پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

مزایای مراقبت از سالمندان در منزل

زمان مطالعه: 5 دقیقه

امروزه، مراقبت از سالمندان در منزل In-Home senior Care به دلایل مختلف نسبت به سرای سالمندان ارجحیت پیدا کرده است. مهم ترین دلایل تمایل به نگهداری از سالمند در منزل، بدست آوردن درک عمیق تر از نیازها و خواسته های افراد سالمند است. همانطور که می دانید روند پیر شدن تنها منحصر به تغییرات فیزیولوژیکی نیست بلکه عمیقاً تحت تاثیر وضعیت عاطفی و روانی سالمندان است.

براساس آمارهای جهانی، تقریباً اکثریت سالمندان ۶۰ ساله و بالاتر تمایل دارند که تا جای ممکن، در منزل شخصی خود به زندگی ادامه دهند. متزل شخصی سالمند به منزله گنجینه ای ارزشمند از خاطرات زندگی سالمند است که هویت و احساسات سالمند را شکل می دهد.

بی شک دور کردن سالمند از محیطی که به آن تعلق خاطر زیادی دارد با پیامدهای روانی عمیق و مخربی بر سالمند همراه خواهد بود. بنابراین در مقاله تلاش کرده ایم که مزایای مراقبت از سالمندان در منزل را مورد بررسی قرار دهیم

پرستار همراه الف

آشنایی با مزایای مراقبت از سالمندان در منزل

علاوه بر مزایای عاطفی و روانی که در بالا ذکر شد، مراقبت  از سالمندان در منزل چند مزیت مهم نسبت به خانه سالمندان دارد که در ادامه بیان شد ه است:

 

آرامش روانی سالمند در محیط  آشنای منزل

ادامه زندگی در خانه ای که سالمند آسایش و راحتی زیادی را در آن تجربه کرده است، مزایای روانی عمیقی برای سلامتی سالمندان دارد. تصور کنید که سالمند در محیط خانه خود در کنار صندلی مورد علاقه، عطر آشنای اتاق نشیمن یا منظره دوست داشتنی که از پنجره اتاق خواب مشخص است به چه میزان احساس ثبات روانی و عاطفی خواهد کرد.

با این که بسیاری از خانه های سالمندان با تجهیزات پیشرفته و بروز تجهیز می شوند اما سالمندان در این اماکن اغلب با احساس غربت و بیگانگی دست و پنجه نرم می کنند.

براساس تحقیقات متخصصان سالمندانی که در خانه های خود به زندگی ادامه می دهند، کمتر دچار احساس انزوا و افسردگی شده و  محیط آشنای منزل باعث پیوند احساسات پرجنب و جوش گذشته با لحظات کنونی سالمند می شود.

 

امکان حفظ استقلال و اعتماد به نفس

برخورداری از احساس استقلال، در طول زندگی اهمیت زیادی دارد که این موضوع در دوران سالمندی نیز صادق است. سالمندانی که امکان حفظ برنامه های روزمره خود را دارند، از اعتماد به نفس و عزت نفس زیادی برخوردار هستند.

مراقبت از سالمندان در منزل به این افراد اجازه می دهد تا به روال و روتین آشنا و همیشگی خود پایبند باشند و حس موفقیت و استقلال خود را حفظ کنند.

این برنامه های روتین ممکن است تهیه یک غذای سبک، رسیدگی به فضای سبز مورد علاقه، یا صرفاً خرید روزنامه صبحگاهی باشد اما هر چه که باشد، این وظایف به ظاهر کوچک تأییدی بر توانایی های سالمند است.

در مقابل، برنامه روتین خانه‌های سالمندان بر اساس زندگی جمعی کلیه سالمندان طراحی و برنامه ریزی شده است. این مراکز اغلب سطح یکسانی از استقلال شخصی را در اختیار سالمندان قرار نمی دهد و به طور ناخواسته سالمندان احساس می‌کنند که کنترل کمتری بر زندگی خود دارند.

پرستار همراه الف

مراقبت شخصی از سالمندان در منزل

ماهیت مراقبت از سالمندان در منزل، به طور ذاتی مراقبت های قابل توجهی را برای سالمند تضمین می کند. پرستار سالمند در منزل، تنها مسئولیت پاسخگویی به نیازهای یک فرد سالمند را دارد، بنابراین خدمات خود را منحصراً براساس نیازها و ترجیحات منحصر به فرد آن شخص تنظیم می‌کنند.

