پرستار همراه الف
منو موبایل

پرستار همراه الف

9 مزیت پیاده روی برای سلامتی سالمندان

زمان مطالعه: 4 دقیقه
Rate this post

بسیاری از سالمندان برای بهبود وضعیت سلامتی خود اقدام به انجام ورزش های مختلف در منزل یا ورزشگاه می کنند. اما برای اینکه از مزایای تحرک فیزیکی برخوردار شوید حتما لازم نیست که به صورت حرفه ای ورزش کنید. پیاده روی یکی از مهم ترین فعالیت های بدنی است که نه تنها به برسلامت جسمی موثر است، تاثیرات بسیاری مطلوبی بر عملکرد مغز دارد.

پیاده روی نه تنها رایگان است بلکه به راحتی برای همه افراد در دسترس است و با صرف زمان 20 تا 30 دقیقه می توان از فواید جسمی و روحی آن بهره مند شود. بنابراین در این مقاله به بررسی 9 فایده پیاده روی بر سلامتی سالمندان پرداخته ایم:

پرستار همراه الف

درمان افسردگی

لباس‌های پیادی روی خود را بپوشید و برای مبارزه با افسردگی به بیرون بروید. نه تنها یک پیاده روی سریع باعث می شود افراد مبتلا به افسردگی احساس بهتری داشته باشند، بلکه مطالعات جدید نشان داده است که پیاده روی نقش موثری در پیشگیری از افسردگی دارد. تنها 20 دقیقه پیاده روی در روز می تواند خطر ابتلا به افسردگی را تا یک سوم کاهش دهد.

بهبود خلق و خو

پیاده روی درست مثل سایر ورزش ها بر مغز تاثیر می گذارد و ترشح  هورمون اندورفین را افزایش می دهد. اندورفین نوعی انتقال دهنده عصبی است که به عنوان عامل ایجاد کننده احساس خوب شناخته می شود. بنابراین برای این که در کوتاه ترین زمان ممکن، خلق و خوی را بهبود ببخشید پیاده روی کنید.

هوشیاری ذهن

مطالعات دانشمندان نشان داده است که پیاده روی سبب بهبود عملکردهای مغز در افراد سالمند می شود. مشکلاتی مانند اختلال حافظه و سردرگمی در سالمندان، ناشی از کوچک شدن هیپوکامپ مغز (مرکز تشکیل و ذخیره خاطرات) است که با بالارفتن سن رخ می دهد. با پیاده روی اندازه هیپوکامپ افزایش پیدا می کند و در نتیجه حافظه سالمند بهبود پیدا می کند.

رفع خستگی

شاید تعجب آور باشد اما باید بدانید که پیاده روی کردن برای مبارزه با خستگی، گزینه بهتری نسبت به خوابیدن، نوشیدن قهوه و نوشابه انرژی زا است. بر اساس تحقیقات دانشگاه جورجیا، بیش از 90 درصد از مطالعات همین موضوع را تایید می کند که ورزش منظم و با شدت ملایم سبب افزایش سطح انرژیی و رفع خستگی جسمی و ذهنی می شود.

پرستار همراه الف

افزایش خلاقیت

آیا به این موضوع فکر کرده اید که افراد موفقی مثل نیکولا تسلا، استیو جابز، مارک زاکربرگ، ارنست همینگوی چه وجه مشترکی داشته اند؟ شواهد نشان می دهد که همه این افراد علاقه زیادی به پیاده روی داشتند و برای ایجاد ایده های جدید و مقابله با مشکلات از پیاده روی استفاده می کردند. تحقیقات علمی نشان داده است که پیاده روی برای بهبود خلاقیت بسیار موثر است و محققان دانشگاه استنفورد دریافته اند که پیاده روی به طور متوسط 60 درصد خلاقیت را افزایش می دهد.

بهبود ارتباطات اجتماعی

پیاده روی با یک ذوست نه تنها انگیزه شما برای ادامه برنامه روزانه را افزایش می دهد، بلکه از مزایای ارتباط اجتماعی نیز بهره مند خواهید شد. برنامه ریزی برای پیاده روی با دوستان و  معاشرت منظم با عزیزان نه تنها سبب کاهش احساس انزوا و تنهایی می شود بلکه عزت نفس را نیز بهبود می بخشد.

تناسب اندام

احساس تناسب اندام و کنترل بیشتر بر بدن، سبب افزایش احساس اعتماد به نفس شما می شود و قطعا این احساس مثبت به سایر بخش های زندگی روزمره شما نیز سرایت خواهد کرد.

سالمندانی که در زندگی خود به صورت منظم پیاده روی می کنند،توجه بیشتری به انتخاب غذاهای سالم تر دارند و از آب بیشتر از هر نوشیدنی دیگری استفاده می کنند.

این پدیده به عنوان اثر انتقال شناخته می شود به این معنی که یادگیری یک مهارت جدید یا بهبود بخشی از زندگی، باعث افزایش تمایل به بهبود سایر ابعاد زندگی می شود.

پرستار همراه الف

بهبود پمپاژ خون به مغز

افزایش گردش خون یکی از مهم ترین تاثیرات پیاده روی است که برای سلامت مغز ضروری است. براساس تحقیقات انجام شده تنها 20 دقیقه پیاده روی باعث افزایش جریان خون مغزی می شود. افزایش جریان خون به مغز سبب بهبود انتقال اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز به مغز می شود و از سویی دیگر سرعت دفع مواد زاید را افزایش می دهد.

افزایش ماده سفید مغز

ماده خاکستری مغز یکی از مهم ترین قسمت های مغز است اما در سال های اخیر، دانشمندان بیش از پیش به اهمیت ماده سفید مغز پی برده اند. ماده سفید اولین قسمت پیام رسان مغز است و مطالعات نشان داده است که بروز اختلال در این بخش سبب ایجاد مولتیپل اسکلروزیس، اسکیزوفرنی و آلزایمر می شود. خوشبختانه، پیاده روی تأثیر مثبتی بر ماده سفید مغز دارد و تاثیرات موثری بر بهبود حافظه دارد.

مرکز پرستاری پرستار همراه الف یکی از معتبرترین و موثرترین مراکز ارائه خدمات پرستاری در منزل است. تیم درمانی و خدماتی این مرکز به صورت شبانه روزی به سالمندان، کودکان و بیماران خدمت رسانی کرده و از سوابق درخشانی برخوردار است. برای برخورداری از خدمات این مرکز در اسرع وقت با همکاران ما تماس حاصل فرمایید