پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

راهنمای پرورش کودک از بدوتولد تا ۵ سالگی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

پرورش کودک  در پنج سال اول زندگی  Raise 0-5 Year Old Kids  علاوه بر ابراز عشق بی پایان، به مهارت و آگاهی والدین و پرستار کودک نیاز دارد. در واقع رشد جسمی، عاطفی و فکری کودک کاملا به محیط پرورش کودک بستگی دارد و والدین موظف هستند تا در تامین شرایط مناسب پرورشی کوشا باشند.

یادگیری مهارت های ارتباطی با کودک، افزایش مهارت گوش دادن و توانایی همدلی جزو مهم ترین مؤلفه های پرورش کودک در پنج سال اول زندگی او است. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله به بررسی نکات طلایی پرورش کودک از بدو تولد تا ۵ سالگی پرداخته ایم. به کارگیری تکنیک های این مقاله به والدین و پرستار کودک کمک می کند تا لحظات پربارتری را با کودک بگذرانند و نقش موثری در پرورش اعتماد به نفس و شخصیت کودک داشته باشند.

پرستار همراه الف

 

 

نکات پرورش کودک از بدو تولد تا ۱ ساله

یکی از دشوارترین مراحل پرورش کودک، نگهداری و مراقبت از نوزاد تازه متولد شده تا یک سالگی است. این دوره از زندگی کودک با چالش ها و معضلات منحصر به فردی همراه است اما متخصصان بر این باورند که به کارگیری تکنیک های زیر نقش موثری در پرورش جسمی و روانی نوزادان دارد:

 • نوازش کردن: یکی از موثرترین روش های انتقال عشق و محبت به نوزاد، نوزاش کردن او است. والدین و پرستار کودک می توانند از طریق نوازش منظم، نقش موثری در ایجاد پیوند عاطفی عمیق با نوزاد داشته باشند.
 • پاسخگویی به نیازها: در شرایطی که نوزاد به شدت دست و پای خود را تکان می دهد یا گریه می کند در تلاش است که یکی از نیازهای خود را برطرف کند. توجه به برطرف کردن به موقع گرسنگی ،خواب یا گریه از مهم ترین وظایف مراقبان نوزاد است.
 • ارائه تدریجی غذای جامد:  لازم است که نوزادان پس از ۶ ماهگی به صورت تدریجی با انواع غذاهای نیمه جامد و جامد مورد تغذیه قرار گیرند.
 • روی شکم خواباندن نوزاد: انجام این کار به نوزادان کمک می کند تا عضلات قوی تری در ناحیه گردن ، شانه ها و بازوها داشته و از آمادگی کافی برای چهار دست و پارفتن برخوردار شوند.

پرستار همراه الف

نکات پرورش کودک نوپا ۱-۲ ساله

رعایت دستورالعمل های زیر برای پرورش کودکی که در سن یک تا دو سالگی قرار دارد  با نتایج بسیار مطلوبی در رشد همه جانبه شخصیت کودک همراه خواهد بود:

 • تشویق کودک به کشف دنیای اطراف: برای کودک نو پا یک محیط امن و سالم فراهم کنید تا در آن به کاوش دنیای اطراف خود بپردازد و از طریق بازی های مختلف تجربه خود را افزایش دهد.
 • پرورش مهارت های کلامی: مکالمه با کودک نوپای خود اغلب ، داستان ها را با آنها مرتبط کنید و کلمات جدیدی را برای پشتیبانی از دستیابی به زبان مطرح کنید.
 • ایجاد برنامه روتین: بهتر است براساس یک جدول زمان بندی از پیش تعیین شده، نسبت به آماده ساززی میان وعده، ساعات بازی و خواب و بیداری کودک اقدام کنید. با این کار کودک احساس امنیت و آرامش بیشتری را تجربه خواهد کرد.
 • آموزش از پوشک گرفتن: بسیاری از کودکان در حدود ۲ سالگی، از آمادگی کافی برای کنار گذاشتن پوشک و استفاده از دستشویی برخوردار هستند.

