پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

7 راهنمای کاربردی برای درک زبان بدن کودک

زمان مطالعه: 5 دقیقه
Rate this post

تشخیص و درک زبان بدن کودک Baby’s Body Language یکی از مهم ترین مهارت های والدین و پرستار کودک است و تاثیر زیادی در ارتقاء کیفیت پرورش کودک دارد.

درک زبان بدن کودک از این جهت مهم است که کودک به دلیل عدم رشد مهارت های کلامی، توانایی بیان نیازهای خود به دیگران را ندارد و به همین دلیل به نشانه های فیزیکی متکی می شود.

متخصصان کودک بر این باورند که کودک از طریق زبان بدن با مراقبان خود گفتکو می کند و تشخیص به موقع علل رفتارهای کودک، قطعاً به معنای برطرف شدن بهینه نیازهای کودک است.

براساس تحقیقات انجام شده، کودکانی که تحت مراقبت افراد آشنا به زبان بدن کودک پرورش پیدا می کنند، افراد شادتری در آینده هستند و خلق و خوی با ثبات تری نسبت به همسالان خود دارند.

در ادامه با 7 راهنمای کاربردی برای درک زبان بدن کودک آشنا خواهید شد:

پرستار همراه الف

 

1. قوس دادن بدن به پشت

یک کودک نوپا ممکن است از زبان بدن کودک برای انتقال پیغام  احساس درد به اطرافیان استفاده کند. در واقع، وقتی که نوازد در کمر خود قوس ایجاد  می کند ممکن است دچار سوزش سر دل یا دل درد شده باشد.

بنابراین در شرایطی که کودک در وسط شیر خوردن کمر خود را قوس می دهد و بیش از حد گریه می کند یا بالا می آورد،  نشانه ای از ریفلاکس یا بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)  است. در این بیماری جریان معکوس اسید از معده باعث تحریک مری می شود و ایجاد سوزش و درد می شود.

وقتی اسید معده به مری در وسط قفسه سینه بالا می رود، کودک کمر خود را قوس می دهد تا این ناراحتی را از بین ببرد. اگر به نظر می‌رسد که قوس دار کردن کمر کودک ارتباطی با شیرخوردن ندارد، ممکن است به این معنی باشد که حوصله او سررفته است و به سادگی به دنبال سرگرم شدن است.

اگر مشکوک هستید که کودک به دلیل ریفلاکس دچار سوزش سردل شده است بهتر است سریعاً با پزشک اطفال مشورت کنید. آنها ممکن است توصیه کنند شیر خشک یا شیر کودک را غلیظ کرده و سر او را بعد از غذا بالا نگه دارید. به عنوان آخرین راه حل، ممکن است پزشک از روش دارو درمانی برای رفع این مشکل استفاده کند.

2. لگد زدن مداوم

ممکن است فرزند شما در آینده به یک بازیکن فوتبال تبدیل شود، اما در حال حاضر علل لگد زدن های مداوم کودک شما چیست؟ این موضوع بستگی به این دارد که شرایط زمینه ای کودک به چه صورتی است . اگر کودک شما شاد و خندان به نظر می رسد، احتمالاً لگد زدن نشانه آن است که می خواهد کمی بازی کند. اما اگر کودک شما عصبانی به نظر می رسد یا گریه می کند، احتمالاً لگد زدن نشانه ای از این است که چیزی او را آزار می دهد.

این عامل آزاردهنده ممکن است هر چیزی باشد، از گاز معده گرفته تا پوشک کثیف تا صندلی ماشین تنگ. بنابراین به سرعت این موضوع رابررسی کنید که چه عاملی سبب آزار کودک شده است.

ذکر این نکته ضروری است که برخی از کودک بعد از کشف توانایی هایی پاهای خود، از لگد زدن لذت می برند و برای تفریح این کار را می کنند.

 

 

3. کوبیدن سر به اشیاء

دیدن کودک 10 ماهه که سر خود را به کف زمین یا میله های تخت می کوبد، برای بسیاری از والدین تجربه ای نگران کننده است اما بسیاری از بچه های کوچک به صورت معمول این کار را انجام می دهند زیرا کودکان از حرکت ریتمیک رفت و برگشت احساس آرام‌بخش پیدا می کنند.
البته در شرایطی که کودک به جای بازی با دیگران یا اسباب بازی های برای مدت طولانی سر خود را به اطراف می کوبد، پس باید این موضوع را سریعاً با پزشک اطفال مشورت کنید.

به خاطر داشته باشید که اکثر بچه ها تا سن 3 سالگی این رفتار را ترک می کنند، بنابراین اگر زبان بدن کودک، پس از سه سالگی از بین نرود به بررسی و معاینه دقیق نیاز خواهد داشت.

