرستار کودک قرار می‌گیرد. استراتژی انضباطی موردقبول خانواده را بیاموزید و تا جایی که می‌توانید از آن پیروی کنید تا سازگاری کودک را پرورش دهید. از بدرفتاری با کودک ناسازگار بپرهیزید، همیشه به شیوه‌ای امن و  آرام به دنبال حل تعارض باشید.

کمک به انجام تکالیف

توجه به تکالیف کودک در صورت توافق والدین با پرستار ممکن است به‌عنوان بخشی از  وظایف پرستار کودک در نظر گرفته شود. والدین ممکن است از پرستار بخواهند که اجازه تماشای تلویزیون یا بازی کامپیوتری بعد از انجام تکالیف داده شود.

پرستار باید همیشه در دسترس باشد

والدین و پرستار کودک باید در هرلحظه قادر باشند که باهم ارتباط تلفنی برقرار کنند. در هنگام ثبت قرارداد باید تمام شماره‌ تلفن‌های ضروری بین طرفین (پرستار و والدین ) مبادله شود. گاهی لازم است که والدین کودک تلفن شخص سومی که مورد اعتماد است را در اختیار پرستار قرار دهند.

توجه به زمان خواب کودک

این احتمالاً یکی از دشوارترین  وظایف پرستار کودک است، زیرا کودکان معمولاً تمایل ندارند در زمان مقرر به خواب بروند. کودک همیشه در مقابل فرد جدید مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد تا حدومرز خود را در صورت امکان افزایش دهد. پرستار باید طبق برنامه مورد تأیید والدین، کودک را در زمان مقرر برای خواب آماده کند. توجه به لباس، مسواک زدن، در صورت لزوم خواندن داستان و دیگر عادات کودک در هنگام به خواب رفتن ضروری است.

 

وظایف پرستار کودک را بدانیم

 

آرام کردن کودک ناسازگار

به‌عنوان یک پرستار کودک، ممکن است بعضی روزها با بدخلقی و بهانه‌گیری کودک روبه‌رو شوید، در چنین  شرایطی باید قادر باشید که اوضاع را مدیریت کنید. گاهی پیشنهاد تماشای یک کلیپ خنده‌دار درگوشی همراه خود یا انجام فعالیت سرگرم‌کننده برای خنداندن کودک به‌راحتی شرایط را عوض می‌کند. در هنگام بهانه‌گیری و گریه، با کودک مهربان باشید و طوری با او رفتار کنید که او بداند شما طرفدار او هستید و قصد دارید به او کمک کنید. گاهی فرآیند ساکت کردن یک کودک زمان‌بر است پس سعی کنید صبور باشید.

 

کلیه پرستاران کودک در مرکز پرستاری پرستار همراه الف تنها پس از تکمیل مدارک پرستار کودک موفق به استخدام در این مرکز شده و در لیست اعزام به منازل مشتریان قرار گرفته‌اند. به همین دلیل اگر برای مراقبت و نگهداری از فرزندان دلبندتان به کمک و حمایت فردی متخصص و باتجربه نیاز دارید مرکز پرستاری همراه الف آماده خدمت رسانی به شماست. برای دریافت این خدمات در هر ساعت از شبانه روز و ۷ روز هفته می‌توانید با همکاران ما در بخش مشاوره تماس حاصل فرمایید.