 

نکات پرورش کودک ۲ تا ۳ ساله

والدین و پرستار کودک با استفاده از دستورالعمل های زیر می توانند نقش موثری در پرورش توانایی های همه جانبه کودک دو تا سه ساله داشته باشند:

 • تشویق کردن: کودک را تشویق کنید تا برخی از کارهای ساده را به تنهایی انجام دهد مثلا به تنهایی با قاشق غذا بخورد، زیرا انجام این کار می تواند در توسعه مهارت های حرکتی کودک موثر باشد.
 • آموزش خلاقیت: با انجام پروژه های هنری مانند رنگ آمیزی و نقاشی به رشد خلاقیت کودک کمک کنید.
 • تنظیم قوانین ساده: در این سن با وضع قوانین ساده به کودک یاد دهید که چه رفتاری قابل قبول است و چه چیزی نیست.
 • بازی با همسالان: به کودک آموزش دهید که بازی با همسالان خود را یاد بگیرد. کودک در حین انجام این بازی ها می تواند مهارت اجتماعی سودمندی نظیر رعایت نوبت و اشتراک گذاری وسایل را درک کند. 

 

نکات پرورش کودک ۳-۴ ساله

با این که پرورش کودک ۳ تا ۴ ساله، ممکن است به امری پرمسئولیت و نگران کننده تبدیل شود، اما همزمان می تواند مسئولیتی خوشحال کننده و مهیج باشد. والدین و پرستار کودک می توانند با به کارگیری استراتژی های زیر در پرورش کودک، به آنها کمک کنند تا در دوران بلوغ به افرادی سالم و خوشحال تبدیل شوند.

 • تمرکز روی استقلال: به کودک اجازه دهید تا به تنهایی لباس بپوشد ، دندان های خود را مسواک بزند یا بدون کمک شما اسباب بازی های خود را انتخاب و سازماندهی کند.
 • انجام بازی های آموزشی: برای تقویت قدرت مغز می توانید از بازی های معمایی، تکنیک های شمارش اعداد و شناسایی رنگ ها استفاده کنید.
 • افزایش فعالیت بدنی: بهتر است به صورت منظم کودک را برای پیک نیک به پارک ببرید و به کودک اجازه دهید تا محیط اطراف خود را شناسایی کند. همچنین شرکت در کلاس های ورزشی مناسب را فراموش نکنید زیرا با این کار کودک توانایی افزایش مهارت فیزیکی را فرا خواهد گرفت.
 • آموزش نکات بهداشتی: به کودک اهمیت رعایت بهداشت از جمله شستشوی دست ، مسواک زدن دندان و غیره را آموزش دهید.

پرستار همراه الف

نکات پرورش کودک ۴-۵ ساله

مراقبت و پرورش کودک در فاصله سنی ۴تا ۵ سالگی ممکن است برای بسیاری از والدین یا پرستار کودک امری چالش برانگیز باشد. اما بر اساس تحقیقات انجام شده به کار گیری توصیه های زیر نقش موثری در بهبود رشد و پرورش ذهنی و روانی کودک دارد:

 • پرورش هوش هیجانی: از کودک بخواهید که احساسات خود را نام گذاری کند و آنها را در رفتارهای متناسب نشان دهد.
 • آموزش مهارت خواندن: به طور مرتب بر پرورش مهارت خواندن به کودک متمرکز شوید و به کودک کمک کنید تا کلمات ابتدایی را بشناسند.
 • تشویق حل مسئله: به کودک اجازه دهید که در فرصت های مناسب برای تحلیل وضعیت موجود و یافتن راه حل مناسب پیش قدم باشد.
 • تمرین صبر و انعطاف: از طریق بازی هایی که نیاز به صبر دارند به کودک کمک کنید تا توانایی های خود را بهتر بشناسد و در رفتار خود منعطف تر شود.

البته والدین و پرستار کودک باید به یاد داشته باشند که سن رشد هر کودک منحصر به فرد است و هرگز نباید یک کودک را با سایرین مورد مقایسه قرار دهند. بنابراین توصیه می شود که همواره نسبت به نیازها و ویژگی های متمایز هر کودک صبور باشید و با این کار به کودک احساس اعتماد و آرامش را منتقل کنید.

مرکز پرستاری پرستار همراه الف یکی از معتبرترین مراکز ارائه خدمات پرستاری از کودک، پرستاری از سالمند و پرستاری از بیمار در منزل است که سوابق درخشانی در این عرصه دارد. کادر پرستار کودک در این مرکز با برخورداری از دانش و تجربه فراوان در هر ساعت از شبانه روز آماده ارائه خدمات تخصصی به همشهریان گرامی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در واحد مشاوره تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *