پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

مراقبت از کودک لجباز با ۸ تکنیک کاربردی

زمان مطالعه: 6 دقیقه

یکی از مهم ترین ویژگی های رفتاری کودک لجبازStubborn children  این است که در فراموش کردن چیزی که باعث ناراحتی او شده بسیار سرسخت و برای عذرخواهی بسیار مغرور است.

بهتر است برای آغاز به این نکته مهم توجه کنیم که هیچ کودکی به صورت لجباز به دنیا نمی آید و درواقع ما “بزرگسالان” مسئول شکل گیری این رفتار در کودکان هستیم.

مشکل لجبازی در کودکان باعث ایجاد مشکلات و چالش های بسیار جدی برای والدین و پرستار کودک می شود و تعامل و مراقبت از کودک لجباز به صبر، دانش و تجربه کافی نیاز دارد.

در واقع والدین یا پرستارانی که از مهارت کافی برای رفتار با کودک لجباز برخوردار نیستند، ممکن است در اثر رفتارهای اشتباه به مشکل لجبازی کودک دامن برنند.

به همین دلیل آگاهی از ۸ تکنیک کاربردی که در این مقاله به بیان آن خواهیم پرداخت، در تسهیل فرآیند نگهداری و مراقبت از کودک لجباز بسیار موثر و کمک کننده خواهد بود.

پرستار همراه الف

 

سرگرم کردن کودک در اوقات فراغت

یکی از ترفندهای عالی برای جلوگیری از لجبازی کودک سرگرم نگه داشتن کودک حتی در اوقات فراغت اوست. بله درست شنیدید… اجازه ندهید که کودک به مدت طولانی بیکار باشد زیرا یک کودک بیکار بیشتر به فکر ایجاد دردسر و لجاجت می افتد.

نکته کلیدی این است که باید اوقات فراغت کودک را مدیریت کنید. بهتر است برای این کار از بازی ها و اسباب بازی های چالش برانگیز استفاده کنید، زیرا کودکان لجوج معمولا به این نوع اسباب بازی ها تمایل بیشتری دارند.

استفاده از بازی هایی که طبیعت کنجکاو و سرسخت کودک را به چالش بکشد سبب کاهش چشمگیر لجبازی کودک می شود.  برای مثال، از کودک چهارساله بپرسید که در عرض پنج دقیقه، می تواند چند تکه اسباب بازی را در سبد اسباب بازی ها بگذارد.

ثبت نام کودکان بزرکتر در کلاس مهارت‌های رزمی نیز به منزله بهره برداری مثبت از رفتارهای لجوجانه کودک در یک مسیر درست است.

مراقبت از کودک لجباز

به کودک پاداش بدهید

یک قانون نانوشته در مورد کودکان وجود دارد و آن هم این است که اگر از رفتارهای خوب کودک قدردانی نکنید، کودک به مرور از انجام کارهای خیلی خوبی که از آنها  قدردانی می کنید دست خواهد کشید.

به کار بردن جملات تشویقی مانند  «این کار رو عالی انجام دادی» یا «بلاخره راهی پیدا کردی که این کار را انجام بدهی»، می‌تواند روحیه کودک را تا حد زیادی بهتر کند.

استفاده از کلمات تشویق و قدردانی هر چند کوچک، چنان تاثیر مثبتی بر رفتار کودک لجباز دارد که حتی تصور آن برای والدین دشوار است.

به خاطر داشته باشید که کودکان به خوبی به پاداش ها پاسخ می دهند و این کار باعث می شود که به رفتار خوب خود ادامه دهند.

نیازی نیست که از هدایای بزرگ یا گران قیمت برای پاداش به کودک استفاده کنید تنها کافی است که لبخند بزنید و از کودک به خاطر کارهای خوبی که انجام داده  قدردانی کنید. به همین سادگی!

ایجاد ارتباط سازنده با کودک

کودکان لجباز اغلب نسبت به نحوه برخورد و ارتباط والدین و پرستار کودک با آنها بسیار حساس هستند و عدم برقراری ارتباط سازنده با این کودکان رفتار آنها را بدتر می کند.

بنابراین به جای دستور دادن به کودک بهتر است از روش های مناسب برای ارتباط با کودک استفاده کنید و با این کار احترام و توجه او را بدست آورید.

ارتباط یک فرآیند دو طرفه است بنابراین لازم است شما قدم اولیه را بردارید و به صحبت های کودک به خوبی گوش فرا دهید تا در مقابل کودک نیز به صحبت های شما گوش دهد.

می توانید با این سوال شروع کنید: “به چیزی نیاز داری؟” “چی تورو ناراحت کرده؟” با این کار کودک را وادار به صحبت کردن خواهید کرد و راه برای ایجاد ارتباط و تعامل دوطرفه باز خواهد شد.

پرستار همراه الف

دیدگاه کودک را درک کنید

کودکان خردسال، تقریبا در مورد همه چیز کنجکاو هستند و در این میان کودکان لجباز، ممکن است بر نظرات و تصمیمات خود بیشتر پافشاری کنند.

در این شرایط پیروی از یک روتین ثابت برای این کودکان امری دشوار و ناراحت کننده است به عنوان مثال ممکن است کودک چهارده ساله شما تمایلی به خوابیدن در ساعت مقرر نداشته باشد بنابراین نباید در او را مجبور به خوابیدن کنید.

درعوض، بهتر است از او بپرسید که چرا نمی‌خواهد بخوابد و به صحبت های او به خوبی گوش دهید. یا می توانید همانطور که در بالا ذکر کردیم به کودک گزینه هایی ارائه کنید  مانند «کدام داستان را دوست داری که قبل ازخواب بخوانم ؟»  یا “دوست داری فردا برای صبحانه چی بخوری؟”

نادیده گرفتن لجبازی کودک

لجبازی در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد، اما گاهی اوقات اگر در سنین پایین به درستی مدیریت نشود، بخشی از شخصیت فرد در بزرگسالی خواهد شد.

کودک لجباز تمام تلاش خود را برای ابراز وجود به کار می برد بنابراین بهتر است به کودک اجازه دهید تا با استرس خود به طور سالم کنار بیایند.

یکی از راه‌های مؤثر برای تنبیه یک کودک سرسخت و بداخلاق، نادیده گرفتن برنامه‌ریزی شده رفتار لجوجانه او است.

عدم توجه به رفتار نامناسب کودک و توجه به رفتارهای مناسب او، کلید پاداش به یک کودک لجباز است. کودکان دوست دارند توجه والدین خود را یا با بدرفتاری و یا با اطاعت به خود جلب کنند.

بنابراین، بهتر است این رفتار نادرست را کاملا نادیده بگیرید تا کودک لجباز شما نتواند توجه شما را از راه اشتباه جلب کند. با نادیده گرفتن به کودک نشان دهید که نافرمانی آنها کارساز نیست.

والدین صبور در مقابل کودک لجباز

صبر،صبر،صبر

تربیت کودک لجباز  به صبر و تمرکز زیادی نیاز دارد و لازم است والدین و پرستار کودک صبوری را سرلوحه رفتار با کودک لجباز قرار دهند.

معمولا کودک لجباز برای دریافت عکس العمل والدین یا پرستار کودک دست به لجبازی می زند به عنوان مثال ممکن است ابتدا به تلویزیون ضربه محکمی بزند و اگر این رفتار او نادیده بگیرید احتمالا شروع به کوبیدن سرخود به تلویزیون خواهد کرد تا واکنش شما را تحریک کند.  در این شرایط بهترین روش برای جلوگیری از تکرار این رفتار کودک این است که نفس عمیق بکشید و تمرکز خود را به چیزهای دیگر منحرف کنید.

این رفتار شما به کودک لجباز این پیغام را می دهد که در تحریک اعصاب شما موفق نخواهد شد و در این شرایط احتمال تکرار این رفتار به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

 

الگوی رفتاری مناسبی برای کودک باشید

کودکان در هنگام تولد هیچ آگاهی و دانشی از مهارت های اجتماعی ندارند و در واقع نمی دانند که چگونه باید به عوامل محرک واکنش نشان دهند.

معمولا کودکان از رفتار اطرافیان خود تقلید می کنند و تقریبا همه چیز را با الگو برداری از محیط اطراف یاد می گیرند، بنابراین اگر از لجبازی فرزند خود شکایت دارید،به احتمال زیاد شما مسئول این رفتار کودک هستید.

کودک به دقت از رفتار والدین و پرستار خود کپی برداری می کند بنابراین لازم است که این افراد الگوی رفتاری مناسبی برای کودک باشند. به عنوان مثال، اگر به کودک بیاموزید که نباید در رفتار با دیگران از خشونت استفاده کند و سپس او را به خاطر رفتار بدش کتک بزنید، سیگنال های گیج کننده ای به  مغز کودک ارسال خواهید کرد.

هرگز برای رهایی از لجبازی به فرزندان خود قول دروغ ندهید زیرا در نهایت اعتماد فرزندتان به شما از دست خواهد رفت. او دیگر هرگز وعده های شما را باور نخواهد کرد و به رفتار بد خود ادامه خواهد داد.

بنابراین مراقبت از کودک لجباز به هیچ وجه کار آسانی نیست اما با استفاده از تکنیک های کاربردی این مقاله می توان به راحتی این رفتار کودک را اصلاح کرد.

اگر راه‌های مؤثر دیگری برای اضافه کردن اطلاعات ارائه شده دارید یا می‌خواهید داستان‌های فرزندپروری خود را با ما به اشتراک بگذارید، لطفاً از بخش نظرات استفاده کنید.

موسسه پرستاری پرستار همراه الف  با برخورداری از مجوز رسمی و کادر پرستاری حرفه ای و مجرب به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات تخصصی به همشهریان گرامی است. با همکاران ما در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *