پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

5 راهکار موثر برای آموزش مسواک زدن به کودکان

زمان مطالعه: 4 دقیقه
Rate this post

آموزش مسواک زدن به کودکان teaching-kids-to-brush یکی از مهم ترین وظایف والدین و پرستار کودک است که ارتباط مستقیمی با سلامتی کودک دارد. در چشم یک کودک مسواک زدن ممکن است امری ترسناک به نظر بیاید زیرا این کار یک تجربه جدید است و نیاز به تمرین فراوان دارد. به همین دلیل یکی از چالش های والدین و پرستار کودک در حین آشنایی کودک با مسواک زدن، تلاش برای پاک کردن افکار منفی کودک نسبت به مسواک زدن است.  در این مقاله روش هایی را به شما خواهیم آموخت که  آموزش مسواک زدن به کودکان را به تجربه ای  سرگرم کننده و لذت بخش تبدیل کنید.

آموزش مسواک زدن به کودکان

1. آموزش مسواک زدن به کودکان را از سنین پایین شروع کنید

اگر می خواهید که روش صحیح مسواک زدن را به کودک بیاموزید بهتر است آموزش این کار را از سنین پایین شروع کنید. با شروع زودهنگام آموزش مسواک زدن، کودک راحت تر این کار را به عنوان یک روتین همیشگی می پذیرد و به آن عادت خواهد کرد.

بهتر است برای آشنایی کودک با اهمیت مسواک زدن، از همان ابتدا در مورد فواید مسواک زدن با کودک صحبت کنید. بله حتی اگر مطمین نیستید که کودک متوجه اهمیت صحبت های شما شود، باز هم در مورد خطرات پوسیدگی دندان و مشکلات ناشی از عدم بهداشت دهان با کودک صحبت کنید.

قطعا کودک هم دوست ندارد که میکروب های مضر و خطرناک در دهانش زندگی کنند! همچنین در طول مسواک زدن به کودک یادآوری کنید که مسواک زدن لبخند زیبای او را زیباتر خواهد کرد.

پرستار همراه الف

2. همراه با کودک مسواک بزنید

اگرچه ممکن است صحبت در مورد این کار آسان تر از انجام آن باشد، اما بهتر سعی کنید که مسواک زدن را به یک تجربه سرگرم کننده برای کودک تبدیل کنید.

همانطور که می دانید کودکان دوست دارند که از کارهای افراد بزرگسال اطراف خود الگو برداری کنند، بنابراین بهتر است از این فرصت در جهت آموزش مسواک زدن به کودک استفاده کنید.

یکی از بهترین ترفند های ایده آل برای همراهی با کودک این است که از یک تایمر برای اندازه گیری زمان مسواک زدن استفاده کنید و آن را روی دو دقیقه تنظیم کنید.

در طول این مدت می توانید همراه با یک آهنگ شاد مسواک بزنید و در انتها مسابقه زیباترین لبخند پس از مسواک را برگزار کنید. مطمینا کودک از مسواک زدن در حین انجام این فعالیت های سرگرم کننده لذت بیشتری خواهد برد.

3. از مسواک و خمیر دندان جذاب استفاده کنید

خوشبختانه، بسیاری از برندهای مسواک و خمیردندان، محصولات مناسبی را برای کودکان تولید می کنند. بهتر است کودک را همراه با خود به فروشگاه ببرید و به او اجازه دهید تا مسواک و خمیردندان مورد علاقه خود را انتخاب کند.

بی شک کودک در حین استفاده از مسواک با طرح شخصیت کارتونی مورد علاقه خود، لذت بیشتری از مسواک زدن خواهد برد. همچنین بهتر است که از طعم های مختلف خمیر دندان استفاده کنید تا با این کار تنوع و جذابیت بیشتری برای مسواک زدن ایجاد کرده باشید.

پرستار همراه الف

4. مهارت کودک در مسواک زدن را تشویق کنید

شاید هیچ چیز بیشتر از یک تشویق دلگرم کننده برای ایجاد انگیزه  مسواک زدن در کودکان موثر نباشد. بنابراین سعتی کنید گاهی اوقات از مهارت های مسواک زدن کودک تعریف و تمجید کنید و او را به خاطر درست انجام دادن مراحل مسواک زدن مورد تحسین قرار دهید.

هرگز به خاطر نگرانی از کثیف شدن روشویی از تنها مسواک زدن کودک ممانعت نکنید و به کودک اجازه دهید تا جای مهم همه کارهای خصوصی خود را به تنهایی انجام دهد.

تشویق مهارت های مسواک زدن کودک بهترین راه برای اطمینان از این موضوع است که کودک حتی در آینده از بهداشت دهان و دندان مناسبی برخوردار خواهد بود.

با تهیه یک نمودار از دفعات مسواک زدن کودک و چسباندن آن بر دیوار می توانید پس از هر بار مسواک زدن یک ستاره یا برچسب تشویقی در مقابل اسم کودک قرار دهید و با این کار کودک را مورد تشویق قرار دهید.

5. یک دندانپزشک مناسب برای کودک انتخاب کنید

انتخاب دندانپزشک مناسب یکی دیگر از مراحل مهم در آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان است. از دندانپزشک فرزندانتان بخواهید که با استفاده از تکنیک های تخصصی، بهترین روش مسواک زدن را به کودک آموزش دهد. با این که تشویق والدین تاثیر زیادی در افزایش تمایل کودک به مسواک زدن دارد اما تاثیر تشویق یک دندانپزشک با تجربه و حرفه ای بر روی کودک کمتر از والدین نیست.

یک دندانپزشک کودک که از تجربه و دانش کافی برخوردار باشد، قادر است که با آگاهی از نکات و ترفندهای حرفه ای شرایطی را بوجود آورد که کودک در طی حضور در مطب کاملا سرگرم شده و بدون استرس و نگرانی تحت معاینه قرار گیرد.

پرستار همراه الفبنابراین با توجه به ترفند های فوق، آموزش مسواک زدن به کودکان می تواند فرآیندی لذت بخش و سرگرم کننده باشد! حتی اگر دندان های کودک هنوز رشد نکرده اند، باز هم می‌توانید با مسواک زدن در مقابل کودک از نظر ذهنی کودک را با مسواک زدن آشنا کنید. هنگامی که دندان های کودک شروع به رشد کرد، به صورت منظم برای معاینات دوره ای به دندانپزشک کودک مراجعه کنید.

اگر برای آموزش مسواک زدن به کودکان و برطرف کردن سایر نیازهای مراقبتی به کمک افراد حرفه ای و باتجربه نیاز دارید، استخدام پرستار کودک در منزل بهترین گزینه برای کمک به شماست.

مرکز پرستاری پرستار همراه الف یکی از معتبرترین مراکز ارائه کننده خدمات پرستاری از کودک، پرستاری از سالمند و پرستاری از بیمار در منزل است. این مرکز با کسب مجوزهای لازم و سال ها تجربه ارزشمند به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات تخصصی به همشهریان گرامی است.