پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

مراقبت و پرستاری از سالمند

اعزام پرستار سالمند ، مراقب سالمند
نگهداری از سالمند در منزل

مرکز پرستاری پرستار همراه الف دارای مجوز رسمی با دارا بودن مراقبین و پرستاران سالمند آماده ارائه خدمات پرستاری از سالمند ، نگهداری از سالمند و مراقبت از سالمند در منزل میباشد

کارشناسان ما منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند

پرستار سالمند و مراقب سالمند در منزل

پرستار سالمند

پرستار سالمند Elderly caregiver فردی متخصص در زمینه مراقبت و نگهداری از سالمندان است که در انجام وظایف و فعالیت های روزمره به سالمند یاری می رساند.

امروزه براساس آمارهای موجود با رشد چشمگیر جمعیت سالمندان در کشور روبرو هستیم. این افراد  به دلیل بالارفتن سن یا ابتلا به بیماری های مزمن، نیازهای ویژه ای دارند که باید توسط فردی متخصص برآورده شود.

پرستار سالمند با پذیرش وظایف مراقبت و نگهداری از سالمند نقش برجسته ای در ارتقا کیفیت زندگی سالمند و خانواده او دارد.

مرکز پرستاری همراه الف با کادری حرفه ای و مجرب آماده ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری به سالمندان گرامی است

 در این مقاله با ویژگی ها و مسئولیت های پرستار سالمند  آشنا خواهید شد

پرستار سالمند در منزل

بسیاری از سالمندان با بالارفتن سن توانایی ادامه زندگی مستقل را از دست می دهند و برای برطرف کردن نیازهای خود به کمک نیاز دارند. زندگی در سرای سالمندان یا منزل سایر اعضای خانواده برای سالمندی که در تمام زندگی فردی مستقل و کارآمد بوده بسیار دشوار است. از سویی معمولا سالمندان در منزل شخصی خود احساس آرامش و امنیت بیشتری دارند. براساس تحقیقات متخصصان، سالمندانی که در منزل شخصی خود زندگی می کنند از شرایط سلامت بهتری نسبت به سایر سالمندان برخوردار هستند. در این شرایط حضور پرستار سالمند در منزل بهترین گزینه برای مراقبت از سالمندان بیمار یا تنها است.

نگهداری سالمند در منزل

 

وظایف پرستار سالمند در منزل

اصولا  این وظایف، به شرایط سلامت سالمند و نیازهای فردی وی بستگی دارد و ممکن است به مرور زمان دستخوش تغیر شود. با این حال وظایف مشخصی وجود دارد که پرستاران سالمند موظف به انجام آن هستند که در ادامه با این موارد آشنا خواهید شد:

 ارزیابی نیازهای پزشکی سالمند

بررسی منظم وضعیت سلامتی سالمند یکی از مهم ترین مسئولیت های پرستار سالمند است. انجام اموری مانند اندازه گیری قندخون، فشارخون، دمای بدن، بررسی زخم بستر، مدیریت داروها و تغییر علایم بیماری ها، همگی جزو مسئولیت های پرستار سالمند در منزل است.

در این شرایط لازم است پرستار سالمند با ارائه گزارش منظم از شرایط سالمند، آخرین اطلاعات موجود را در اختیار پزشک و خانواده سالمند قرار دهد.

کمک به رفع نیازهای اساسی

با پیشرفت بیماری های مزمن از جمله زوال عقل، آلزایمر و پارکینسون بسیاری از سالمندان برای رفع نیازهای اساسی خود مانند غذاخوردن، استحمام یا لباس پوشیدن به کمک پرستار نیاز خواهند داشت. حضور پرستاری مجرب و حرفه ای برای کمک به برطرف کردن این نیازها تاثیر مطلوبی در بهبود شراط جسمی و ذهنی سالمند دارد.  

 همدم و مصاحب سالمند

یکی از ضروری ترین بخش های مراقبت از سالمندان که گاهی نادیده گرفته می شود، مسئله مصاحبت و همدم بودن با سالمندان تنها است.  احساس تنهایی یکی از علل اصلی  بروز افسردگی و سایر بیماری های جسمی و روانی خطرناک در سالمندان است. در این شرایط حضور پرستار سالمند به عنوان همدم و مصاحب فرصتی ارزشمند برای تقویت پیوند عاطفی و ارتباطات اجتماعی سالمند است.

انجام امور خانه داری

انجام امور جاری منزل مانند  شستشوی ظروف و البسه، جارو کشیدن یا بیرون بردن زباله ها برای بسیاری از سالمندان چالش برانگیز است. استفاده از خدمات پرستار سالمند در منزل برای انجام امورخانه داری بهترین اقدام برای برداشتن بار سنگین مسئولیت های خانه از دوش فرد سالمند است.

مدیریت بر مصرف داروها

بسیاری از سالمندان به دلیل ابتلا به  بیماری های مزمن نیاز به مصرف چندین دارو به صورت همزمان دارند. معمولا سالمندان مبتلا به مشکلات حافظه یا ناتوانی های حرکتی برای مصرف منظم داروهای خود به کمک و نظارت دیگران نیاز دارند. در این شرایط پرستار سالمند با  تهیه لیست داروها، درک تداخلات دارویی و ارائه دارو در زمان مشخص و مقدار معین، نقش مهمی در پیشگیری از بروز مسمومیت های دارویی دارد.

 تهیه برنامه مراقبتی براساس شرایط سالمند

اصولا سالمندان با پیروی از یک برنامه از پیش تعیین شده آرامش بیشتری را تجربه می کنند. این برنامه ریزی عموما شامل برنامه ساعات خواب و بیداری، صرف غذا، استحمام یا پیاده روی و غیر باشد. از آنجایی شرایط سالمند تحت تاثیر عوارض بیماری ها به مرور تغییر می کند، لازم است پرستار براساس شرایط جسمی یا روانی سالمند، برنامه مراقبتی را تعدیل و اصلاح کند.

 تهیه مواد غذایی تازه و آشپزی

بسیاری از سالمندان، به مرور زمان برای تهیه مواد غذایی تازه و آشپزی کردن دچار مشکل می شوند. کمبود انرژی، عدم انگیزه، مشکلات حافظه و عدم تعادل روند آشپزی کردن را به فعالیتی خطرآفرین تبدیل می کند. در این شرایط حضور پرستار سالمند برای خرید مواد غذایی تازه و آشپزی براساس نیازهای تغذیه سالمند، بسیار حائز اهیمت است.

کمک به تحرک و جابه جایی سالمند

زمین خوردن یکی از شایع ترین خطراتی است که سلامت سالمندان را تهدید می کند. با توجه به این زمین خوردن یکی از علل اصلی مرگ و میر سالمندان شناخته شده است، ایجاد شرایط مناسب برای پیشگری از این مشکل امری حیاتی است.

حضور پرستار سالمند برای کمک به جابه جایی و تحرک سالمندان، شناسایی نقاط خطرناک منزل و برطرف کردن عوامل خطرآفرین، تاثیر زیادی در پیشگیری از زمین خوردن سالمندان دارد.

 حمل و نقل – رانندگی  

با بالارفتن سن رانندگی کردن برای بسیاری از سالمندان تبدیل به کاری دشوار و ناایمن می شود. در این شرایط حضور پرستار سالمند مسلط به رانندگی، سبب تسهیل حمل ونقل سالمندان به ملاقات های پزشکی وسایر فعالیت های اجتماعی می شود.

اگر در خانواده مسئولیت مراقبت از فردی سالمند را برعهده دارید و دچار احساس خستگی و ناتوانی شده اید می توانید به روی کمک حرفه ای ما حساب کنید.

ما در مرکز پرستاری همراه الف بر این باوریم که سالمندان شایسته دریافت بهترین خدمات مراقبتی هستند و با تمام وجود برای ارائه بهترین خدمات به این قشر ارزشمند تلاش می کنیم.

نگهداری از سالمند در تهران

شهر تهران به عنوان پرجمعیت ترین شهر ایران، تعداد زیادی از سالمندان کشور را در خود جای داده است. دور از انتظار نیست که بسیاری از این سالمندان یا به تنهایی زندگی می کنند و یا ساعاتی از شبانه روز را در تنهایی سپری می کنند.

یکی از بهترین اقدامات برای پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی و تامین سلامت این افراد استفاده از خدمات نگهداری از سالمند در تهران است.

مرکز پرستار همراه الف یکی از معتبرترین مراکز ارائه کننده خدمات پرستاری از سالمندان است که با پوشش گسترده در کل استان تهران و البرز آماده خدمت پرستار سالمند در منزل تهران به عزیزان سالمند است.

