پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

نحوه نگهداری از سالمند پوشکی

زمان مطالعه: 5 دقیقه
Rate this post

بی اختیاری ادرار و مدفوع یکی از بیماری های نگران کننده برای بسیاری از سالمندان است و زندگی آن ها را از جهات مختلف تحت الشاع قرار می دهد. استفاده از پوشک یا پوشینه برای سالمندان بهترین راه برای مقابله با بی اختیاری و بهبود کیفیت زندگی سالمندان است. مراقبت و پرستاری از سالمند پوشکی Adult Diapers  به تخصص و مهارت زیادی نیار دارد که این کار تنها توسط یک پرستار با تجربه و متخصص قابل انجام است. در این مقاله با نحوه نگهداری از سالمند پوشکی آشنا خواهید شد.

نگهداری از سالمند پوشکی

علل نیاز سالمندان به پوشک

استفاده از پوشک سالمندان در موارد خاصی ضرورت پیدا می کند که مهم ترین آنها عبارتند از:

 •  بعد از جراحی

سالمندانی که به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته اند ممکن است برای حفظ سلامت و پیشگیری از زمین خوردن ناشی از ضعف، به پوشک نیاز داشته باشند.

استفاده از پوشک در این شرایط به سالمند کمک می کند تا به جای ترس دایمی از زمین خوردن، مراحل بهبودی را با آرامش سپری کند.

 

 • عدم دسترسی به دستشویی

با افزایش سن، بسیاری از سالمندان برای نگه داشتن ادرار خود با مشکل مواجه هستند و ممکن است به صورت مداوم به استفاده از دستشویی نیاز داشته باشند. در شرایطی که سالمند در خارج از منزل است و امکان مراجعه به سرویس بهداشتی نداشته باشد بهترین گزینه استفاده از پوشک سالمندان است.

 

 • بیماری بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار مشکلی است که به دلیل ضعیف شدن عضلات لگن و بیماری های مثانه رخ می دهد. استفاده از پوشک سبب می شود تا سالمند با کیفیت سابق به زندگی مستقلانه خود ادامه دهد.

مشکلات خواب سالمند پوشکی

 

 • پیشگیری از مشکلات خواب

برای سالمندانی که به مشکلات بی اختیاری دچار هستند بیدار شدن مکرر در طول شب برای مراجعه به دستشویی بسیار مشکل ساز است. از سویی دیگر سالمندانی که به مشکل چاقی و زوال عقل دچار هستند استفاده مکرر از سرویس بهداشتی دشوارتر است.

استفاده از پوشک شبانه به سالمند این امکان را می دهد که بدون ترس از بی اختیاری، راحت بخوابد و در روز بعد احساس بهتری داشته باشد.

روش متقاعد کردن سالمند به استفاده از پوشک

پذیرفتن این موضوع که دیگر قادر به نگه داشتن ادرار خود نباشید و برای ادامه عمر به پوشک نیاز داشته باشید یکی از چالش های دوران سالمندی است. استفاده از پوشک بخشی طبیعی از روند پیری است که سالمند برای عادت به آن به زمان و صبر نیاز دارد، اما در نهایت فواید استفاده از پوشک ارزش این کار را دارد.

1- مقابله با انکار
اولین کاری که باید هنگام متقاعد کردن سالمند به استفاده از پوشک انجام شود، مقابله با انکار سالمند است. به سالمند بگویید که بی اختیاری ادرار نباید مایه شرمساری وی باشد و این اتفاق ممکن است برای همه رخ دهد.  به سالمند اطمینان دهید که استفاده از پوشک قطعا سبب آرامش خاطر و احساس امنیت او می شود.

2- استفاده از نام های قابل قبول

برای متقاعد کردن سالمند به استفاده از پوشک ممکن است استفاده از نام های جایگرین تاثیر زیادی در پذیرش این موضوع از سوی سالمند داشته باشد.

استفاده از نام هایی مانند پوشینه، لباس زیر بی اختیاری، لباس ضد آب در این شرابط مناسب تر از عنوان پوشک است که صرفا برای کودکان استفاده می شود.

مزایای پوشک سالمندان

3- مشخص شدن علل بی اختیاری

در شرایطی که سالمند کنترل کمی بر مثانه یا روده خود دارد لازم است توسط پزشک تحت معاینات دقیق قرار گیرد. در بسیاری از مواقع بیماری هایی مانند زوال عقل یا سکته مغزی در دوران سالمندی سبب بروز بی اختیاری  و یا تشدید این مشکل می شود. پزشک با استفاده از تجویز داروهای مناسب قادر به متوقف کردن یا درمان کامل این مشکل است بنابراین سالمند را متقاعد کنید که تا زمان برطرف شدن این مشکلل لازم است که از پوشک استفاده کند.

4- به سالمند فرصت کافی بدهید 

گام بعدی برای متقاعد کردن سالمند به استفاده از پوشک، کمک به درک این موضوع است که سالمند در حال گذراندن یک فرآیند طبیعی است. ممکن است برای سالمند این گونه به نظر برسد که تغییرات جسمی و روانی به سرعت در حال زخ دادن هستند و پذیرش وضعیت تازه خود مشکل داشته باشند. سالمندان را درک کنید و به آنهها فرصت دهید تا مرحله پذیرش را به آرامی طی کنند و استفاده از پوشک را به عنوان یک اتفاق مثبت قبول کنند.

نحوه تعویض پوشک سالمندان

اگر سالمند پوشکی دچار مشکلات حرکتی باشد یکی از اصلی ترین وظایف پرستار سالمند تعویض پوشک یا پوشینه سالمند خواهد بود. برای انجام این کار وسایل زیر مورد نیاز است:

 • دستکش یکبار مصرف
 • دستمال مرطوب
 • یک کیسه پلاستیکی یا ظروف مخصوص زباله
  کرم محافظ پوست (مانند دزیتین)
  یک پوشک تمیز

تعویض سالمند پوشکی
مراحل تعویض پوشک سالمند پوشکی

 • دستکش یکبار مصرف بپوشید.
 • زمانی که زبانه های پوشک را باز می کنید، سالمند را به پشت بخوابانید.
 • با یک دست روی باسن و دست دیگر روی شانه، فرد را به آرامی به پهلو بچرخانید.
 • پوشک کثیف را از بین پاهای سالمند بیرون بکشید. آن را در سطل زباله بیندازید.
 • با استفاده از دستمال‌های پاک‌کننده، از جلو به عقب بدن سالمند را پاک کنید و در صورت لزوم سالمند را جابجا کنید.
 • اجازه دهید پوست سالمند برای چند دقیقه خشک شود. برای محافظت از پوست سالمند از یک کرم محافظ استفاده کنید.
 • پوشک تازه را باز کرده  و در حالی که سالمند هنوز به پهلو دراز کشیده است پوشک را در کنار او قرار دهید و  سمت عقب را طوری باز کنید که بعد از برگشتن سالمند به حالت افقی باسن را کاملا بپوشاند.
 • سالمند را به آرامی به پشت بغلتانید و جلوی پوشک را به خوبی بین پاها بالا بکشید و آن را به دو طرف بیرون بکشید.
 • لبه های پایین پوشک را بیرون بکشید تا به درستی در بدن سالمند قرار گیرد.
 • زبانه های بالای پوشک را با زاویه رو به پایین و زبانه های پایین پوشک را با زاویه رو به بالا ببندید.

مراقبت از سالمند پوشکی به تخصص و تجربه زیادی لازم دارد  که معمولا اعضای خانواده سالمند فاقد تخصص و تجربه کافی برای انجام این کار هستند. در این شرایط بهترین گرینه برای حفظ کرامت و سلامت سالمند استفاده از خدمات مراکز پرستاری سالمند در منزل است. مرکز پرستاری پرستار همراه الف یکی از معتبرترین مراکز خدمات پرستاری از سالمند، کودک و بیمار در منزل است که سوابق درخشانی در خدمت به همشهریان گرامی برخوردار است. تیم پرستاری در این مرکز با تعهد و تخصص به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات پرستاری هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران این مرکز تماس حاصل فرمایید.