پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

نکات مهم برای مراقبت از پای سالمندان

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مراقبت از پای سالمندان foot-care-for-seniors ، یکی از مهم ترین اقدامات در جهت حفظ سلامت و استقلال سالمندان به شمار می رود. از آنجایی که احتمال ابتلا به مشکلات جدی پاها در دوران سالمندی افزایش پیدا می کند، مسئله پیروی از روتین مراقبت از پای سالمندان در این دوران اهمیت بسزایی دارد. بنابراین در این مقاله به بررسی نکات مهم برای مراقبت از پای سالمندان پرداخته ایم:

پرستار همراه الف

 

بررسی وضعیت ظاهری پاهای سالمندان

این موضوع به خصوص در مورد افراد سالمند مبتلا به دیابت اهمیت بیشتری پیدا می کند و این بیماران باید به صورت مداوم وضعیت پاها را از نظر بریدگی، تاول، پینه و زخم فشاری بررسی کنند. در صورتی که مشکلات پاهای سالمندان پس از گذشت ۲۴ ساعت بهبود پیدا نکند، لازم است که سریعا در مودر این موضوع با پزشک مشورت کنند.

ارزیابی بهداشتی برای مراقبت از پای سالمندان

همانگونه که بیان شد، مراقبت روزانه از پاها برای افراد سالمند امری ضروری است. پای سالمندان باید هر روز توسط خود سالمند یا پرستار سالمند، تمیز و بررسی شود. در واقع یکی از مهم ترین وظایف پرستار سالمند این است که باید اندام تحتانی سالمند را با آب گرم و صابون بشویند و سپس این قسمت ها را به خوبی خشک کنند. بعلاوه پرستار موظف است که پس از شستشوی پاها، به کلیه قسمت های پا به جز فضای بین انگشتان پا، مرطوب کننده بزنند.

همانطور که پرستار سالمند به وضعیت بهداشتی پاهای سالمند رسیدگی می کند، لازم است که به بررسی تغییرات ظاهری پاها مانند تغییر رنگ غیر معمول، بریدگی ها، کبودی های غیرقابل توضیح، انحراف ناخن ها و برآمدگی های عجیب توجه ویژه اختصاص دهد. در صورتی که پرستار سالمند متوجه بروز هر یک از ناهنجاری ها ظاهری فوق شد، لازم است که سریعاً با پزشک سالمند در این مورد مشورت انجام شود.

بررسی ناخن های سالمند برای مراقبت از پای سالمندان

مراقبت از ناخن پاهای سالمندان نیز اهمیت ویژه ای دارد. ناخن های فرو رفته برای سالمندانی که دچار مشکلات گردش خون هستند، ممکن است منجر به عواقب شدیدی مانند قطع عضو شود. به همین دلیل پرستار سالمند نه تنها باید ناخن‌های پای افراد مسن را به موقع کوتاه کنند، بلکه باید از روش های مناسب برای کوتاه کردن ناخن استفاده شود. کوتاه کردن ناخن ها به صورت لبه‌های گرد، از رشد ناخن‌های فرورونده در گوشت پا جلوگیری به عمل می آورد.

پرستار همراه الف

کفش مناسب برای مراقبت از پای سالمندان

استفاده از کفش نامناسب، یکی از دلایل اصلی بروز مشکلات پا در سالمندان است. هفتاد و پنج درصد از سالمندان کفش های نسبتاً تنگ می پوشند. کفش‌های بدون محافظ یا تکیه‌گاه یا کفش‌های با کفی لغزنده مهم ترین عوامل افزایش دهنده احتمال درد، زمین خوردن یا سایر آسیب های فیزیکی در سالمندان می شود.

به همین دلیل لازم است که پرستار سالمند برای پیشگیری از صدمات کفش نامناسب، از این که کفش سالمند به اندازه کافی در قسمت پنجه جادار باشد، اطمینان حاصل کنند.

استفاده از کفش های دارای زیره لاستیکی بالشتکی با چسبندگی خوب یک گزینه ایده آل برای سالمندان است. لازم است سالمندان در هر شرایطی از پوشیدن کفش‌های لغزنده خودداری کرده و در عوض کفش هایی با چسبندگی مناسب به کف انتخاب کنند.

بیشتر سالمندان ممکن است در خانه از دمپایی استفاده کنند، اما لازم است پرستار سالمند به این نکته توجه داشته باشد که به صورت منظم این دمپایی ها تعویض شوند، زیرا ممکن است به مرور زمان فرسوده و گشاد شوند.

سالمندان هرگز نباید از دمپایی بدون بند یا پاشنه های بلند یا باریک استفاده کنند و در مقابل دمپایی پاشنه کوتاه، بهترین گزینه برای مصرف روزمره سالمندن به شمار می رود.

نقش پرستار سالمند در مراقبت از پای سالمندان

ابتلا به بیماری های پا در سالمندان امری نگران کننده است، زیرا درد ناشی از این مشکلات ممکن است به صورت مستقیم بر میزان تحرک و استقلال سالمندان تاثیر گذار باشد و توانایی سالمند را محدود کند.

توانایی بلند شدن از صندلی یا بالا رفتن از پله ها برای یک سالمند بسیار مهم است که ابتلا به مشکلات پا در دوران سالمندی ممکن است سبب کاهش توانایی های فوق شود.

سالمندان بی تحرک بیشتر از سایرین در معرض اضافه وزن و ضعف عضلانی قرار دارند و این مشکلات زمینه ابتلا به مشکلات تعادلی و افزایش خطر زمین خوردن را در سالمندان افزایش می دهد.

اگرچه افزایش سن ممکن است با افزایش احتمال ابتلا به برخی از مشکلات پا همراه باشد، اما سالمندان لزوماً مجبور نیستند که با این مشکلات زندگی کنند زیرا راه حل های موثری برای مقابله و پیشگیری از این مشکلات وجود دارد.

به عنوان مثال، سالمندان مبتلا به مشکلات بینایی یا حرکتی که امکان بررسی نشانه های مشکلات پا را ندارند، می توانندبا کمک یک پرستار سالمند با تجربه و متخصص از وضعیت پاهای خود مراقبت بیشتری به عمل آورند.

همچنین پیاده روری یکی از بهترین روش ها برای حفظ آمادگی جسمانی و استقلال سالمندان است که بی شک سالمندانی که از پاهای خود به خوبی مراقبت می کنند امکان پیاده روی منظم را خواهند داشت. اینجاست که نقش یک پرستار سالمند حرفه ای برای مراقبت های همه جانبه از سالمند به خصوص مراقبت از پاهای سالمند اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

پرستار همراه الف

استخدام پرستار سالمند از موسسه پرستاری همراه الف

اگر برای مراقبت از سالمند عزیز خود به دریافت کمک های حرفه ای نیاز دارید، موسسه پرستاری پرستار همراه الف اینجاست که برای حل این مشکل به شما کمک کند.

کادر پرستاری این مرکز متشکل از بهترین مراقبان در زمینه پرستاری از سالمندان است که با دانش و تجربه لازم،در هر ساعت از شبانه روز آماده ارائه خدمت به همشهریان گرامی هستند.

پرستاران سالمند در این مرکز نه تنها برای حفظ سلامت مطلوب پاها، بلکه برای تندرستی و سلامت کلی جسمی و عاطفی سالمندان آموزش دیده اند.

از آنجایی که سالمندان قشر بسیار ارزشمندی از خانواده و جامعه هستند، به همین دلیل سپردن مسئولیت مراقبت از سالمند به افراد قابل اعتماد و حرفه ای که از سوی موسسه پرستاری پرستار همراه الف اعزام شده اند، به معنای تضمین سلامت و ایمنی این عزیزان در سال های طلایی زندگی آنهاست.

مهم ترین مسئولیت‌های پرستار سالمند اعزام شده از این مرکز در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان عبارتند از کمک به تحرک (برخاستن یا وارد شدن به تخت یا صندلی)، کمک به انجام وظایف بهداشت شخصی (نظافت، توالت، و حمام کردن)، تهیه غذا، خرید مواد غذایی، یادآوری داروها، خانه‌داری سبک، و همدم بودن با سالمندان است.

از سویی دیگر، انجام مسئولیت هایی مانند  حمل و نقل و رانندگی مطمئن برای سالمندان نیز در صورت نیاز سالمندان قابل ارائه خواهد بود. به عنوان انتقال سالمند تا مطب پزشک یا گردش با ماشین نیز جزوی از مسئولیت های پرستار سالمند است.

در حال کلی، مسئولیت های یک پرستار سالمند در منزل، کاملا انعطاف پذیر است و تا حد زیادی به توافق بین کارفرما و پرستار سالمند بستگی دارد. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد خدمات مرکز پرستاری پرستار همراه الف نیاز دارید، همکاران ما به صورت شبانه روزی در واحد مشاوره آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.