برای برخورداری از این خدمات با مشاوران این مرکز تماس حاصل فرمایید تا در کوتاه ترین زمان ممکن از بهترین خدمات پرستاری از سالمند در تهران بهره مندشوید.

مراقبت از سالمند مبتلا به کرونا

براساس شواهد موجود سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای در صورت ابتلا به کرونا عوارض بسیار شدیدی را تجربه خواهند کرد. بستری در بیمارستان،  نیاز به دستگاه های کمک تنفسی و خطر مرگ بسیاری از سالمندان مبتلا به کرونا را تهدید می کند.

 بهترین گزینه برای پیشگیری از بروز این مشکلات، مراقبت از سالمند مبتلا به کرونا توسط فردی حرفه ای و متخصص در منزل است. یک پرستار آموزش دیده و مجرب با آگاهی از علایم بیماری و رعایت دستورالعمل های بهداشتی،زمینه مساعد برای بهبودی سالمند و عدم انتقال ویروس به سایر افراد را فراهم می آورد. اقدامات زیر برای مراقبت از سالمند مبتلا به کرونا ضروری است

 • تشویق سالمند به استفاده از ماسک
 • قرنطینه سالمند در اتاقی با تهویه مناسب
 • عدم حضور در اماکن شلوغ و پرتردد
 • حذف ملاقات های غیر ضروری با سالمند
 • تشویق سالمند به نوشیدن مایعات و استراحت کافی
 • تهیه وعده های غذایی سالم
 • نظارت بر مصرف داروها براساس تجویز پزشک

علاوه بر موارد فوق یک پرستار مجرب  از علایم خطر آفرین بیماری کرونا در سالمندان به خوبی آگاه است و در صورت مشاهده این علایم با انجام اقدامات کمکی لازم و تماس با اورژانس، زندگی سالمند را نجات خواهد داد.

اصول مراقبت از سالمند

همانگونه که بیان شذ، بسیاری از سالمندان به دلیل مشکلات جسمی یا ذهنی به مراقبت های تخصصی نیاز دارند و تنها یک پرستار حرفه ای و مجرب بر اصول مراقبت از سالمندان تسلط دارد. مهم ترین اصول مراقبت از سالمندان شامل موارد زیر است:

 • ارائه خدمات پرستاری با در نظر گرفتن شرایط فیزیکی، روانی و اجتماعی سالمند
 • آگاهی از علایم و عوارض بیماری های مزمن و سندرم های دوران سالمندی
 • حفظ احترام به سالمندان
 • کمک به بهبود عملکردهای جسمی و ذهنی
 • پیشگیری از تداخلات دارویی
 • مراقبت مداوم با حفظ حریم خصوصی سالمند
 • کمک به اجرای تمرینات توانبخشی سالمندان
 • تقویت روابط اجتماعی سالمند

این اصول براساس شرایط منحصر به فرد هر سالمند متفاوت است بنابراین پرستاران مرکز پرستار همراه الف با ارزیابی شرایط موجود از بهترین اصول برای مراقبت از سالمندان عزیز استفاده خواهد کرد.

شیفت های مراقب سالمند در منزل

شیفت های مراقب سالمند در منزل

اصولا مدت زمان حضور مراقب سالمند در منزل براساس نیازهای موجود تعیین می شود که به یکی از اشکال زیر خواهد بود

 • مراقب روزانه ۸ ساعت
 • مراقب شبانه  ۱۲ ساعت
 • مراقب شبانه روزی ۲۴ ساعت

از سویی دیگر کلیه خدمات فوق به صورت دایمی( ماهانه) یا مقطعی ارائه می شوند.  مسلما استفاده از خدمات شبانه روزی مستلزم هزینه بیشتری نسبت به سایر خدمات پرستاری خواهد بود.

قیمت پرستار سالمند در منزل

حضور پرستار سالمند در منزل یکی از امن ترین گزینه های مراقب از سالمندان است. چگونگی محاسبه قیمت پرستار سالمند در منزل یکی از سوالات رایج در میان مشتریان است. برای پاسخ به این سوال باید ابتدا به عوامل تاثیر گذار بر دستمزد پرستار آشنا شوید که عبارتند از:

 • تعرفه قانونی

تعرفه پایه خدمات پرستاری در منزل هر ساله توسط شورای عالی بیمه و نظام پرستاری به مراکز مراقبت و پرستاری در منزل ابلاغ می شود.

 • وضعیت جسمی و روانی سالمند

سالمندان مبتلا به بیماری های مزمن و پیشرونده  مانند آلزایمر، به مراقبت های تخصصی نیاز دارند و لازم است پرستار از دانش و تجربه کافی برخوردار باشد.

 • وظایف مورد انتظار از پرستار

هرچه مسئولیت های پرستار در خارج و داخل منزل بیشتر باشد به دلیل صرف انرژی و زمان بیشتر، دستمزد بیشتری دریافت خواهد کرد.

 • محل سکونت سالمند

در شرایطی که محل سکونت سالمند خارج از شهر و به دور از امکانات حمل ونقل عمومی باشد، هزینه تردد پرستار باید در دستمزد وی محاسبه شود.

 • مدت زمان حضور پرستار در منزل

همانگونه که بیان شد هرچه مدت زمان حضور پرستار در منزل بیشتر باشد، میزان دستمزد پرستار نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

 • تحصیلات و تجربه

اصولا پرستاران تحصیل کرده و با تجربه در موقعیت های اورژانس عملکرد بهتری از خود نشان می دهند و قادر به ارائه خدمات تخصصی هستند. به همین دلیل دستمزد این افراد بیشتر از سایر پرستاران محاسبه خواهد شد.   

  در شرایطی که پرستار از سوی مراکز مجاز و قانونی اعزام شده باشد دستمزد وی براساس تعرفه های قانونی محاسبه می شود. درخواست خدمات اضافه از پرستار نیز سبب افزایش دستمزد وی خواهد شد.

پرستار سالمند ارزان

بسیاری از افراد به دلیل محدودیت های مالی برای مراقبت از سالمند به دنبال پرستار سالمند ارزان هستند. مسلما هرچقدر انتظارات شما از پرستارسالمند بیشتر باشد، دستمزد وی افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال پرستاری که علاوه برانجام امور منزل، موظف به رانندگی و جابه جایی سالمند باشد حقوق بیشتری دریافت می کند. از سویی دیگر استخدام پرستار سالمند شبانه روزی در مقایسه با پرستار ساعتی هزینه بیشتری به همراه خواهد داشت.

در این شرایط بهترین گزینه برای استخدام پرستار سالمند ارزان و کاهش هزینه ها این است که اعضای خانواده در انجام امور مورد نیاز مشارکت بیشتری داشته باشند.

 به عنوان مثال پذیرش مسئولیت استحمام یا رانندگی توسط اعضای خانواده سبب کاهش بارمسئولیت های پرستار و کاهش دستمزد وی خواهد شد.

هزینه استخدام پرستار از مرکز پرستار همراه الف بسیار مقرون به صرفه و منصفانه است و در چارچوب وضعیت اقتصادی هرفرد و نیازهای موجود محاسبه می شود.

موسسه پرستاری از سالمند در منزل

در حال حاضر قابل اعتماد ترین گزینه برای مراقبت از سالمندان، استفاده از خدمات موسسه پرستاری از سالمند در منزل است.

مرکز پرستار همراه الف یکی از معتبرترین مراکز ارائه خدمات پرستاری در منزل است که  با کسب مجوزهای لازم و تجارب ارزشمند مشغول به فعالیت است.

در طول سال های گذشته، مشاوران این مرکز به بسیاری از سالمندان گرامی و خانواده آنها برای یافتن بهترین پرستار سالمند با مناسب ترین قیمت یاری رسانده اند.

هدف ما در مرکز پرستار همراه الف ارائه خدمات شایسته به سالمندانی است که درحال سپری کردن دوران طلایی زندگی خود هستند.

با حضور پرستاران باتجربه و حرفه ای این مرکز دیگر نگران سلامت و امنیت سالمند عزیز خود نباشید و بر سایر زوایای زندگی خود متمرکز شوید.

2 نظر ارسال شده

 • سلام برای مادرم پرستار گرفتیم بصورت شبانه روزی.بسیار از خدمات مرکز راضی هستیم.مخصوصا پشتیبانی،چون چند بار نیرومون سرمای شدید خورده بود و بعلت سیستم ایمنی پایین مادرم نمیتونستیم داخل منزل پرستار رو در طول اون‌دوره داشته باشیم سریع در اون‌دوره کارمون رو پوشش دادن و پرستار هم رفت برای استراحت و بعدش برگشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *