پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

پرستار کودک حرفه ای چه ویژگی های رفتاری دارد

زمان مطالعه: 4 دقیقه

پرستار کودک حرفه ای Professional babysitter از ویژگی های رفتاری ویژه ای برخوردار است که سبب تضمین موفقیت او در عرصه شغلی می شود. پرستاری از کودکان شغلی حساس و پر مسئولیت بوده و نقش پرستار کودک پس از والدین در رشد ذهنی و جسمی کودک و حفظ سلامت و امنیت او حیاتی است. اگر به دنبال ورود به این عرصه شغلی هستید لازم است به این نکته توجه کنید که برای تبدیل شدن به یک پرستار کودک موفق،باید از مهارت های رفتاری ویژه ای برخوردار باشید. در این مقاله با برخی از مهم ترین مهارت‌ها و ویژگی‌های یک پرستار کودک موفق آشنا خواهید شد

مشخصات پرستار کودک حرفه ای

۱. مهارت های تصمیم گیری

یک پرستار کودک در حین مراقبت از کودکان ممکن است با موقعیت‌های زیادی روبرو شود که نیازمند واکنش سریع و هوشمندانه پرستار است. بنابراین سریع الانتقال بودن پرستار و توانایی کافی در اتخاذ تصمیمات مناسب یکی از مهم ترین ویژگی های رفتاری پرستار کودک است.

اصولا پرستاران کودکی که از تجربه کافی برخوردار هستند، در موقعیت‌های پیچیده‌ و ناگهانی معمولا تصمیمات بهتری می گیرند. به همین دلیل است که بسیاری از والدین تمایل زیادی به استخدام پرستار کودکی دارند که از تجربه کافی برخوردار باشد. آگاهی پرستار کودک از نگرش های تربیتی و روش های انضباطی والدین، تاثیر زیادی در افزایش سرعت تصمیم گیری در مواقع ضروری دارد.

۲. صبور بودن پرستار کودک حرفه ای

کودکان در طی رشد و یادگیری ، مراحل مختلفی را پشت سر می گذارند که هر مرحله از ویژگی های خاص خود برخوردار است. پرستار کودک نیز باید با آگاهی از ویژگی های جسمی و ذهنی کودک در هر مرحله از رشد، صبورانه به کودکان کمک می کند تا مشکلات خود را حل کنند.

به عنوان مثال ممکن است یک کودک تمایل زیادی به گوش دادن به یک آهنگ تکراری داشته باشد و چندین بار در طول شبانه روز از پرستار درخواست کند که این آهنگ را گوش دهد. در این شرایط صبر پرستار کودک تاثیر زیادی در ایجاد احساس پذیرفته شدن و دوست داشتنی بودن در کودک دارد. صبور بودن در هنگام رفتار با کودکان به منزله شاه کلید رشد ذهنی و عاطفی کودکان است و برای همه پرستاران کودک رفتاری ضروری است.

رفتار پرستار کودک حرفه ای

۳. مهارت های ارتباطی پرستار کودک حرفه ای

توانایی پرستارکودک در ایجاد ارتباط سازنده با کودک و والدین او از اهمیت بسزایی برخورداراست.
یک پرستار کودک باتجربه و آموزش دیده با توجه به شخصیت کودک و والدین او از رویکرد مناسب برای برقراری ارتباط سازنده استفاده می کنند. یکی از موثرترین روش های آموزش مفاهیم جدید به کودکان خردسال استفاده از قصه و داستان‌ گویی کودکانه است.

بنابراین توانایی پرستار کودک حرفه ای در داستان گویی و قصه پردازی و خلق موقعیت هایی که کودک قادر به درک آنها باشد، یکی از موثرترین مهارت های ارتباطی پرستار با کودکان است. یک پرستار کودک با تجربه به کودکان می آموزد که مهارت صحبت کردن یکی از مهم ترین روش های ارتباطی با دیگران است و به کودک کمک میکند تا احساسات خود را از طریق کلمات مناسب بیان کنند.

۴. مهارت های نظارتی پرستار کودک حرفه ای

شغل پرستاری از کودک تنها به معنای مراقبت فیزیکی از کودکان نیست بلکه نظارت بر روند رشد کودک و یادگیری مهارت های جدید نیز یکی از بزرگترین مسئولیت های پرستار است.

یک پرستار باتجربه، از طریق مشاهده و نظارت بر رفتارهای کودک، اطلاعات جامعی از نقاط ضعف و قوت کودک بدست می آورد. به عنوان مثال کودکی که در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل باشد تحت نظارت پرستار کودک آموزش دیده، قادر به برطرف کردن موانع ارتباطی و تقویت مشکلات رفتاری خود خواهد بود.

ویژگی های پرستار کودک حرفه ای

۵. مشتاق بودن

یک پرستار کودک مشتاق، پرانرژی و فداکار که برای انجام وظایف خود لحظه شماری می کند، مانند یک منبع بزرگ الهام و انگیزه برای کودکان است.برخورداری از نگرش مثبت نسبت به خود و شغل پرستاری کودک و اشتیاق برای صرف زمان با کودکان به پرستار کمک خواهد کرد که از انجام مسئولیت های محوله در محل کار لذت ببرد!

یک پرستار کودک باتجربه به صورت مداوم کودکان را تشویق می کند که به کشف محیط پیرامون خود بپردارند و و از این طریق توانایی های ذهنی خود را گسترش دهند. اگر مشتاق کار با کودکان هستید، بهتر است پیش از ورود به این عرصه در دوره های آموزشی تخصصی کودکیاری شرکت کنید و بعد از کسب مهارت لازم کار خود را به عنوان یک پرستار کودک حرفه ای شروع کنید.

شرکت پرستاری پرستار همراه الف یکی از معتبرترین مراکز ارائه کننده خدمات درمانی و پرستاری در تهران است که به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات تخصصی درمنزل می پردازد. کادر متعهد و مجرب این مرکز با ارائه خدمات پرستاری از سالمندان، کودکان و بیماران از آمادگی کافی برای کمک به عزیزان شما برخوردار هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مرکز تماس حاصل فرمایید