پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

۵ تکنیک موثر برای تسکین درد رویش دندان کودک

زمان مطالعه: 5 دقیقه

درد رویش دندان در کودکان teething pain  به منزله نقطه عطفی در آغاز مسیر رشد و بالندگی آنها است. کودکان در این مرحله از رشد به مراقبت های ویژه ای نیاز دارند که تضمین کننده سلامت دهان و دندان در سال های آینده زندگی کودک نیز خواهد بود. با این که روند رویش دندان برای برخی از کودکان آرام و بدون درد رخ می دهد، اما این مرحله برای بسیاری از کودکان و والدین تجربه ناخوشایند و دردناکی است.

پرستاری از کودک با درد دندان
با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله به بررسی تکنیک های موثر برای تسکین درد رویش دندان در کودکان پرداخته ایم: 

۱. ماساژ لثه برای تسکین درد رویش دندان کودک

وارد کردن فشار ملایم به سطح لثه راه حلی مناسب برای کاهش درد و ناراحتی رویش دندان کودک است.
یکی از کارهایی که بهتر است امتحان کنید مالش آرام لثه ها با یک انگشت یا پارچه تمیز است.
برای شروع این کار ابتدا فشار اندکی بر سطح لثه واردکنید تا متوجه میزان التهاب لثه و تاثیر ماشاژ بر سطح لثه شوید. در شرایطی که کودک تمایلی به ادامه انجام این کار نشان ندهد و گریه او آرام نشود بهتر است از روش دیگری استفاده کنید.

البته انواع خاصی از اسباب بازی وجود دارندکه به منظور ماساژ لثه های کودک طراحی شده اند به عنوان مثال میتوان با قراردادن حلقه های دندان سیلیکونی در یخچال (و نه در فریزر) کودک با گذاشتن این حلقه های خنک در دهان التهاب لثه کودک تسکین پیدا می کند.

شیرین کردن این اسباب بازی ها با عسل یا سایر مواد قندی روش مناسبی برای تسکین درد کودک نیست و دندان های کودک را در معرض پوسیدگی و آسیب قرار می دهد .

پرستار همراه الف

۲. تاثیر کمپرس سرد بر درد رویش دندان کودک

مزایای استفاده از کمپرس سرد برای تسکین و کاهش التهاب قسمت های مختلف بدن به اثبات رسیده است که این تاثیر این کار در کاهش التهاب لثه ها نیز صادق است.اگر کمپرس لثه های کودک با پارچه مرطوب و خنک کارساز نبود بهتر است یک قاشق چایخوری کوچک را در یخچال بگذارید و پس از سرد شدن، پشت آن را بر روی لثه های کودک قرار دهید.

به خاطر داشته باشید که دمای قاشق نباید خیلی پایین باشد، زیرا ممکن است سبب درد لثه های کودک و آسیب به بافت دهان شود.بهترین گزینه پیچیدن یک یا دو تکه یخ در پارچه فلانل تمیز و قرار دادن آن بر روی گونه (نه لثه) کودک است. قرار دادن مستقیم یخ برروی لثه کودک بسیار دردناک و ناراحت کننده خواهد بود، اما این کمپرس در قسمت بیرونی صورت به خوبی عمل خواهد کرد.

به جای تکه های یخ می توانید از میوه های یخ زده که در پارچه پیچیده شده اند نیز استفاده کنید، اما به خاطر داشته باشید که پارچه را به دور میوه محکم ببندید تا از خطر بلعیده شدن و خفگی کودک جلوگیری شود.

پرستار همراه الف

۳. ژل رویش دندان برای درد رویش دندان

معمولا والدین در هنگام رویش دندان کودک به دنبال یافتن محصولاتی هستند که به کاهش درد دندان کودک و التهاب لثه کمک کند. برخی از ژل های دارویی به این منظور طراحی شده اند که حاوی مسکن های شیمیایی یا گیاهی خاصی هستند که در صورت استفاده در موضع درد ، سبب کاهش التهاب و بهبود زخم های دهانی می شوند.

ژل های رویش دندان انواع مختلفی دارند که مقدار مجاز آن براساس دستور سازنده متفاوت است. به خاطر داشته باشید که مواد شیمیایی موجود در ژل های رویش دندان، اگر بیش از مقدار مجاز استفاده شوند برای نوزادان مضر بوده و توجه به دوز آنها بسیار مهم است.پزشکان در مورد میزان تاثیرگذاری ژل های دندانی هم عقیده نیستند و عده ای براین باورند که این در بسیاری از موارد، نوزادان ژل را به سرعت با بزاق از دهان خارج می کنند و بنابراین به اندازه کافی روی لثه ها باقی نمی ماند تا قابل استفاده باشد.

از سویی دیگر برخی از مواد مانند کولین سالیسیلات نیز در صورت مصرف زیاد برای نوزادان خطرناک و سمی است . علائم مسمومیت با کولین سالیسیلات شامل استفراغ، تب، مشکلات تنفسی و خواب آلودگی غیرعادی است.

۴. دارو درمانی برای کاهش درد رویش دندان

اگر سن کودک شما بیشتر از ۳ ماه است و درد لثه های او با روش های فوق تسکین پیدا نکرده، بهتر است از قطره استامینفون برای کاهش درد و التهاب لثه ها استفاده کنید.
اما به خاطر داشته باشید که مقدار مجاز استامینیفون براساس وزن کودک تعیین می شود و باید به اندازه متعادل و بی خطر از این دارو استفاده کنید. هرگز بیش از اندازه مجاز به کودک استامینفون ندهید، زیرا ممکن است باعث بروز مسمومیت دارویی شود.

پرستار همراه الف

۵. اجتناب از گردنبندهای کهربایی

امروزه در تبلیغات اینترنتی شاهد فروش گردنبندهایی از جنس کهربا هستیم که فروشندگان آن مدعی تاثیرات قوی استفاده از این گردنبندها برای تسهیل دندان درآوردن کودک هستند. عده ای بر این باورند که اگر کودک هنگام دندان درآوردن این گردنبند را روی پوست خود ببندد، یک ماده شیمیایی خاص (سوکسینیک اسید) از کهربا به بدن کودک وارد می شود و به صورت کاملا طبیعی و دارویی اثر ضد التهابی ایجاد می کند.

محققان استرالیایی پس از انجام تحقیقات گسترده به این نتیجه رسیدند که این موضوع مبنای علمی ندارد و شواهدی درباره این که سوکسینیک اسید از سنگ به پوست نوزاد منتقل می شود مشاهده نشده است. از سویی دیگر این ادعا که کهربا دارای خواص ضد التهابی است به اثبات نرسیده است. علاوه بر موارد فوق استفاده از این گردنبدهای مهره ای به دلیل افزایش احتمال پیچش گردنبند به دور گردن کودک، سبب افزایش احتمال خفگی نوزادان و کودکان خردسال می شود.

بنابراین بهتر است که برای کاهش درد دندان درآوردن کودک ابتدا از یخ و ماساژ لثه شروع کنید و اگر این اقدامات بی نتیجه بود برای دریافت مشاوره تخصصی به پزشک اطفال یا دندانپزشک کودک مراجعه کنید.

شرکت پرستاری پرستار همراه الف با برخورداری از تیم پرستاری با تجربه و متعهد آماده خدمت رسانی به  سالمندان، کودکان و بیماران در منزل است. اگر فرزند دلبند شما در حال دندان درآوردن است و دچار نا آرامی و گریه های مکرر شده است،با همکاران ما تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت یکی از پرستاران با تجربه و متخصص این مرکز برای کمک به شما اعزام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *