پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

چالش های مراقبت از سالمند در خارج از منزل

زمان مطالعه: 4 دقیقه
Rate this post

امروزه جمعیت سالمندان در سرتاسرجهان رو به افزایش است و توجه به نیازهای این قشر ارزشمند به یک الولیت مهم در جامعه تبدیل شده است. از آنجایی که سالمندان به دلیل بالارفتن سن با بیماری ها و ناتوانی های جسمی و ذهنی روبرو می شوند، برای برخورداری از زندگی باکیفیت به کمک اطرافیان متکی هستند.

در این شرایط، فرد سالمند در محیط داخل و خارج از منزل با چالش های متعددی می شود که باید از آمادگی کافی برای مقابله با این مشکلات روبرو باشد. بی شک حضور پرستار سالمند برای مراقبت از سالمند در خارج از منزل تاثیر بسیار مهمی در کاهش چالش های پیش روی سالمند دارد.

بنابراین اگر مسئولیت مراقبت از یک فرد سالمند را برعهده دارید مطالعه این مقاله برای آشنایی با چالش های مراقبت از سالمند در خارج از منزل برای شما سودمند خواهد بود. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

پرستار همراه الف

چه خطراتی سالمندان را در خارج از منزل تهدید می کند؟

خطرات زیادی در محیط خارج از منزل یک فرد سالمند را تهدید می کند که مهم ترین آن عبارتند از:

زمین خوردن

بیشتر افراد سالمند به دلیل ضعیف شدن عضلات، مشکلات حرکتی و ناتوانی در حفظ تعادل در معرض خطر زمین خوردن هستند. بروز شکستگی های استخوانی، ضربه به سر، یا سایر مشکلات جسمی و حتی مرگ از عوارض زمین خوردن سالمندان است.

تصادف

بسیاری از سالمندان به دلیل مشکلات بینایی یا سایر مشکلات جسمی در معرض خطر تصادفات رانندگی یا برخورد با اشیا اطراف هستند  مانند آسیب های ناشی از تصادفات رانندگی، سقوط از دوچرخه، برخورد با اشیاء نوک تیز

بیماری های عفونی

محیط خارج از منزل برای سالمندان سرشار از آلودگی های ویروسی و باکتریایی خطرناک است. در واقع سالمندان به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، بیشتر از هر فرد دیگری در مقابل بیماری های عفونی آسیب پذیر هستند از جمله  آنفولانزا، عفونت های تنفسی، عفونت های پوستی

سرقت و تجاوز

متاسفانه سالمندان به دلیل مشکلات جسمی و کاهش عملکردهای ذهنی ممکن است بیشتر از سایرین هدف سرقت یا تجاوز قرار گیرند. براساس آمارهای موجود در سال 2019 در حدود 10 درصد از سالمندان در آمریکا هدف سرقت قرار گرفته بودند که این آمار رو به افزایش بوده است.

بنابراین اگر به عنوان یک پرستار سالمند مشغول به کار هستید یا صرفا یکی از نزدیکان شما فردی سالمند است که به تنهایی زندگی می کند لازم است در خصوص چالش های فوق و روش های مقابله با آنها، دانش و مهارت لازم را بدست آورید. در ادامه با مهم ترین اقدامات برای مراقبت از سالمند در خارج از منزل آشنا خواهید شد.

پرستار همراه الف

مهم ترین اقدامات برای کاهش چالش های مراقبت از سالمند در خارج از منزل

برخی از مهم ترین اقدامات درجهت کاهش چالش های مراقبت از سالمند درخارج از منزل شامل عوامل زیر ا ست:

 استفاده از وسایل کمکی

یکی از مهم ترین اقدامات برای حفظ امنیت جسمی سالمندان و پیشگیری از زمین خوردن آنها در خارج از منزل، استفاده از وسایل کمکی مانند عصا یا ویلچر است. همچنین استفاده از سمعک برای سالمندانی که به مشکلات شنوایی مبتلا هستند تاثیر زیادی در پیشگیری از حوادث ناگهانی و زمین خوردن سالمندمی شود. استفاده از دستگاه های موقعیت یاب در لباس یاکفش های سالمندان مبتلا به زوال عقل، نیز یکی دیگر از اقدامات مناسب در جهت کاهش چالش های مراقبت از سالمند خارج از منزل است.

انجام تمرینات ورزشی

ورزش منظم در دوران سالمندی بهترین اقدام در جهت بهبود وضعیت تعادل و افزایش قدرت عضلات بدن است. در این شرایط قطعا همراهی و تشویق پرستار سالمند نقش مهمی در تمایل سالمند به ادامه برنامه ورزشی و پایبندی به تمرینات منظم دارد.

رعایت بهداشت شخصی

حفظ نظافت شخصی و استفاده از لوازم محافظتی مانند ماسک، دستکش یا شیلد برای مراقبت از سالمند در برابر بیماری های عفونی بسیار سودمند است. به همین دلیل لازم است پرستار سالمند با نظارت دقیق بر  اصول بهداشتی از سالمند در برابر عوامل ایجاد کننده مشکلات عفونی و بیماریهای مسری پیشگیری به عمل آورد.

رعایت اصول ایمنی

بسیاری از سالمندان به دلیل مشکلات بینایی در ساعات شب از دید خوبی برخوردار نیستند و به همین دلیل بیشتر در معرض زمین خوردن و تصادف با اشیا اطراف قرار دارند. در این شرایط خودداری  از پیاده روی و رانندگی در ساعات شب یکی از مهم ترین اقدامات برای حفظ امنیت سالمند است. همچنین لازم است سالمند در محیط خارج از منزل، از راه های مناسب و محافظت شده مانند{پل عابر پیاده} تردد داشته باشد. حمل سوت یا سایر وسایل هشدار دهنده نیز برای دور کردن سارقین احتمالی یا افراد مهاجم انتخاب هوشمندانه ای است.

مراجعه منظم به پزشک

بررسی منظم وضعیت جسمی و  ذهنی یکی از مهم ترین اولویت ها برای حفظ سلامتی سالمندان است. در این شرایط یکی از مهم ترین وظایف پرستار سالمند هماهنگی ملاقات های دوره ای سالمند با پزشک است. ارائه گزارش دقیقی از وضعیت جسمی و ذهنی سالمند از سوی پرستار به پزشک، تاثیر زیادی در بهبود روند درمان و کنترل بیماری های احتمالی است.

 

پرستار همراه الف

 

مدیریت داروها

بسیاری از سالمندان به مصرف داروهای مشخصی نیاز دارند که باید درست سر وقت و به اندازه مناسب مورد استفاده قرار گیرد. گاهی اوقات به خاطر سپردن یا حمل این داروها برای سالمند امری دشوار است و ممکن است سالمند از مصرف این داروها در مدتی که خارج از منزل است چشم پوشی کند. در این شرایط است که یکی از مهم ترین وظایف پرستار که نظارت بر مصرف داروهای سالمند است اهمیت خود را نشان می دهد. برای حل این مشکل لازم است پرستار سالمند با حمل داروهای بیمار و ارائه به موقع داروها از بر هم خوردن برنامه دارویی سالمند پیشگیری به عمل آورد.

 

مراقبت از سالمند در خارج از منزل یکی از مهم ترین مواردی است که باید مورد توجه خانواده و پرستار سالمند قرار گیرد. شناخت چالش های موجود و آگاهی از روش های مقابله با این چالش ها تاثیر زیادی در بهبود زندگی سالمندان دارد. اگر نگران امنیت و سلامت سالمند عزیز خود در خارج یا داخل منزل هستید تنها کافیست که با موسسه پرستاری پرستار همراه الف تماس حاصل فرمایید و درخواست اعزام پرستار سالمند باتجربه را مطرح بفرمایید. در این شرایط کارشناسان ما در اسرع وقت نسبت به اعزام بهترین کادر پرستاری از سالمند در منزل اقدام خواهند کرد.