پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

۸ راز طول عمر سالمندان ژاپنی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

وقتی نام کشور ژاپن به میان می آید، طول عمر سالمندان ژاپنی یکی از مهم ترین مواردی است که این کشور برای آن شهرت دارد. ساکنان ژاپن و به ویژه ساکنان جزیره اوکیناوا به خاطر امید به زندگی استثنایی خود از شهرت جهانی برخوردار هستند.

میانگین سن ۸۱ سال برای مردان و بیش از ۸۷ سال برای زنان در ژاپن امری معمولی به حساب می آید. به همین دلیل  محققان به این فکر افتادند که حقیقتا راز طول عمر سالمندان ژاپنی در چه چیزی نهفته است؟

آیا عواملی نظیر ژنتیک، رژیم غذایی، سبک زندگی و معنویت در این پدیده جمعیتی دخیل است؟ با توجه به این موضوع در این مقاله به بررسی ۸ راز مهم طول عمر سالمندان ژاپنی خواهیم پرداخت:

پرستار همراه الف

نقش تغذیه در طول عمر سالمندان

همانطور که همه می دانیم، غذا یکی از مهم ترین ارکان سبک زندگی سالم است. بنابراین، تغذیه سالم و متعادل به حفظ تناسب اندام برای مدت طولانی کمک می کند. در جزیره اوکیناوا، بسیاری از مردم محلی، سبزیجات مصرفی را مستقیماً در باغ شخصی خود می کارند از جمله بادمجان، لوبیا قرمز، کلم … به همین دلیل ژاپنی ها برای تغذیه معمولا از محصولات فصلی، تازه و کاملا طبیعی استفاده می کنند.

برنج پخته شده پایه غذاهای سنتی ژاپنی است که مصرف آن با وعده صبحانه شروع می شود. غذاهای زیادی با استفاده از برنج درست می شوند، از جمله سوشی، دونبوری (برنج) و اونیگیری (نوعی ساندویچ) که همه آنها معمولاً توسط کودکان به عنوان میان وعده مصرف می شوند.

یک وعده غذایی سنتی اغلب از یک کاسه برنج به اضافه ۳ چاشنی و یک ظرف سوپ میسو تشکیل می شود. از جمله مواد اصلی غذاهای ژاپنی می توان به سبزیجات، ماهی قزل آلا، تخم مرغ، پاستا، سویا، جلبک دریایی، زنجبیل و غذاهای تخمیری اشاره کرد. ژاپنی ها از موادی مانند گوشت، غذای صنعتی و لبنیات به مقدار بسیار اندکی مصرف می کنند. بنابراین رژیم غذایی آنها سرشار از مواد معدنی، ویتامین ها، فیبر، امگا ۳ و چربی های سالم و مقدار ناچیزی از قند تشکیل شده است.

اما خوب غذا خوردن کافی نیست… طرز طبخ غذاهای ژاپنی هم روشی مخصوص به خود دارد. همه ما می دانیم که پخت طولانی مدت مواد غذایی، در دمای بالا  سبب تغییر و تخریب ساختار غذاها می شود.

در رژیم غذایی ژاپنی ها بسیاری از غذاها به صورت خام مصرف می شوند که همین امر یکی از مهم ترین دلایل حفظ ویتامین ها و مواد مغذی سالم در این غذاها است. در غیر این صورت، پخت و پز ترجیحا به روش “Al dente” یا به تعبیری سبک و سریع است.

در نهایت ژاپنی ها به صورت روتین از چای سبز و به خصوص ماچای معروف در رژیم خود استفاده می کنند،که این نوشیدنی ها به دلیل خواص آنتی اکسیدان قوی نقش موثری در پیشگیری از پیری سلول های بدن داشته و برای آبرسانی به پوست موثر هستند.

 

قانون ۸۰ درصد

ژاپنی ها علاوه بر تغذیه سالم، همیشه کیفیت غذا را بر کمیت آن ترجیح می‌دهند و فقط آن مقدار از غذا را که برای تامین نیازهای ضروری بدن لازم است، مصرف می‌کنند. برای انجام این کار، آنها از قانون ۸۰ درصد استفاده می کنند. براساس این قانون باید صرف غذا تنها تا زمانی که فرد ۸۰ درصد احساس سیری کند ادامه پیدا کند. بنابراین، از پرخوری و افزایش وزن ناشی از آن اجتناب می شود.

تفاوت دیگر ژاپنی ها با سایر کشورها، در نحوه غذا خوردن است. غربی ها اغلب وعده های غذایی خود را بدون قدردانی از طعم غذا می خورند، در حالی که ژاپنی ها آگاهانه غذا می خورند. در سرزمین طلوع خورشید، مردم توجه خاصی به غذاها دارند و به ویژه برای چشیدن آنها وقت می گذارند. توجه داشته باشید که به لطف طبخ ساده و کوتاه که سبب حفظ بافت ها، رنگ ها و طعم های مواد غذایی می شود، ژاپنی ها لذت زیادی از طعم غذاهای خود می برند.

مدیتیشن ژاپنی

براساس یک باور کهن دنیا متعلق به کسانی است که زود بیدار می شوند! و این جمله در مجمع الجزایر ژاپن بسیار صادق است. بسیاری از مردم ژاپن روز خود را صبح زود شروع می کنند. بسیاری از این افراد برای بیدار شدن بدن از خواب از ورزش های آرام و نرم استفاده می کنند.

همچنین، برای جلوگیری از استرس مرتبط با کار و زندگی روزمره، ژاپنی‌ها اغلب فعالیت‌های آرامش‌بخشی مانند مدیتیشن، خوشنویسی، ایک‌بانا (هنر گلکاری) یا کودو (هنر بخور دادن ژاپنی) را انجام می‌دهند. در نهایت، استراحت در حمام حرارتی مخصوص یک سنت عمیقاً ریشه‌دار در سرزمین طلوع خورشید است.

پرستار همراه الف

طول عمر سالمندان با ورزش

مردم ژاپن، در کلیه سنین علاقه زیادی به ورزش کردن دارند. کودکان از دوران کودکی به باشگاه های ورزشی و هنری می پیوندند. این فعالیت ها در طول سال های تحصیلی آنها ادامه پیدا می کند. به همین ترتیب، ژاپنی‌ها عادت دارند بعد از بازنشستگی نیز فعال و پویا بمانند. برای مثال، دیدن افراد سالمندی که در حال دوچرخه سواری، آهسته دویدن یا پیاده روی طولانی هستند امری عادی تلقی می شود.

علاوه بر این، راجیو تایسو یک مراسم صبحگاهی است که صرف نظر از سن یا شرایط جسمانی توسط همه افراد انجام می شود. حتی بسیاری از شرکت ها از این ورزش به منظور حفظ سلامت کارکنان خود استفاده می کنند.

مراقبت های بهداشتی

سیستم مراقبت های بهداشتی ژاپن متشکل از کلینیک ها و پزشکان متخصص و حرفه ای است و سیستم بهداشت این کشور به عنوان یکی از بهترین ها در جهان شناخته می شود. در ژاپن دو نوع بیمه سلامت عمومی وجود دارد.

اولین مورد بیمه سلامت ملی است که تا ۷۰ درصد هزینه های مراقبت های بهداشتی را پوشش می دهد. دوم بیمه اجتماعی کارکنان است که در اختیار همه کارکنان است. این بیمه نصف توسط کارفرما پرداخت می شود و ۸۰ درصد از خدمات درمانی کارمند و هزینه های افراد تحت تکفل او را پوشش می دهد. کیفیت و سهولت دسترسی به مراقبت های بهداشتی مطمئناً به حفظ شرایط فیزیکی سالم  در این کشور  کمک شایانی کرده است.

خانواده ژاپنی

“زندگی در کنار خانواده” برای ژاپنی ها یک ارزش واقعی است که از سنین پایین در ژاپن به کودکان آموزش داده می شود. روح گروهی و جمعی در فرهنگ ژاپنی حاکم است، و در این فرهنگ منافع مشترک همیشه بر منافع شخصی مقدم است.

به همین ترتیب خانواده نقش مهمی در زندگی مردم این کشور دارد. بنابراین مردم ژاپن اغلب توسط اقوام خود احاطه شده اند و در محیطی گرم زندگی می کنند. در جزیره اوکیناوا، روستای اوگیمی محل زندگی یک جامعه متشکل از سنین مختلف است که با هم بحث می کنند، به یکدیگر کمک می کنند و با هم می خندند. به گفته مردم محلی، زندگی مشترک با خانواده، کلید شادی و برخورداری طول عمر سالمندان است.

ایکیگای یا دلیل بودن

براساس باور ژاپنی اگر زندگی بی‌معنایی  داشته باشید، زندگی طولانی چه فایده‌ای برای شما خواهد داشت؟ ایکیگای فلسفه ای از زندگی است که از اوکیناوا سرچشمه گرفته است و انسان را تشویق می کند که دلیل وجودی خود را پیدا کند.

در این جزیره، بسیاری از افراد سالمند برای حفظ پیوند اجتماعی به کار خود ادامه می دهند. علاوه بر این، در روستای اوگیمی که به دلیل تولید صنایع دستی نساجی آن شهرت دارد، زنان در سن معینی بافندگی “باشو فو” را انجام می دهند که یک ایکیگای رایج است.

ایکیگای تعادل کاملی بین کارهایی است که فرد دوست دارد انجام دهد،کارهایی که برای انجام آن پول می گیرد و آن کارهایی که جامعه به آن نیاز دارد. این تعادل منجر به رضایت در کار، علایق و احساس مفید بودن نسبت به دیگران می شود. پیدا کردن ایکیگای به معنای دنبال کردن مسیر زندگی به سوی خوشبختی است.

پرستار همراه الف

معنویت ژاپنی ها

معنویت جایگاه مهمی در زندگی ژاپنی‌هایی دارد و بیشتر  ژاپنی ها خود را به انجام آیین‌های مذهب خود (شینتو و بودایی) متعهد می دانند. برخی از مطالعات نشان می دهد افرادی که به صورت منظم در در اماکن عبادتی حضور می یابند، بیشتر از دیگران عمر می کنند.

به طور مشابه، مدیتیشن یک عمل رایج در ژاپن است و فواید آن برای سلامتی انسان ثابت شده است. تمرکز بر احساسات و تنفس عمیق  نقش موثری در رهایی از تنش و در عین حال افزایش آرامش درونی انسان دارد.

بنابراین هورمون های استرس (کورتیزول) کاهش می یابد و سلول های بدن به صورت موثرتری در مقابل پیری محافظت می شوند. در نهایت، طبق مطالعات علمی، مدیتیشن خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. بدون شک، معنویت ژاپنی ها یکی از کلیدهای زندگی با کیفیت و طول عمر سالمندان است.

همانطور که مشخص است رازهای طول عمر سالمندان ژاپنی، عمدتا به شیوه زندگی آنها مربوط می شود. بنابراین، اگر می‌خواهید زندگی طولانی‌ و با کیفیتی داشته باشید، بهتر است از آداب ژاپنی ها در زندگی روزمره خود استفاده کنید.

همچنین اگر به عنوان پرستار سالمند مسئولیت مراقبت از افراد سالمند را برعهده دارید، می توانید با به کار بردن قوانین فوق تاثیر مطلوبی بر بهبود کیفیت زندگی سالمند تحت مراقبت خود داشته باشید. مرکز پرستاری پرستار همراه الف یکی از معتبرترین مراکز ارائه خدمات مراقبت و پرستاری از سالمندان، پرستاری از کودکان و بیماران در منزل است که از سوابق درخشانی در این زمینه برخوردار است. اگر برای مراقبت از سالمند عزیز خود به دریافت کمک های تخصصی نیاز دارید، همکاران ما در واحد مشاوره این مرکز آماده ارائه راهنمایی های لازم برای اعزام پرستار مورد نیاز شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *