پرستار همراه الف
منو موبایل

پرستار همراه الف

راهکارهای مراقبت از سالمندان پس از شکستگی استخوان لگن

زمان مطالعه: 4 دقیقه
Rate this post

شکستگی استخوان لگن Fracture of the hip bone یکی از مشکلات شایع در دوران سالمندی است که منجر به کاهش کیفیت زندگی و افزایش احتمال مرگ و میر سالمندان می شود.  سالمندان پس از شکستگی استخوان به مراقبت های ویژه ای نیاز دارند و آکاهی از نیازهای سالمندان و توانایی در برطرف کردن این نیازها، تاثیرات بسیار مطلوبی بر بهبود سالمند دارد. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله به بررسی راهکارهای اثربخش برای مراقبت از سالمندان پس از شکستگی استخوان لگن پرداخته ایم:

 شکستگی استخوان لگن

مهم ترین دلایل شکستگی استخوان لگن در سالمندان

کاهش تراکم استخوانی

با افزایش سن روند جذب مواد معدنی مانند کلسیم در استخوان های سالمندان کاهش پیدا می کند و همین موضوع باعث تخلخل و شکنندگی بیشتر استخوان ها می شود. استخوان لگن مسئولیت تحمل وزن بدن را برعهده دارد و به همین دلیل بیشتر در معرض شکستگی قرار دارد.

آسیب پذیری بیشتر

عضلات و پوست بدن نقش مهمی در حفاظت از استخوان های بدن را برعهده دارند. از آنجایی که حجم عضلات و ضخامت پوست در دوران سالمندی با کاهش چشمگیر روبرو می شود بنابراین احتمال آسیب ها و شکستگی های استخوانی در سالمندان بیشتر می شود. به همین دلیل است که استخوان لگلن در دوران سالمندی در مقابل ضربات و آسیب های احتمالی شکننده تر است.

زمین خوردن مکرر

بسیاری از سالمندان به دلیل ابتلا به بیماری های زمینه ای دچار مشکلات جدی در تعادل و حرکت می شوند. در این شرایط احتمال زمین خوردن سالمندان به شدت افزایش پیدا می کند و همین عامل زمینه ساز شکستگی های استخوانی از جمله استخوان لگن می شود.

 کاهش تحرک

کاهش تحرک در دوران سالمندی باعث ضعف عضلات و استخوان های بدن می شود و عوارض مخربی مانند افزایش شکستگی های استخوانی را به دنبال دارد.

پرستار همراه الف

راهکارهای پرستاری از سالمند پس از شکستگی استخوان

در صورت بروز شکستگی استخوان لگن در سالمندان استفاده از روش های کاربردی زیر نقش مهمی در تثبیت وضعیت سالمند و کمک به بهبود شرایط جسمی و روانی وی دارد

  • بیشتر سالمندان پس از شکستگی استخوان  لگن،تحت عمل جراحی قرار می گیرند و حداقل برای چند هفته برای انجام کارهای شخصی مانند استفاده از دستشویی یا استحمام به کمک دیگران نیاز دارند. بهترین گزینه برای رفع نیازهای شخصی سالمند استخدام یک پرستار سالمند باتجربه و حرفه ای است که با مهارت خود به رفع نیازهای شخصی سالمند بپردازد.

 

  • مدیریت و کنترل درد پس از جراحی لگن، یکی از مهم ترین اقدامات برای بازگشت بهبودی و سلامت به سالمندان است. معمولا پزشکان برای کنترل درد و التهاب سالمندان از داروهای مسکن و ضد التهاب (NSAIDs) و داروهای ضد درد غیر اعتیاد‌آور مانند اسیتامینوفن استفاده می کنند. در این شرایط نظارت و توجه دقیق پرستارسالمند بر روند مصرف داروها نقش مهمی در تسریع بهبود سالمند دارد.

 

  • انجام تمرینات توانبخشی و فیزیوتراپی بعد از جراحی لگن به سالمندان کمک می کند تا هر چه سریع تر به زندگی رومزه و فعالیتهای طبیعی بازگردند. در این شرایط همراهی پرستار سالمند در کمک به بیمار برای پیروی از برنامه های توانبخشی اهمیت شایانی دارد. تمرینات توانبخشی معمولا شامل حرکات بهبود انعطاف‌پذیری، تمرینات تقویت کننده عضلات و تمرینات تعادلی است و معمولا سالمندان برای انجام این تمرینات به کمک های اطرافیان نیازخواهد داشت.

 

  • بخش مهمی از برنامه مراقبتی سالمندان، استفاده از برنامه تغذیه ای سالم برای پیشگیری از شکستگی های استخوانی در آینده است. به همین دلیل استفاده از مکمل‌های کلسیم و ویتامین D در کنار تغذیه سالم و متعادل نقش موثری در تقویت استخوان های بدن و کاهش مشکلات استخوانی دارد.

 

  • اگر مسئولیت مراقبت از سالمندی را برعهده دارید که قبلا دچار شکستگی های استخوانی شده است، باید نسبت به ایمن سازی محیط زندگی سالمند توجه ویژه ای داشته باشید وجود لوازم و تجهیزات مزاحم در مسیر تردد سالمند، یکی از مهم ترین دلایل زمین خوردن و شکستگی استخوان لگن در سالمندان است بنابراین با حذف وسایل اضافه، جمع کردن سیم های بلند، نصب ترمز به فرش های لغزنده و نصب دستگیره در حمام، دستشویی و راه پله ها از سالمند در برابر زمین خوردن مجدد محافظت کنید.در ضمن بروزمشکلات بینایی در سالمندان یکی از مهم ترین دلایل زمین خوردن سالمندان است که برای جلوگیری از این مشکل می توانید از نصب چراغ های پرنور در نقاط تاریک تر منزل از بروز این مشکل پیشگیری به عمل آورید.

پرستار همراه الف

 

  • حفظ ارتباط مستمر با تیم درمانی سالمند پس از عمل جراحی استخوان لگن نقش موثری در بهبود روند درمان سالمند دارد. به همین دلیل رعایت دقیق دستورات پزشک و ارائه شرح حال بیمار در معاینات دوره ای جزو مهم ترین وظایف پرستار سالمند است.

 

  • حمایت از سالمندان در زمینه‌های اجتماعی و روانی برای بهبودی سریع‌تر و کاهش استرس ناشی از شکستگی استخوان لگن اهمیت زیادی دارد. در این شرایط لازم است خانواده و اطرافیان سالمند در فرصت های مناسب با سالمند ملاقات و دیدار داشته باشند و با این کار از بروز افسردگی و انزوا در سالمند پیشگیری به عمل آورند.

بنابراین برای مراقبت از عضو سالمند خانواده که دچار مشکلات شکستگی استخوان لگن شده است بهترین اقدام استخدام پرستار سالمند در منزل است. در این شرایط سالمند سریع تر سلامتی خود را به دست خواهد آورد و از کیفیت زندگی بهتری برخوردار خواهد شد. مرکز پرستاری پرستار همراه الف به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات پرستاری و نگهداری از سالمندان، کودکان و بیماران است. این مرکز با برخورداری از سوابق درخشان در ارائه خدمات درمانی و مراقتبی در منزل و کادر متخصص به عنوان یکی از خوشنام ترین مراکز پرستاری در تهران شناخته می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.