پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

بهترین ترفند های گفتگو با سالمندان

زمان مطالعه: 4 دقیقه
Rate this post

با بالارفتن سن، گفتگو با سالمندان به دلیل مشکلات گفتاری، ذهنی یا شنوایی به امری دشوار تبدیل می شود.کاهش میزان ارتباطات کلامی یکی از مهم ترین دلایل ابتلای سالمندان به زوال عقل و افسردگی است. در این شرایط تشویق سالمند به گفتگو با دیگران برعهده پرستار سالمند و اطرافیان سالمند است. استفاده از ترفندهای این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا در ایجاد ارتباط با سالمندان موفق تر عمل کرده و از انجام اشتباهات احتمالی در گفتگو با سالمندان اجتناب کنید.

پرستار همراه الف

رفتارهای ممنوع در هنگام گفتگو با سالمندان

برای فراهم آوردن زمینه گفتگوی مناسب و مثبت با سالمندان، بهتر است از انجام برخی از اقدامات زیر خودداری کنید.

اجتناب از نصیحت سالمند

افراد سالمند بخش بزرگی از عمر خویش را صرف مراقبت و پرستاری از اعضای خانواده خود کرده اند و از تجارب ازرشمندی در این زمینه برخوردار هستند.  در این شرایط شنیدن نصایح افراد جوان تر ممکن است باعث احساس ناراحتی و تحقیر سالمند شود. در عوض بهتر است بدون ارائه توصیه های گوناگون، از سالمند حمایت و پشتیبانی کنید.

عدم استفاده از بیان کودکانه

در هنگام گفتگو با سالمندان تحت هر شرایطی از زبان تحقیر آمیز یا صدای بلند خودداری کنید. در بسیاری از مواقع سالمندان به دلیل مشکلات شنوایی از تشخیص سریع کلمات بیان شده ناتوان هستند، در این شرایط آرامش و صبر خود را حفظ کرده و از بالابردن صدا اجتناب کنید.

به جای واژگان قبلی، از کلمات جدید برای بیان منظور خود استفاده کنید. سالمندان توجه بیشتری نسبت به جملات ساده و کوتاه نشان می دهند. همچنین، بهتر است در هنگام گفتگو با سالمند ارتباط چشمی برقرار کرده و از نگاه کردن به اطراف خودداری کنید.

تحت هر شرایطی به دلیل تصورات قبلی خود در مورد افراد مسن، با آنها متفاوت رفتار نکنید. به تجربیات ارزشمند سالمند احترام بگذارید و از راهنمایی های آنها استفاده کنید.

پرستار همراه الف

رفتارهای مناسب در هنگام گفتگو با سالمندان

در هنگام گفتگو با سالمندان بهتر است از تکنیک های زیر برای ایجاد ارتباط و تشویق سالمند به ادامه گفتگو استفاده کنید:

استفاده از سوالات جذاب برای آغاز گفتگو

شروع مکالمه با سالمندان تفاوت چندانی با سایر افراد بزرگسال ندارد، اما مسلما تمایل سالمند برای گفتگو در مورد موضوعات مورد علاقه و جذاب بیشتر است. به صورت کلی سالمندان به برخی از موضوعات علاقه بیشتری نشان می دهند که رایج ترین آنها عبارتند از:

  • راه و رسم زندگی در گذشته
  • خاطرات کودکی مورد علاقه
  • تفریحات دوران جوانی
  • بهترین درس ها و تجارب زندگی
  • نظر سالمند در مورد وضعیت زمان حال
  •  فناوری‌هایی که دنیا را به سمت بهتر شدن تغییر داده
  • مقایسه تغییرات دنیا نسبت به زمان گذشته
  • عوامل خوشحال کننده و مفرح برای سالمندان
  • پرستار همراه الف

نشستن در مقابل سالمند

بهترین حالت برای آغاز گفتگو با سالمندان این است که در مقابل سالمند بنشینید یا در شرایطی قرار بگیرید که سالمند قادر به دیدن صورت شما باشد. صحبت با سالمند در شرایطی که به پشت برگشته اید یا در حال انجام کار دیگری هستید،رفتار مناسبی نیست و باعث می شود که سالمند در لب خوانی یا تشخیص کلمات دچار مشکل شود. از سویی دیگر تماشای زبان بدن سالمند به شما کمک خواهد کرد که متوجه میزان توجه و تمرکز سالمند در هنگام گفتگو شوید و در صورت نیاز از کلمات جایگزین استفاده کنید.

گفتگو با سالمند مبتلا به نقص شنوایی

بروز کم شنوایی یکی از شایع ترین مشکلات بین سالمندان است. براساس آمارهای موجود در حدود یک سوم افراد سالمند به کم شنوایی دچار می شوند بنابراین برای سهولت در برقراری ارتباط و گفتگو با سالمندان موارد زیر را در نظر داشته باشید:

اگر سالمند قادر به شنیدن صدای شما نیست و از سمعک استفاده می کند از روشن بودن سمعک او اطمینان حاصل کنید.

واضح و با لحن معمولی صحبت کنید.

اگرسالمند در  شنیدن تفاوت بین حروف و اعداد مشابه مشکل دارد، بهتر است این اعداد را به صورت جداگانه بیان کنید به جای گفتن هجده از یک و هشت استفاده کنید. پرستار همراه الف

جبران کمبودهای بینایی

شیوع اختلالات بینایی با بالا رفتن سن افزایش پیدا می کند. موثرترین تکنیک های برقراری ارتباط و گفتگو با افراد سالمند مبتلا به اختلالات بینایی شامل موارد زیر است:

مطمئن شوید که در هنگام گفتگو با سالمند، محیط به اندازه کافی روشن و پرنور باشد. البته از تابش نور خیره کننده بر چشم سالمند خودداری کنید.

در صورت نیاز، عینک یا لنز سالمند را در اختیار او قرار دهید

اگر برای انتقال منظور خود به سالمند از روش نوشتن استفاده کرده اید بهتر است به این نکته توجه کنید که از فونت 14 به بالا و  قلم پر رنگ استفاده کنید تا سالمند به راحتی قادر به تشخیص کلمات باشد.

اگر برای مراقبت و پرستاری از سالمند به حمایت و همراهی افراد متخصص نیاز دارید، مرکز پرستاری پرستار همراه الف آماده ارائه خدمات مراقبت و پرستاری از سالمند، کودک و بیمار در منزل است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما به صورت شبانه روزی تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنید.