پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

نکاتی برای پرستاری از کودک که باید بدانید

زمان مطالعه: 5 دقیقه

پرستاری از کودک Child Care Tips مسئولیت راحتی نیست و هیچ فردی وجود ندارد که بر تمام جنبه های پرورش یک کودک مسلط باشد. اما پرستاران کودک افرادی آگاه و باتچربه هستند که برای نگهداری و مراقبت از کودکان آموزش دیده اند و از توانایی کافی برخوردار هستند. معمولا پرستاران حرفه ای برای کاهش چالش های پرستاری از کودک از تکنیک های مختلفی استفاده می کنند که دانستن آن برای کلیه پرستاران ضروری است. پرستار کودک پس از والدین نقش مهمی در شکل گیری شخصیت، سلامت جسمی، اجتماعی و عاطفی کودک دارد. بنابراین استفاده از نکات کاربردی زیر به پرستار کمک کند تا در انجام وظایف خود به بهترین شکل ممکن ظاهر شود.

نقاشی کودک با پرستار کودک

پرستاری از کودک با توجه کافی

کیفیت ارتباط پرستار با کودک اهمیت زیادی دارد. برای این که کودک احساس کند که از توجه کافی برخوردار است لازم است به عنوان پرستار کودک در فرصتهای مناسب با کودک گفتگو داشته باشد. از سویی دیگر لازم است در شرایطی که کودک با شما صحبت می کند به دقت به حرف های او گوش فرادهید. پاسخگویی متفکرانه به سوالات کودک سبب اشتیاق کودک به بیان سوالات بیشتر و رشد توانایی های ذهنی و عزت نفس کودک می شود.

اهمیت رژیم غذایی متعادل در پرستاری از کودک

عادات غذایی کودک در سنین کودکی شکل می گیرد، بنابراین لازم است والدین و پرستار کودک از این موضوع اطمینان حاصل کنند که کودک هر روز صبح صبحانه ای مغذی و لذیذ میل کند. حذف صبحانه سبب کاهش متابولیسم بدن کودک می شود و سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند.

استفاده از میوه های تازه به جای آب میوه های کنسرو شده که سرشاز از قندهای مصنوعی هستند اولویت دارد. میوه ها منبع غنی از ویتامین ها و فیبر های غذایی هستند و باید به صورت روزانه در برنامه غذایی کودک گنجانده شوند.
استفاده از رژیم غذایی متعادل در رشد و تکامل کودکان نقش کلیدی دارد و سلامت جسمی و روانی کودک را تضمین می کند. کودکانی که به سوءتغذیه مبتلا هستند، انرژی و علاقه کمتری برای یادگیری دارند و دچار ضعف در توانایی های ذهنی می شوند.

از سویی دیگر رژیم غذایی کودک نقش مهمی در رشد فیزیکی او دارد. همچنین عادات غذایی ناسالم ممکن است کودک را به سوی چاقی سوق دهد. استفاده از یک برنامه غذایی کامل و متعادل برای کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است. پرستار کودک باید با استفاده از ایده‌های خلاقانه‌ای برای طعم‌دار کردن و جذابیت ظاهری غذای کودک استفاده کند.

تغذیه کودک

همه ما می دانیم که کودکان علاقه بسیار زیادی به خوردن شکلات و بستنی دارند. برای جلوگیری از ایجاد اختلال در وعده های غذایی اصلی، بهتر است از خوراکی های شیرین مانند دسر، شکلات و بستنی را در بازه زمانی مشخص و ثابت و بعد از وعده های غذایی اصلی استفاده شود.

مزایای بازی در پرستاری از کودک

در عصر بازی‌های کامپیوتری، انجام فعالیت و بازی های هیجان انگیز در خارج از منزل، برای کودکان بسیار سودمند است. در واقع بازی و ورزش در فضای باز سبب کاهش زمانی می شود که کودک صرف تماشای تلویزیون یا بازی های کامپیوتری می کند.

بهتر است والدین و پرستار کودک همواره به یاد داشته باشند که چه عواملی سبب شادی کودک می شوند. این تصور که تنها خرید وسایل و اسباب بازی های جدید باعث خوشحالی کودک می شود کاملا اشتباه است.
بازی با حیوانات خانگی، درست کردن کاردستی، نقاشی کشیدن، ورزش و گردش در طبیعت نیز معمولا گزینه های مناسبی برای سرگرم کردن کودکان هستند.

کودکان عاشق گوش دادن به موسیقی و لذت بردن از آن هستند. براساس تحقیقات دانشمندان آواز خواندن یا انجام فعالیت های بدنی با یک آهنگ شاد سبب سلامت ذهنی کودک و فعال نگه داشتن آن می شود.

 

پرستاری از کودک با الگوی رفتاری مناسب

کودکان با تماشای رفتار اطرافیان، چارچوب رفتارهای فردی و اجتماعی را می آموزند. در این شرایط لازم است والدین و پرستار کودک الگوی مناسبی برای ویژگی های رفتاری مانند احترام، مهربانی و صداقت باشند. به عنوان پرستار کودک استفاده از کلمات طلایی “متاسفم و متشکرم” را به کودک بیاموزید. به کودک توضیح دهید که چقدر مهم است که مهربان باشند و از او بخواهید که درکلام خود از هیچ کلمه بی ادبانه یا آزاردهنده ای استفاده نکند.

در شرایطی که کودک مرتکب اشتباه شده باشد لازم است پرستار با حفظ خویشتن داری به مدیریت شرایط موجود بپردازد. گفتگو با کودک در مورد اشتباه پیش آمده و در نظر گرفتن احساسات کودک اهمیت زیادی دارد .در این شرایط لازم است به عنوان یک پرستار کودک حرفه ای به کودک بیاموزید که اگر اشتباهی از سوی او انجام شده چگونه باید عذرخواهی کند. همچنین به کودک بیاموزید که اشتباهات دیگران را ببخشند و هرگز از دیگران کینه ای به دل نگیرند.

کتابخوانی با کودک

 

آموزش نکات بهداشتی در پرستاری از کودک

رعایت بهداشت و نظافت شخصی علاوه بر این که سبب سلامت و تندرستی کودک می شود، زمینه ساز ارتقا عزت نفس و اعتماد به نفس کودک در آینده خواهد شد. یک کودک ممکن است در طول روز در معرض میلیون ها میکروب قرار گیرد، از این رو رعایت نظافت کودکان برای حفظ سلامتی آنها ضروری است. بهداشت شخصی کودک شامل حمام کردن، مسواک زدن، شستن دست ها و بسیاری موارد دیگر است که پرستار کودک پس از والدین، مسئولیت آموزش بهداشت به کودکان را برعهده دارند.

پرستاری از کودک با تنظیم برنامه خواب کودک

پیروی از برنامه خواب روتین تاثیر بسیاری بر بهبود کیفیت خواب کودک دارد، زیرا خواب کافی برای رشد و تکامل ذهنی و جسمی کودکان ضروری است. کودکانی که به مدت ۸ تا ۱۰ ساعت در شبانه روز می خوابند از سیستم ایمنی قوی تری برخوردارند و بدن آنها در برابر عفونت ها و بیماری ها مقاوم تر است. لازم است پرستار کودک با نظارت بر برنامه خواب کودک شرایط برخورداری کودک از خواب کافی را فراهم آورد. در این شرایط کودک در روز آینده آرام تر و هوشیار تر خواهد بود از سویی دیگر، گنجاندن خوابی کوتاه در طول روز نیز برای مراقبت از سلامت کودکان سودمند است.

مزایای نوشیدن مایعات برای کودک

نوشیدن آب کافی به دفع سموم از بدن کودک کمک می کند. از سوی دیگر نوشیدن آب میوه تازه و میلک شیک نیز برای سلامت کودکان سودمنداست. یک پرستار کودک مجرب با تهیه میلک شیک های متنوع، از میوه های خشک مانند بادام، خرما و گردو را در برنامه غذایی کودک استفاده می کند.

موسسه پرستاری پرستار همراه الف یکی از بهترین مراکز ارائه کننده خدمات پرستاری از کودک، سالمند و بیمار در منزل است. این مرکز با اخد مجوزهای لازم و سال ها تجربه ارزشمند درعرصه خدمات پرستاری و درمانی در منزل به یکی از پیشگامان این عرصه تبدیل شده است. مراقبت و نگهداری از کودکان دلبندتان را در هر ساعت از شبانه روز به کادر مجرب و متخصص این مرکز بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *