پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

۹ توصیه کاربردی برای نگهداری از سالمندان

زمان مطالعه: 5 دقیقه

امروزه با افزایش جمعیت سالمندان در سرتاسر جهان، موضوع نگهداری از سالمندان (eldury home care) بیش از پیش مورد توجه همگان قرار گرفته است. با ورود عضوی از خانواده به مرحله سالمندی، زندگی همه افراد خانواده دچار تغییر می شود زیرا سالمندان به مراقبت و توجه زیادی از سوی اطرافیان نیاز دارند. به همین دلیل کسب آگاهی و آمادگی کافی برای نگهداری از سالمندان به یکی از  ضرورت های جامعه امروزی تبدیل شده است.

در شرایطی که سالمند قادر به ادامه زندگی مستقل در منزل شخصی خود نباشد، مسلما به دریافت کمک های حرفه ای نیاز خواهد داشت .نقل مکان به سرای سالمندان یا منزل بستگان، دو مورد از گزینه های موجود برای مراقبت از سالمندان است که متاسفانه استقلال سالمند را تحت شعاع قرار می دهد. بی شک زندگی سالمند در منزل شخصی و با همراهی یک پرستار با تجربه، بهترین گزینه برای ادامه سبک زندگی مستقل است.

مراقبت از سالمند چیزی فراتر از رسیدگی به دارو و درمان بوده و از جنبه های متنوعی برخوردار است. در این مقاله ۹ توصیه کاربردی درباره تکنیک های نگهداری از سالمندان بیان شده است که توجه به آن ها برای خانواده و پرستار سالمند ضروری است.

نگهداری از سالمندان

ادامه زندگی سالمند در منزل شخصی

سالمندان در محیط منزل شخصی خود، احساس آرامش و امنیت بیشتری دارند، به همین دلیل توصیه می شود که تا حد امکان از جابه جایی و انتقال سالمند به اماکن دیگر اجتناب شود. طول دوران نقاهت و بهبودی در میان سالمندانی که در منزل خود زندگی می کنند به مراتب کوتاه تر از سالمندانی است که در مراکز بیمارستانی نگهداری می شوند. بنابراین بهترین گزینه برای حفظ سلامت سالمند، فراهم آوردن شرایطی است که سالمند قادر به ادامه زندگی در منزل شخصی خود باشد.

 

اهمیت تقسیم وظایف

مراقبت از افراد سالمند مسئولیتی پرچالش و نسبتا سنگین است، به ویژه در شرایطی که سالمند به مشکلات حرکتی دچار باشد، وظایف مراقبان به مراتب بیشتر خواهد بود. در این شرایط بهتر است تا اعضای خانواده با تنظیم برنامه مراقبت از سالمند، وظایف موجود را بین خود تقسیم کنند. به عنوان مثال فردی مسئولیت استحمام سالمند را برعهده بگیرد و دیگری برای خرید لوازم مورد نیاز داوطلب شود. با تقسیم وظایف، بار مسئولیت نگهداری از سالمند بین اعضای خانواده تقسیم می شود و هیچ کس تحت فشارهای جسمی و روحی پرستاری قرار نخواهد گرفت. حتی درصورت استخدام پرستار سالمند، تقسیم وظایف سبب کاهش هزینه های دستمزد پرستار و صرفه جویی اقتصادی خواهد شد.

اهمیت نگهداری از سالمندان

حفظ ارتباطات اجتماعی

یکی از مهم ترین اصول نگهداری از سالمندان همراهی سالمند برای حفظ ارتباطات اجتماعی است زیرا با این کار می توانید از بروز افسردگی و انزوا در سالمند پیشگیری کنید.

بنابراین تا جایی که سالمند تمایل دارد به او کمک کنید تا به صورت منظم در فعالیت های مذهبی، تفریحی و اجتماعی مورد علاقه خود شرکت کند.

برقراری ارتباطات اجتماعی نه تنها به تقویت قوای جسمی و ذهنی سالمند کمک می‌کند، بلکه با تاثیرات مثبتی بر خلق و خوی سالمندان نیز همراه است و به آن‌ها اجازه می دهد که زندگی شادتر و طولانی‌تری داشته باشند.

بهبود وضعیت ایمنی خانه

لغزش و زمین خوردن سالمندان یکی از عوامل تهدید کننده سلامت سالمندان است که همواره باعث نگرانی سالمند و اطرافیان او می شود.

برای پیشگیری از بروز این مشکل لازم است با مشورت افراد متخصص نقاط خطرناک منزل شناسایی شود و اقدامات لازم برای کاهش این خطرات انجام شود. مهم ترین اقدامات افزایش بهبود وضعیت ایمنی منزل شامل موارد زیر است:

– میله ها یا نرده های نصب شده در حمام ها، راهروها و سایر مناطق نشیمن
• صندلی دوش یا صندلی توالت مرتفع
• پله های برقی
• سطوح غیر لغزنده روی پله ها، کف ها و زیر دوش ها
• روشنایی بهتر در مناطق کم نور خانه
• دستگاه های ضد جوش در دوش و سینک

در واقع بهبود امنیت منزل، گام مهمی در حفظ استقلال سالمند است و تاثیر زیادی در کاهش نگرانی اطرافیان سالمند دارد.

اصول نگهداری از سالمندان

دریافت کمک از افراد متخصص

تکیه بر یک سیستم پشتیبانی در مواقع خستگی یا بیماری، برای نگهداری از سالمندان نجات بخش است. با این که می توان در این شرایط از کمک سایر بستگان یا دوستان خانوادگی استفاده کرد، اما بهترین کمک استفاده از خدمات مراکز اعزام پرستار سالمند در منزل است. بی شک حضور یک پرستا با تجربه در کنار سالمند، به منزله ایجاد فرصتی طلایی برای استراحت و رفع خستگی مراقبان خانوادگی خواهد بود.

تهیه رژیم غذایی سالم

برخورداری از تغذیه سالم برای حفظ سلامت سالمندان امری حیاتی است. تهیه یک وعده غذایی مقوی، گرم و مغذی نقش مهمی در بهبود توانایی بدن برای مبارزه با انواع بیماری ها و جلوگیری از سوء تغذیه دارد.

اختصاص زمان کافی برای تهیه وعده های غذایی سالم بسیار مهم است، زیرا بسیاری از سالمندان از توانایی جسمی و ذهنی کافی برای تامین مواد غذایی تازه و آشپزی برخوردار نیستند.

نظارت بر مصرف داروها

یکی از مهم ترین وظایف مراقبت سالمند نظارت بر مقدار و زمان مصرف داروها است. اطمینان از این که فرد سالمند به مقدار کافی از داروهای مورد نیاز خود در منزل دارد بسیار مهم است. در غیر این صورت مراجعه به پزشک و تجدید نسخ دارویی برعهده پرستار سالمند خواهد بود.

در شرایطی که سالمند از چندین دارو استفاده می کند بهترین راه برای پیشگیری از تداخل یا فراموشی داروها استفاده از یک جعبه تقسیم دارو است.

این جعبه ها انواع مختلفی دارند اما رایج ترین آن براساس روزهای هفته و همچنین دوزهای دارو قابل تنظیم است. استفاه از ابزارهای کمکی نقش موثری در ساده سازی روند مصرف دارو در سالمندان دارد. از سویی دیگر یکی از وظایف پرستار در برنامه نگهداری از سالمندان  این است که در صورت تجویز داروی جدید، حتماً از پزشک یا داروساز در مورد عوارض جانبی احتمالی یا تداخل با داروهای فعلی پرس و جو کند.

تکنیک های نگهداری از سالمندان

تنظیم برنامه خواب سالمند

بیداری مکرر و بی خوابی شبانه یکی از مشکلات شایع در دوران سالمندی است که باعث بوجود آمدن مشکلات جسمی و ذهنی بیشماری برای سالمندان می شود. “بهداشت خواب” به مجموعه ای از عادات خواب سالم اطلاق می شود که می تواند توانایی فرد را برای به خواب رفتن و در خواب ماندن بهبود بخشد.

بنابراین کمک به تنظیم برنامه خواب سالمند برای حفظ سلامت و تندرستی وی ضروری است. جلوگیری از خوابیدن سالمند در طول روز و دوری از مصرف الکل و کافئین، تاثیر زیادی در بهبود برنامه خواب سالمند دارد. همچنین  خاموش کردن چراغ های اضافه در هنگام عصر برای تحریک خواب آلودگی سالمندان موثر است.

از سلامت خود غافل نشوید

مراقبان سالمند باید به حفظ سلامتی خود توجه ویژه داشته باشند، زیرا تنها در صورت سلامت جسمی و ذهنی قادر به کمک به سالمند خواهند بود. به یاد داشته باشید که به صورت منظم کارهای مورد علاقه خود را انجام دهید و مهمتر از همه، زمانی را برای تجدید قوا به تنهایی بگذرانید. با استخدام پرستار سالمند به صورت موقت یا دایمی قادر خواهید بود که بیش از پیش بر سلامت خود متمرکز شوید.

پیشنهاد ما استفاده از خدمات مرکز پرستاری پرستار همراه الف است زیرا خدمات این مرکز با قیمت مناسب و به صورت شبانه روزی ارائه می شود. کادر پرستاری این مرکز با برخورداری از دانش و تجربه کافی آماده حضور در کنار سالمندان، کودکان و بیماران هستند. نگهداری از سالمندان را به ما بسپارید و با خیالی آسوده بر سایر جنبه های زندگی خود متمرکز شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *