پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

آشنایی با خدمات پرستاری در منزل سالمندان

زمان مطالعه: 5 دقیقه

امروزه ارائه خدمات پرستاری در منزل سالمندان به یکی از مشاغل مطرح و پرطرفدار در سرتاسرجهان تبدیل شده است زیرا جمعیت سالمندان در بسیاری ازکشورها رو به افزایش است.

تعداد زیادی از سالمندان همگام با بالا رفتن سن دچار مشکلات جسمی و ذهنی ناتوان کننده ای می شوند که امکان ادامه زندگی مستقل را از آنها سلب می کند. در این شرایط حفظ سلامت و امنیت سالمند به یکی از چالش های اطرافیان سالمند تبدیل می شود.
یکی از راه حل های برطرف کردن این مشکل استفاده از خدمات پرستاری درمنزل سالمندانCaring for the elderly at home  است. بی شک حضور موثر و کارآمد یک پرستار سالمند مجرب، تاثیر زیادی در حفظ سلامت سالمند دارد و سبب کاهش نگرانی اطرافیان  خواهد شد. خدمات پرستاری از سالمندان  انواع مختلفی داردکه براساس شرایط سالمند تعیین می شود. در این مقاله با انواع خدمات پرستاری در منزل سالمندان آشنا خواهید شد

پرستاری در منزل سالمندان

وظایف کلی پرستار سالمند در منزل

مسئولیت های یک پرستار براساس شرایط سالمند و انتظارات موجود تعیین می شود اما برای ارائه خدمات پرستاری در منزل سالمندان مسئولیت های مشترکی تعریف شده است که عبارتند از:

 • رسیدگی به امور منزل مانند نظافت، آشپزی، شستشوی لباس
 • انجام خرید و تهیه لوازم مورد نیاز
 • تهیه داروهای سالمند و نظارت بر مصرف آنها
 • تهیه وعده های غذایی سالم و مغذی
 • پرداخت قبوض و مدیریت مالیپ
 • مدیریت بر مصرف دارو و نظارت بر عوارض احتمالی داروهای جدید
 • کمک به سالمند برای مراجعه به پزشک
 • رانندگی یا کمک به تحرک سالمند
 • جفظ امنیت سالمند در داخل و خارج از منزل
 • ارائه گزارش دوره ای از وضعیت سالمند به خانواده و تیم درمانی
 • اجرای دستورات پزشک

آشنایی با انواع خدمات پرستاری در منزل سالمندان

در ادامه انواع پرستاران سالمند و وظایف آنها بیان شده است

همدم سالمند

انزوا و افسردگی یکی از مشکلات شایع در میان سالمندانی است که به دلایل مختلف تنها زندگی می کنند.
معمولا سالمند افسرده علیرغم برخورداری از سلامت فیزیکی، فاقد انگیزه کافی برای انجام مسئولیت های روزمره مانند پخت و پز یا نظافت است. در این شرایط حضور همدم سالمند نقش موثری برای جلوگیری از پیشرفت افسردگی و بهبود شرایط روانی و جسمی سالمند خواهد شد.
وظایف کلی همدم سالمند در هنگام ارائه خدمات پرستاری در منزل سالمندان شامل موارد زیر است

 • حمایت روانی و عاطفی از سالمند
 • یاداوری موعد مصرف داروها
 • همراهی سالمند در معاینات پزشکی
 • کمک به تهیه و صرف غذا
 • تشویق سالمند به حفظ ارتباطات اجتماعی
 • همراهی در پیاده روی یا انجام فعالیت های ورزشی
 • کتاب خواندن یا انجام بازی های سرگرم کننده

همدم سالمند با ایجاد ارتباط موثر و حضور دلگرم کننده در کنار سالمند، نقش پررنگی در افزایش امید به زندگی سالمندان تنها دارد.

پرستاری در منزل سالمندان معلول

پرستاری از سالمند با مشکلات حرکتی

برخی از سالمندان ممکن است به دلیل آسیب یا معلولیت، فاقد توانایی لازم برای تحرک و جابه جایی باشند. در این شرایط سالمند برای انجام امور شخصی از قبیل استفاده از حمام و سرویس بهداشتی، لباس پوشیدن یا جابه جایی به کمک و حضور پرستار سالمند نیاز دارد. وظایف پرستار سالمندان مبتلا به مشکلات حرکتی به مراتب سنگین تر و پیچیده تر از پرستاران معمولی است بنابراین برخورداری از توانایی فیزیکی کافی برای حرکت دادن یا جابه جایی سالمند برای این پرستاران ضروری است.

 

 

پرستاری در منزل سالمندان ویلچری

پرستاری از سالمندان مبتلا به زوال عقل

بیماری زوال عقل یکی از شایع ترین بیماری های تخریب کننده سلول های مغزی است که سبب بروز ناتوانی های شدید در دوران سالمندی می شود. سالمندان مبتلا به زوال عقل و آلزایمر به دلیل عوارض بیماری، به شدت حساس و مضطرب می شوند، بنابراین خدمات پرستاری در منزل سالمندان مبتلا به زوال عقل، به تخصص و تجربه فراوانی نیاز دارد و این کار تنها از یک پرستار حرفه ای  انتظار است.
حضور شبانه روزی و دایمی پرستار در کنار سالمندان مبتلا به زوال عقل ضروری است، زیرا این سالمندان به دلیل تضعیف توانایی های ذهنی و جسمی مستعد ایجاد آسیب برای خود و دیگران هستند.

 

پرستاری از سالمند پوشکی

برخی از سالمندن با بالارفتن سن دچار ناتوانی و بی اخنیاری در کنترل ادرار و مدفوع می شوند و برای حفظ آرامش و سلامت باید از پوشک استفاده کنند. معمولا پذیرش این موضوع برای سالمندان بسیار دشوار است و تنها یک پرستار مجرب قادر به قانع کردن سالمند به استفاده از پوشک است.

تعویض به موقع پوشک نیز یکی دیگر از خدمات پرستاری در منزل سالمندان است که باید به دقت برای انجام آن برنامه ریزی شود، زیرا در صورت تاخیر باعث بروز عفونت های ادراری یا پوستی شده و سلامت سالمند را به صورت جدی مورد تهدید قرار خواهد دارد.

حفظ شان و جایگاه سالمند در هنگام تعویض پوشک بسیار مهم است و پرستار موظف است تا با اخلاق خوش و رفتاری محترمانه نسبت به تعویض پوشک اقدام کند.

توجه به نوع پوشینه مناسب سالمند و انتخاب جنس و اندازه مناسب نیز یکی دیگر از وظایف  پرستار است و  برای جلوگیری از مشکلات جلدی و عفونت های احتمالی ضروری است.

 

پرستاری در منزل سالمندان تنها

شیفت های پرستاری از سالمند درمنزل

پرستاران براساس ساعات ارائه خدمات پرستاری در منزل سالمندان شیفت های متنوعی دارند که اصلی ترین دسته بندی شامل موارد زیر است

 • شیفت روزانه ۸ ساعت
 • شیفت شبانه ۱۲ ساعت
 • شیفت شبانه روزی ۲۴ ساعت

از سویی دیگر قرار داد همکاری پرستار با کارفرما معمولا به صورت دایمی( ماهانه) یا مقطعی ( روزانه) منعقد می شود. بی شک هزینه استخدام پرستار سالمند دایمی و شبانه روزی به مراتب بیشتر از قراردادهای ساعتی و کوتاه مدت است. نوع خدمات درخواستی از پرستار و عواملی از قبیل شرایط سالمند، محل زندگی سالمند، نوع پرستار، میزان تجربه یا تحصیلات پرستار نیز از جمله عوامل تاثیر گذار بر هزینه ارائه خدمات پرستاری از سالمند درمنزل است.

مقرون به صرفه ترین روش برای استخدام پرستار سالمند، درخواست اعزام پرستار از یک مرکز معتبر خدمات پرستاری در منزل است که از مجوزهای لازم برخوردار باشد.

شرکت پرستاری پرستار همراه الف با برخورداری از تیم حرفه ای و سوابق درخشان در عرصه ارائه خدمات پرستاری از سالمند، کودک و بیمار درمنزل به صورت شبانه روزی آماده خدمت به مراجعین گرامی است.

برای برخورداری از خدمات این مرکز با همکاران ما تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستارانی مجرب و متعهد برای مراقبت از عزیزان شما اقدام شود.