پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

نکات مهم برای پرستاری از سالمند دیابتی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

بر اساس گزارش متخصصان، بیش از ۲۵ درصد از سالمندانDiabetes management   بالای ۶۵ سال به دیابت مبتلا هستند که این آمار واقعا تکان دهنده است. بالارفتن سن به عنوان مهم ترین عامل موثر در ابتلا سالمندان به دیابت نوع ۲ شناخته شده است. سالمند دیابتی در معرض عوارض شدیدی قرار دارد که ممکن است به صورت کلی کیفیت زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد. بیماری دیابت سبب افزایش خطر ابتلا به عفونت های مختلف در بدن می شود و به قلب، کلیه ها، اعصاب و چشم ها آسیب می رساند.

افزایش احتمال ابتلا به زوال عقل، بی اختیاری و زمین خوردن نیز جزو عوارض شایع دیابت است. بنابراین این بیماری هم بر کیفیت زندگی سالمندتاثیر می گذار و هم سبب کاهش طول عمر سالمند می شود.خوشبختانه این بیماری با اصلاح سبک زندگی قابل مدیریت است و می توان از بروز عوارض نامطلوب آن پیشگیری کرد. در این مقاله به بیان نکات مهم برای پرستاری از سالمند دیابتی پرداخته ایم:

پرستار همراه الف

اصول پرستاری از سالمند دیابتی

اعمال تغییرات اساسی در سبک زندگی یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر کنترل بیماری دیابت است. تغییراتی مثل بهبود کیفیت رژیم غذایی، افزایش ورزش، ترک سیگار و حفظ وزن متعادل نقش موثری در بهبود کیفیت زندگی سالمنددارد. گاهی اوقات ممکن است پزشک برای کنترل قند خون لازم بداند که سالمند از داروهای قند به شکل  قرص یا آمپول استفاده کند. کنترل سطح قند خون برای حفظ سلامت بیماران دیابتی بسیار مهم بوده و لازم است بیمار برای ارزیابی وضعیت سلامتی به صورت منظم به پزشک مراجعه کند.

از آنجایی که بسیاری از سالمندان با افزایش سن به بیماریهای مختلفی دچار می شوند کنترل دیابت در این شرایط امری دشوار و پیچیده خواهد بود. در این شرایط حضور یک پرستار سالمند که از دانش و تجربه کافی برای مدیریت بیماری دیابت برخوردار باشد ضروری به نظر می رسد. در ادامه با  ۱۰ نکته مهم که لازم است پرستار سالمند برای پرستاری از سالمند دیابتی به کار گیرد آشنا می شوید

۱. همراهی سالمند دیابتی در معاینات دوره ای

افراد دیابتی برای کنترل و ارزیابی وضعیت بیماری باید به صورت منظم به پزشکان متخصص در حوزه مراقبت‌های پیشرفته دیابت، متخصص غدد، چشم‌پزشک، متخصص پا و سایر متخصصان باشد. در این شرایط پرستار سالمند نقش مهمی در تنظیم برنامه درمانی سالمند و رانندگی و حضور به موقع در مطب پزشک دارد. از سویی دیگر ثبت  دستورالعمل های پزشک و دریافت داروهای سالمند از داروخانه نیز جزو  وظایف مهم پرستار سالمند است.

 

2. اندازه گیری و ثبت منظم قند خون

اندازه گیری منظم قن خون و ثبت آن یکی از مهم ترین عوامل برای ارزیابی خط سیر بیماری و کنترل پیشرفت این مشکل است. پرستار سالمند با یادداشت روزانه میزان قندخون و گزارش دوره ای آن به پزشک معالج، به پزشک در تشخیص میزان تاثیرگذاری داروها یا نیاز به تعویض آن ها کمک می کند.

پرستار همراه الف

۳. مدیریت داروهای مصرفی سالمند

در شرایطی که سالمند برای کنترل قندخون به مصرف دارو نیاز دارد، مدیریت پرستار سالمند بر داروهای مصرفی اهمیت زیادی دارد. آگاهی به انواع داروهای مصرفی، زمان و مقدار مصرف این داروها امری ضروری در حفظ سلامت و تندرستی سالمندان است.

۴. تهیه مواد غذایی سالم و آشپزی

یکی از مهم ترین راه های کنترل قند خون، پیروی سالمند از رژیم غذایی سالم است. کاهش میزان قند و کربوهیدرات در رژیم غذایی و افزایش مصرف سبزیجات و پروتئین تاثیر زیادی در کنترل قند خون دارد. از سویی دیگر اندازه وعده های غذایی و زمان آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که لازم است تحت نظارت پرستار سالمند انجام به خوبی اجرا شود.

۵. تشویق سالمند به ورزش

ورزش بهترین راه برای کنترل قند خون است. پیروی سالمند از یک برنامه ورزشی مناسب که شامل فعالیت های هوازی و عضله سازی است نقش زیادی در بهبود وضعیت سالمند دیابتی دارد.

مسئولیت پرستار در این شرایط همراهی سالمند در انجام تمرینات خانگی، استخر یا پیاده روی منظم در اطراف منزل است.

۶. بررسی وضعیت پای سالمند

ابتلا به بیماری دیابت ممکن است سبب ایجاد آسیب در عصب های پای سالمند شود. در این شرایط تشخیص تاول، پینه یا جراحت های ایجاد شده بر روی پا برای سالمندی که از لحاظ بینایی دچار ضغف است امری دشوار بوده و احتمال عفونت شدید سلامت سالمند را تهدید می کند. انتشار این عفونت گاهی به حدی شدید است که ممکن است منجر به قطع قسمتی از پای سالمند شود.

در این شرایط یکی از وظایف اصلی پرستار سالمند دیابتی بررسی و ارزیابی منظم پاهای سالمند است تا با تشخیص به موقع هرگونه بریدگی، تاول، تورم یا قرمزی سریعا پزشک را در جریان قرار دهد. کمک به رعایت بهداشت پاهای سالمند از طریق شستشو و خشک کردن، کوتاه کردن ناخن ها و تهیه کفش مناسب تاثیر زیادی در پیشگیری از مشکلات پای سالمندان دارد.

پرستار همراه الف

۷. ایجاد ارتباط با اعضای خانواده سالمند

از آنجایی که یکی از علل ایجاد دیابت عوامل ژنتیکی است ممکن است سایر اعضای خانواده سالمند نیز در معرض ابتلا به این بیماری باشند.

در این شرایط پرستار سالمند نقش موثری در مطلع کردن خانواده از این خطر و کمک به اصلاح سبک زندگی خانوادگی دارد. تشویق اعضای خانواده به تغذیه سالم و ورزش ممکن است خیلی سریع به یک عارت سازنده در خانواده تبدیل شود و زمینه اصلاح مشکلات ژنتیکی را فراهم کند.

 

سالمندان با بالارفتن سن با چالش های پیچیده ای دست و پنجه نرم می کنند که ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت از شایع ترین مشکلات آنها است. حضور پرستار سالمند حرفه ای در کنار سالمنددیابتی به منزله برخورداری از پشتیبانی و حمایت شبانه روزی سالمند درمنزل است .

مراقبین حرفه ای آموزش دیده در منزل سالمندان  خدمات متنوعی به این افراد ارائه می کنند که تاثیر پررنگی بر بهبود وضعیت زندگی سالمند دارد.  بسیاری را برای مراجعین مبتلا به دیابت ارائه می دهند.

مرکز پرستاری پرستار همراه الف یکی از معتبرترین مراکز ارائه خدمات پرستاری و درمانی در منزل است که به صورت شبانه روزی به ارائه خدمت می پردازد. کادر پرستاری متعهد و مجرب این مرکز با ارائه خدمات تخصصی به سالمندان، کودکان و بیماران همواره آماده ارائه کمک به مشتریان گرامی است. برای کسب اطلاعات در خصوص استخدام پرستار متخصص با منصفانه ترین قیمت با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.