اما در مقابل، مراکز مراقبت از سالمندان باید به تعداد زیادی از سالمندان خدمات ارائه کنند و به همین دلیل ممکن است همیشه قادر به تامین شرایط مطلوب و با کیفیت برای سالمند نباشند.

پرستاری از سالمند در منزل، می تواند سبب ایجاد ارتباطات شخصی عمیق تری بین پرستار و سالمند شود و زمینه درک بهتر و مراقبت بهینه را برای سالمندان فراهم آورد.

 

مشارکت و پیوند بیشتر با اعضای خانواده

سالمندانی که در محیط منزل به زندگی خود ادامه می دهند، در مجاورت و حضور گرم اعضای خانواده خود احساس بهتری را تجربه می کنند.  در واقع مراقبت از سالمندان درمنزل باعث بوجود آوردن شرایط مناسب برای ملاقات و دیدارهای منظم خانوادگی فراهم می آورد. از سویی دیگر در این شرایط اعضای خانواده سالمند می توانند در نقش پر رنگ تری در مراقبت از سالمند برعهده بگیرند و پیوند های عاطفی قوی تری با سالمند برقرار کنند.

سهولت ملاقات اعضای خانواده با سالمند در منزل، به خانواده ها این امکان را می دهد که مستقیماً از وضعیت سلامت جسمی و روانی سالمند مطلع شوند.

در مقابل، در خانه های سالمندان، ساعات ملاقات محدود و سایر قوانین موجود، سبب ایجاد موانع خاصی برای برقراری تعاملات خانوادگی سالمند می شود.

اما مراقبت از سالمندان در منزل، با برطرف کردن چنین موانعی باعث ایجاد شرایط مناسب برای حضور مستمر و اطمینان بخش خانواده درکنار سالمند شده و پیوندهای خانوادگی را تقویت می کند.

 

مقرون به صرفه بودن و انعطاف پذیری

بر کسی پوشیده نیست که مراقبت از سالمندان در منزل نسبت به سرای سالمندان، مقرون به صرفه و اقتصادی است. در بسیاری از موارد، مراقبت در منزل می تواند راه حل مقرون به صرفه تری باشد.

فراهم آوردن خدمات براساس نیازهای منحصر به فرد سالمند در منزل باعث می شود که استخدام پرستار سالمند در منزل نسبت به سرای سالمندان از نظر مالی عاقلانه تر به نظر برسد.

علاوه بر این، انعطاف‌پذیری برنامه‌های مراقبت از سالمندان در منزل، به این معنی است که خانواده‌ها می‌توانند خدمات را با تغییر شرایط سالمند تنظیم کنند و اطمینان حاصل کنند که فقط برای آنچه واقعاً نیاز دارند باید هزینه هایی را پرداخت کنند.

پرستار همراه الف

رعایت ایمنی و بهداشت بیشتر در منزل

یکی از مهم ترین مزایای مراقبت از سالمندان در منزل، افزایش ایمنی و بهبود وضعیت بهداشتی سالمندان در منزل است. براساس آمارهای موجود میزان ابتلا به بیماری های عفونی در سالمندانی که در منزل شخصی خود زندگی می کنند به مراتب کمتر از سالمندانی است که خانه های سالمندان زندگی می کنند.

فراتر از این بهبود وضعیت جسمانی و عاطفی سالمندان در منزل شخصی سالمند را نمی توان دست کم گرفت. قرار گیری سالمند در محیط آشنا و راحت منزل،  به عنوان یک مرهم درمانی عمل می کند و علاوه بر کاهش استرس سالمند، سلامت عمومی سالمند را افزایش می دهد.

 

مراقبت از سالمندان در منزل با موسسه پرستار همراه الف

یکی از بهترین انتخاب ها برای افرادی که در دوران سالمندی خود به سر می برند، استفاده از خدمات مرکز پرستاری پرستار همراه الف  است. این مرکز با ارائه خدمات شبانه روزی مراقبت از سالمندان، کودکان و بیماران سوابق درخشانی در حوزه مراقبت و پرستاری در منزل دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات این مرکز، با همکاران ما در واحد مشاوره تماس حاصل فرمایید.