4. گرفتن و کشیدن گوش

همیشه تصور نکنید که کودکی که گوش خود را می کشد، دچار  عفونت گوش شده است. بسیاری از والدین در همان نگاه اول به این نتیجه می‌رسند که کودک گوش درد دارد ، اما بیشتر اوقات نوزاد شما تازه متوجه شده است که گوش دارد.

در واقع، کودکانی که به صورت مداوم گوش خود را می کشد، به ندرت دچار عفونت گوش شده اند مگر این که  علائم عفونت گوش از جمله تب، گرفتگی بینی و مشکل در خواب شبانه داشته باشند.

بنابراین در شرایطی که کودک تازه گوش خود را پیدا کرده است، به خاطر یافتن این قسمت از بدن او را تشویق کنید. گاهی اوقات نوزادان هنگام دندان درآوردن گوش های خود را می کشند، به ویژه هنگامی که دندان های آسیاب یک ساله از لثه خارج می شوند. در این شرایط بهترین روش، استفاده از حلقه های دندان درآوردن کودک است تا جلوی خارش احتمالی لثه ها را بگیرد.

5.  مشت کردن دست ها

اکثر نوزادان تازه متولد شده دست خود را در حالت استراحت در حالت مشت شده نگه می دارند. این موضوع به این علت است که حرکات انگشت ها به سیستم عصبی توسعه یافته و عملکرد های پیچیده تر مغزی نیاز  دارد.

نوزادان معمولاً از 8 هفتگی شروع به باز کردن دستان خود می کنند و در 3 تا 4 ماهگی شروع به گرفتن اشیاء اطراف می کنند. براساس تجربه پرستار کودک گاهی مشت های گره کرده می تواند نشانه استرس یا حتی گرسنگی کودک باشد.
دراین شرایط، در مورد نوزادان زیر 3 ماه، مطمئن شوید که کودک گرسنه یا بیمار نباشد همچنین می‌توانید اسباب‌بازی‌هایی مانند جغجغه‌ نرم را برای نگه داشتن به دست کودک بدهید. لازم به ذکر است که تمایل کودک به مشت کردن دست ها  بعد از 3 ماه ادامه یافت، با پزشک مشورت کنید.

6. خم کردن و کشیدن زانو به داخل شکم

این وضعیت معمولاً نشانه‌ای از ناراحتی شکمی است، یا به دلیل داشتن گاز، نیاز به دفع مدفوع یا یبوست. سعی کنید در  این شرایط با انجام اقدامات کمکی، ناراحتی شکمی کود ک را کاهش دهید.

اگر به نظر می رسد که کودک دچار نفخ شده است، بهتر است مطمئن شوید که بعد از شیردهی آروغ کودک را بگیرید. اگر کودک شیر مادر می نوشد، بهتر است مادر با اصلاح رژیم غذایی خود از مصرف غذاهای نفاخ مانند کلم بروکلی یا لوبیا خودداری کند.

اگر فکر می‌کنید که یبوست عامل این رفتار است با پزشک اطفال مشورت کنید. توصیه های پزشک کاملا به سن نوزاد و سلامت کلی او بستگی دارد.

 

7. پرش ناگهانی بازو به طرفین

اگر فرزند شما به خواب رفته است، اما ناگهان با پرش بازوها به اطراف از خواب بیدا می شود  نگران نباشید چون این رفتار یک توجیه علمی دارد. این یک رفلکس معمولی برای نوزادان تازه متولد شده است که به رفلکس مورو معروف است.

این رفلکس باعث می شود که نوزاد به طور ناگهانی بازوهای خود را به طرفین پرتاب کند و  پس از آن سریعاً بدن خود را به سوی مرکز جمع کند.
متخصصان بر این باورند که این رفلکس که معمولاً پس از 3 یا 4 ماه از بین می‌رود، اغلب پاسخی به از دست دادن ناگهانی تکیه گاه است و اغلب زمانی رخ می دهد که نوزاد احساس می‌کند در حال زمین خوردن است. یکی از راهکارهای سودمند برای جلوگیری از رفلکس مورو، قنداق کردن کودک قبل از خواب است.

یادگیری نشانه های زبان بدن کودک برای  والدین و پرستار کودک بسیار مهم است، زیرا این افراد نقش موثری در پرورش و نگهداری کودک دارند. اگر برای درک نشانه های زبان بدن کودک خود به دریافت کمک های تخصصی نیاز دارید، همکاران ما در مرکز پرستاری پرستار همراه الف در هر ساعت از شبانه روز آماده ارائه خدمت به شما عزیزان هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات این مرکز، با همکاران ما در واحد مشاوره تماس حاص فرمایید.