پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

نکات مهم برای پرستاری از سالمند ویلچری

زمان مطالعه: 5 دقیقه
Rate this post

پرستاری از سالمند ویلچری Wheelchair Safety Tips for Seniors به مهارت و تجربه زیادی نیاز دارد که معمولا یک پرستار سالمند حرفه ای از این توانایی برخوردار است.

بسیاری از سالمندان مبتلا به مشکلات حرکتی از ویلچر به عنوان یک ابزاری کمکی سودمند استفاده می کنند، اما عدم رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از ویلچر سالمند را در معرض حوادث جدی قرار می دهد.

براساس تحقیقات انجام شده، بیش از نیمی از کاربران ویلچر در عرض سه سال گذشته دچار حوادث خطرناکی شده اند که شایع ترین آن زمین خوردن و شکستگی های استخوان است.

خوشبختانه بیشتر حوادث ناشی از استفاده نادرست از ویلچر قابل پیشگیری هستند، به همین دلیل بکارگیری نکات پرستاری از سالمند ویلچری از اهمیت بسزایی برخوردار است:

پرستار همراه الف

تفاوت ویلچر دستی یا ویلچر برقی

یکی از مهم ترین نکات پرستاری از سالمند ویلچری، انتخاب متناسب ترین ویلچر براساس شرایط سالمند است. ویلچرها به دو دسته برقی و دستی تقسیم می شوند.

ویلچر دستی با بکارگیری انرژی فیزیکی حرکت می کند. برای حرکت دادن این نوع ویلچر لازم است که سالمند امتداد لبه چرخ ها را در به پایین فشار دهد یا فرد دیگری هدایت ویلچر از پشت را برعهده بگیرد. حمل و نقل ویلچر دستی بسیار آسان است، زیرا به راحتی تا شده و در ماشین قرار می گیرد.

در مقابل، ویلچر برقی دارای موتوری است که نیروی محرک آن را بوجود می آورد بنابراین سالمند برای حرکت دادن ویلچر به نیروی خود یا کمک دیگران متکی نخواهد بود.

اندازه ویلچر برقی اندکی بزرگ تر از نوع دستی آن بوده و از قطعات بیشتری تشکیل شده است. این ویلچر در صورت به اتمام رسیدن شارژ دیگر قابل استفاده نخواهد بود تا اینکه مجددا شارژ شود.

مزایا و معایب ویلچر دستی

استفاده از ویلچر دستی برای سالمندانی که از عملکرد بالاتنه کافی برای به حرکت درآوردن چرخ ها برخوردارند، انتخاب هوشمندانه ای است. چرخ های این نوع ویلچر تنها با نیروی انسانی حرکت می کنند و طراحی ساده باعث می شود که به ندرت نیاز به تعمیر داشته باشند.

وزن سبک، قابل حمل و مقرون به صرفه بودن از مهم ترین مزایای ویلچر دستی است با این حال، برای پرستاری از سالمند ویلچری بهتر است به روشی برنامه ریزی کنید که سالمند گاهی از این نوع یلچر استفاده کند زیرا خطر استفاده بیش از حد و  وارد شدن فشار شدید بر عضلات بازو سلامت سالمند را تهدید می کند.

یکی دیگر از وظایف پرستار سالمند کنترل میزان باد لاستیک های ویلچر است، زیرا بیشتر مدل های ویلچر دستی از مقاومت کافی برای استفاده در سطوح ناهموار برخوردار نیستند و تنها در سطوح صاف عملکرد مطلوبی دارند.

بهترین اقدام برای پرستاری از سالمند ی که از ویلچر دستی استفاده می کند آموزش بهترین وضعیت بدنی روی ویلچر و انجام تمرینات بالاتنه است.

مزایا و معایب ویلچر برقی

ویلچرهای برقی به دلیل وجود موتور، بدون وارد کردن فشاری به بدن سالمند حرکت کرده و از سرعت بیشتری نیز برخوردار هستند. این نوع صندلی‌ چرخ دار بیشتر مناسب استفاده طولانی‌مدت و روزمره سالمندانی است که باید مسافت نسبتا زیادی را طی کنند.

استفاده از ویلچر برقی مناسب به معنای ارتقاء استقلال سالمند، بدون وارد آمدن فشار به بخش خاصی از بدن است. بسیاری از مدل های صندلی چرخ دار برقی، برای جلوگیری از بروز زخم در نقاطی که پوست سالمند تحت فشار قرار دارد، از امکانات پیشرفته ای استفاده می کنند.

ویلچرهای برقی معمولا با یک دکمه یا دسته کنترل می شوند و با باتری قابل شارژ کار می کنند. برخی از انواع ویلچر برقی به روشی طراحی شده اند که سالمند به راحتی می تواند به کلیه جهات مورد نیاز خود حرکت کند.

اما برای پرستاری از سالمند ویلچری باید به این نکته توجه کنید که استفاده از ویلچر برقی برای همه سالمندان مناسب است. یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد ویلچر برقی وجود دارد این است که قیمت این نوع ویلچر بیشتر از مدل های دستی است و نیاز به نگهداری تخصصی دارند.

جابه جایی این ویلچر ها توسط ماشین، به دلیل وزن و حجم بزرگتر آنها اندکی دشوار است. از سویی دیگر اگر موتور یا یکی از قطعات الکتریکی این نوع ویلچر خراب شود تا زمانی که تعمیر نشود، غیر قابل استفاده است.

پرستار همراه الف

نکات ایمنی پرستاری از سالمند ویلچری

بهترین اقدام برای پرستاری از سالمند ویلچری، یادگیری نحوه استفاده صحیح از ویلچر (دستی و برقی) است. به صورت ویژه، اطمینان از رعایت اصول پیشگیری از زمین خوردن سالمند از اهمیت بسزایی برخوردار است. در این قسمت با مهم ترین اصول حفظ ایمنی سالمند ویلچری آشنا خواهید شد:

روی دسته ویلچر، چیزی آویزان نکنید

دسته‌های ویلچر جای امنی برای قرار دادن کیف، کوله پشتی یا سایر وسایل نیست زیرا این وسایل بر وزن ویلچر تأثیر می‌گذارند و ممکن است باعث برهم خوردن تعادل ویلچر شوند.

با ویلچر برقی زیر باران نروید

لوازم الکترونیکی ویلچرهای برقی در مقابل رطوبت بسیار حساس هستند، بنابراین بهتر است تنها زمانی از این ویلچرها استفاده کنید که خطر باران یا آب گرفتگی وجود نداشته باشد.

بچه های کوچک را روی ویلچر نگذارید

قرار دادن کودکان کوچک به تنهایی روی ویلچر یا حتی روی پای سالمند، یکی از بزرگترین اشتباهات ممکن است زیرا در صورت خارج شدن کنترل صندلی از دستان سالمند، هر دو نفز در معرض آسیب های جدی قرار می گیرند.

با ویلچر به موانع فشار نیاورید

بسیاری از افرادی که از ویلچرهای دستی استفاده می کنند، ممکن است برای حرکت دادن موانع از نیروی بازوهای خود استفاده کنند. یکی از بزرگترین خطرات این اقدام، برهم خوردن ثبات صندلی به دلیل جابه جایی سالمند است. در این شرایط احتمال برهم خوردن تعادل و زمین خوردن سالمند افزایش پیدا می کند.

از محدودیت سرعت (ویلچر برقی) پیروی کنید

در حالی حداکثر سرعت ویلچرهای برقی در حدود 12 کیلومتر در ساعت است، این سرعت بسیار بیشتر از شرایط ایمن سالمند بر روی ویلچر است و باید حتی الامکان سرعت کمتری را برای حرکت ویلچر برقی انتخاب کرد.

از سطوح ناهموار اجتناب کنید

بیشتر ویلچرها با وجود طراحی های پیشرفته، در شیب و سراشیبی تند، حواشی یا سایر سطوح ناهموار پایداری و تعادل خود را از دست می دهند. بنابراین همیشه پیش از وارد شدن به یک مسیر ناهموار، محتاط باشید و در صورت لزوم از یک مسیر جایگزین استفاده کنید.

به صورت منظم سلامت و ایمنی ویلچر را بررسی کنید

برای پرستاری از سالمند ویلچری باید یاد بگیرید که چگونه بررسی های ایمنی ویلچر را انجام دهید و هرگز انجام این کار را فراموش نکنید. این اقدامات شامل بررسی سلامت صندلی، محکم بودن پیچ ها، سلامت چرخ ها، تعویض لاستیک های فرسوده است.

پرستاری از سالمند ویلچری

یکی دیگر از مهم ترین گزینه ها برای پرستاری از سالمند ویلچری، بررسی سلامت ترمزهای ویلچر است تا در صورت نیاز تحت تعمیر قرار گیرد. اطمینان حاصل کنید که وقتی سالمند را روی صندلی چرخ دار تنها می گذارید، قفل چرخ ها فعال باشند در این صورت خطر حرکت غیرمنتظره سلامت سالمند را تهدید نحواهد کرد.

به همین ترتیب، اطمینان از جابه جایی سالمند برای پیشگیری از خستگی یا بروز دردهای عضلانی اهمیت زیادی در پرستاری از سالمند ویلچری دارد. یکی از اقدامات سودمند برای رفع مشکل فوق، بالا کشیدن تکیه گاه پای سالمند و انجام تمرینات ورزشی روی ویلچر است.

مرکز پرستاری پرستار همراه الف با کادر پرستار سالمند حرفه ای، یکی از موفق ترین مراکز ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل  است. حضور یک پرستار سالمند باتجربه برای پرستاری از سالمند ویلچری یکی از هوشمندانه ترین انتخاب های ممکن برای حفظ سلامت و ایمنی سالمند است. برای برخورداری از خدمات این مرکز با همکاران ما در واحد مشاوره تماس حاصل فرمایید.