پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

8 تکنیک کاربردی برای مدیریت دیابت در سالمندان

زمان مطالعه: 5 دقیقه
Rate this post

دیابت در سالمندان DIABETES IN SENIORS یکی از شایع ترین بیماری های مزمنی است که زندگی سالمندان بیشماری را در سرتاسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. بسیاری از سالمندان دیابتی، به دلیل افزایش سن و مشکلات ناشی از آن، توانایی زندگی مستقل را از دست می دهند و برای مدیریت بیماری هایی مثل دیابت به کمک دیگران نیاز دارند. در این شرایط حضور یک پرستار سالمند حرفه ای در کنار فرد سالخورده، نقش موثری در مدیریت عوارض دیابت دارد.

در این مقاله با 8 ترفند موثر و کاربردی برای مدیریت دیابت در سالمندان آشنا خواهید شد:

پرستار همراه الف

اهمیت مراقبت از دیابت در سالمندان

چه به عنوان یک پرستار سالمند و چه به عنوان اعضای خانواده افراد سالمند مسئولیت مراقبت از یک فرد سالمند را برعهده داشته باشید، اقدامات شما نقش موثری در بهبود شرایط سالمند خواهد داشت.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از 130 میلیون نفر در ایالات متحده به دیابت یا پیش دیابت مبتلا هستند. این جمعیت تقریباً 50 درصد از بزرگسالان بالای 65 سال را تشکیل می دهند.

بیماری دیابت همانند فشار خون بالا، به عنوان یک بیماری خاموش شناخته می شود زیرا علائم این بیماری تا مادامی که مشکل خاصی برای فرد ظاهر نشود، مورد توجه قرار نمی گیرد.

متأسفانه، عوارض طولانی مدت دیابت کنترل نشده، باعث افزایش احتمال بروز سکته مغزی، حمله قلبی، آسیب عصبی، نارسایی کلیه، نابینایی، اختلال شنوایی، عفونت های پوستی و بسیاری از بیماری های دیگر می شود.

بنابراین، اگر از یک فرد سالمند مبتلا به دیابت مراقبت می کنید، با پیروی از این 8 گام ضروری، نقش موثری در بهبود وضعیت سلامتی و کیفیت زندگی سالمند ایفا خواهید کرد.

1. اطلاعات خود را در مورد دیابت افزایش دهید.

برای این که هر مسئولیتی را به نحو احسن انجام دهید، پیش از هر چیز به آموزش و کسب دانش نیاز خواهید داشت. یادگیری در مورد بیماری دیابت در سالمندان، روش های مدیریت و درمان این مشکل شما را با دانش و ابزارهایی که برای رویارویی موفقیت آمیز با این بیماری نیاز دارید مجهز می کند. خوشبختانه منابع علمی و آموزشی ارزشمندی در اینترنت وجود دارد که می توانید با یک جستجوی ساده به آن دست پیدا کنید. همچنین کلاس های آموزش مدیریت دیابت در بسیاری از کلینیک‌ها یا بیمارستان‌های محلی برگزار می شوند که تنها کافیست در این کلاس های شرکت کنید.

2. در سبک زندگی سالمند تغییرات سازنده ایجاد کنید

اصلاح سبک زندگی سالمندان مبتلا به دیابت اهمیت زیادی در بهبود کیفیت زندگی و کنترل بیماری دیابت دارد. انجام ورزش منظم، پیروی از تغذیه متعادل و سالم دو مورد از مهم ترین اقدامات برای بهبود سبک زندگی افراد مبتلا به دیابت است.

یکی از مهم ترین نقش های پرستار در اصلاح سبک زندگی سالمند، همراهی و مشارکت پرستار در شکل گیری عادات جدید در زندگی سالمند است به عنوان مثال همراهی پرستار در انجام ورزش یا پیاده روزی با سالمند نقش موثری در افزایش انگیزه سالمند برای متعهد ماندن به عادات جدید دارد.

پرستار همراه الف

3. از استاندارهای ورزشی پیروی کنید

فعالیت بدنی نقش کلیدی در پایین نگه داشتن سطح قند خون و کمک به کاهش وزن سالمندان مبتلا به دیابت دارد. اما لازم است از این موضوع آگاه باشید که ورزش کردن در شرایطی که قند خون سالمند پایین تر از حد طبیعی قرار دارد، اقدامی خطرناک و پرعارضه است.

به همین دلیل رعایت دستورالعمل‌های استاندارد فعالیت بدنی برای حفظ سلامت سالمندان مبتلا به دیابت ضروری است. به عنوان نمونه بهتر است زمان ورزش کردن سالمند را حدود یک ساعت یا بیشتر بعد از غذا موکول کنید زیرا در این زمان سطح قند خون معمولاً بالاتر از حد نرمال است.

یکی دیگر از نکات مهم در هنگام ورزش سالمندان مبتلا به دیابت، همراه داشتن اقلام اضطراری مانند قرص گلوکز، آب و تنقلات غنی از کربوهیدرات است.  بنابراین در صورتی که سالمند دچار افت قند شود، امکانات لازم برای رسیدگی به وضعیت سالمند را در اختیار خواهید داشت.

4. تکنیک های کاهش استرس را به سالمند بیاموزید

آیا می دانستید که افزایش سطح استرس می تواند باعث افزایش سطح قند خون شود؟ یکی از مهم ترین واکنش های بدن در مقابل استرس «پاسخ جنگ یا گریز» است که توسط استرس ایجاد می شود در افراد مبتلا به دیابت به درستی کار نمی کند و می تواند سطح قند خون را افزایش دهد.

برای پیشگیری از این مشکل، لازم است که با آموزش  تکنیک های مثبت خود مراقبتی مانند مدیتیشن، یوگا، ایجاد یک سرگرمی جدید یا حتی ماساژ به کاهش استرس سالمند کمک کنید.

البته همراهی پرستار سالمند در انجام فعالیت های فوق، نقش موثری در کاهش استرس پرستار در انجام وظایف و مسئولیت های مراقبت از سالمند دارد.

 

5. از دستگاه انداره گیری قند استفاده کنید.

به عنوان یک پرستار سالمند، ممکن است لازم باشد که به صورت منظم قند خون سالمند را اندازه گیری و ثبت کنید تا در صورت لزوم اطلاعات جمع آوری شده را در اختیار تیم درمان سالمند قرار دهید.

یکی از مهم ترین فواید اندازه گیری قند خون در سالمندان مبتلا به دیابت این است که پرستار با دید واضح تری شرایط سالمند را زیر نظر خواهد گرفت و در صورت بروز تغییرات ناگهانی، در اسرع وقت با پزشکان و خانواده سالمند اطلاع رسانی و مشورت خواهد کرد.

بنابراین به عنوان پرستار سالمند طرز استفاده از دستگاه مانیتور قند خون خانگی را به سالمند و اطرافیان او بیاموزید و در صورت امکان برای ردیابی سطوح دقیق قند خون، هر روز از این دستگاه برای اندازه گیری قند خون سالمند استفاده کنید.

 

6. برای سالمند دستبند هشدار پزشکی تهیه کنید

بیماران دیابتی ممکن است گاهی در غیاب اعضای خانواده یا پرستار در شرایط اورژانس قرار گیرند و دچار بیهوشی ناشی از افت قند خون  یا شوک ناشی از کتواسیدوز دیابتی شوند.

در این شرایط، وجود یک دستبند هشدار پزشکی که حاوی اطلاعاتی مبنی بر دیابتی بودن سالمند است نقش موثری در نجات سالمند در شرایط اضطراری و اورژانس دارد.

 

7.  بر مصرف داروهای سالمند نظارت داشته باشید

بسیاری از سالمندان دیابیت، به دلیل کهولت سن یا ناتوانی های جسمی و روانی توانایی مدیریت داروهای خود را از دست می دهند و به حضور فردی برای نظارت بر مصرف داروها نیاز دارند.

نقش پرستار سالمند برای سازمان‌دهی به داروهای دیابت و نظارت بر مقدار و زمان مصرف داروها از اهمیت بسزایی برخوردار است. در این شرایط سالمند ار خطر اتمام ناگهانی داروها، مصرف بیش از حد و مسومیت یا حتی مصرف کمتر از مقدارتجویز شده داروها در امان می ماند.

در این میان لازم است که به عنوان پرستار و مراقب سالمند، تا حد امکان در قرار ملاقات های پزشکی سالمند حضور داشته باشید و از مقدار و روش مصرف داروها اطمینان حاصل کنید.

پرستار همراه الف

8. از خدمات پشتیانی استفاده کنید.

اگر به عنوان یکی از اعضای خانواده مسئولیت نگهداری و مراقبت از سالمند را برعهده گرفته اید، این موضوع طبیعی است که گاهی دچار احساس خستگی و افسردگی کنید. در این شرایط از تماس گرفتن با خدمات پیشتیانی پرستاری از سالمندان خجالت نکشید. قطعا شما تنها فردی نیستید که به از فرد سالمند در خانواده نگهداری می کنید و به دریافت کمک نیاز پیدا کرده اید.

موسسه پرستاری پرستار همراه الف یکی از معتبرترین مراکز ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل است که با کادر مجرب به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمت به همشهریان گرامی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات این مرکز با همکاران ما در واحد مشاوره تماس حاصل فرمایید.