پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

آشنایی با فواید نقاشی برای کودکان

زمان مطالعه: 4 دقیقه

فواید نقاشی برای کودکان  به یکی از داغ ترین بحث های روانشناسی کودک تبدیل شده است و طرفداران زیادی دارد. نقاشی به عنوان فعالیتی خلاقانه و جذاب، تاثیر چشمگیری در رشد همه جانبه کودک دارد.

در واقع کودکان با استفاده از نقاشی فرصت رشد خلاقیت های ذهنی خود را افزایش می دهند و مهارت های فیزیکی و روانی خود را بهبود می بخشند.

با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله، به بررسی فواید نقاشی برای کودکان پرداخته ایم:

پرستار همراه الف

مهم ترین فواید نقاشی برای کودکان

براساس تحقیقات متخصصان، نقاشی برای کودکان فواید زیادی دارد از جمله:

تقویت مهارت دست ورزی

نقاشی به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های دست ورزی خود را بهبود بخشند.  استفاده از انواع مداد، قلم و رنگ‌های متنوع، سبب بهبود تمرکز و افزایش هماهنگی بین دست و چشم های کودک می شود.

کودکی که به صورت منظم نقاشی می کشد، به صورت طبیعی در مهارت های دست ورزی پیشرفت می کند و در نتیجه برای انجام امور روزمره و تکالیف مدرسه توانایی بیشتر از خود نشان خواهد داد.

 

افزایش توانایی بیان احساسات

کودکان به دلیل مهارت های زبانی محدودتر، معمولا در بیان احساسات خود مشکل دارند. در حالی که نقاشی کردن به کودک اجازه می دهد تا به احساسات خود را به صورت غیر کلامی بیان کند.

کودکان در طول نقاشی کردن می توانند از رنگ‌ها و شکل‌های مختلف برای برای نمایش خوشحالی، ناراحتی، ترس یا هر احساس دیگری که دارند، استفاده کنند.

نقاشی کردن به منزله ابزاری قدرتمند برای بیان غیر کلامی احساسات کودک با روش های خلاقانه است.  از مهم ترین فواید نقاشی برای کودکان این است که کودک با نقاشی کشیدن می تواند بدون رعایت هیچ قاعده و قانون محدود کننده ای، هر آنچه در ذهن دارد را به تصویر بکشد.

استفاده از نقاشی برای تعریف کردن یک داستان یا گفتگو در مورد نقاشی هایی که کودک کشیده است تاثیر زیادی در گسترش توانایی های کودک برای بیان احساسات درونی دارد.

بنابراین یکی از مهم ترین وظایف والدین و پرستار کودک این است که باایجاد یک محیط خلاقانه و دوستانه شرایطی لازم برای ابراز احساسات کودک را از طریق نقاشی بوجود آورند.

فواید نقاشی برای کودکان

 تقویت تمرکز و تکمیل کردن

نقاشی نیازمند تمرکز و تمام‌کردن است. کودکانی که به نقاشی مشغول می‌شوند، باید به طور مداوم بر روی جزئیات کوچک کار کنند و تا آخرین جزئی از اثر خود را کامل کنند. این فعالیت به آن‌ها کمک می‌کند تا توانایی تمرکز را تقویت کرده و تاکید بر انجام وظایف را یاد بگیرند.

پروش خلاقیت

یکی از مهم ترین فواید نقاشی کردن برای کودکان این است که نقاشی کردن فضایی را ایجاد می کند که خلاقیت های درونی کودک بیشتر متجلی شود.  کودکان از طریق نقاشی کردن و ایجاد تصاویر و شکل‌های جدید قادر به کشف دنیای اطراف خود خواهند بود. نقاشی کشیدن نحوه نگرش کودک به جهان پیرامون را تغییر می دهد و کودک قادر خواهد بود که به روش های خلاقانه تری دنیا را کشف و بیان کند.

 افزایش اعتماد به نفس

انسان با خلق یک اثر هنری احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت و این موضوع در مورد کودکان نیز صادق است. هر نقاشی برای کودک به منزله پلی برای بهبود همه جانبه توانایی ها و پیشرفت اعتماد به نقش کودک در حوزه هنری است.

کودکی که یک نقاشی را با تکیه بر توانایی های جسمی و ذهنی خود خلق کرده است، از درون احساس توانایی و مهارت پیدا خواهد کرد. بهتر است برای افزایش اعتماد به نفس کودک از او بخواهید که با استفاده از تخیل و رویاهای خود، برداشت های دلخواه خود را از موضوعات درونی و بیرونی روی کاغذ بیاورد.

پیشرفت های کودک در حین نقاشی کردن را مورد تشویق قرار دهید و از این راه به بهبود اعتماد به نفس و عزت نفس کودک کمک کنید. حتی می توانید با راه اندازی یک نمایشگاه خانگی از آثار نقاشی کودک، احساس ارزشمندی و افتخار را به کودک منتقل کنید.

بهبود توانایی بصری

نقاشی کردن یکی از بهترین روشه های بهبود توانایی های بصری در کودکان است. کودکان در حین نقاشی از طریق مشاهده و تجزیه و تحلیل شکل های مختلف و ترکیب رنگ‌های متنوع  توانایی بیشتری برای دیدن جزئیات پیدا می کنند. این توانایی نقش موثری در شناخت بهتر محیط اطراف و تشخیص الگوهای موجود دارد.

بنابراین فواید نقاشی برای کودکان از طیف گسترده ای برخوردار است که در این مقاله به صورت مختصر بیان شد.  با توجه به موارد فوق، تشویق کودکان به نقاشی کردن ارتباط مستقیمی با سلامت جسمی و روانی کودکان دارد.

بنابراین لازم است که والدین و پرستار کودک از فرصت های مناسب برای پرورش مهارت نقاشی کردن کودکان استفاده کنند تا کودک بتواند احساسات خود را با روش های منحصر به فرد بیان کند. شرکت پرستاری پرستار همراه الف یکی از معتبرترین مراکز ارائه خدمات پرستاری از کودک، پرستاری از سالمند و پرستاری از بیمار در منزل است که از تجارب ارزنده ای در این عرصه برخوردار است.

مراقبت و پرورش کودکان خود را به پرستار کودک حرفه ای این مرکز بسپارید و بر سایر جنبه های زندگی خود متمرکز شوید. ما در هر ساعت از شبانه روز آماده ارائه خدمات تخصصی به شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *