پرستار همراه الف
منو موبایل

پرستار همراه الف

چگونه یک پرستار کودک خوب باشیم

زمان مطالعه: 5 دقیقه
Rate this post

پذیرش مسئولیت نگهداری از کودکان به عنوان یک پرستار کودک Child caregiver ، امری نگران کننده و درعین حال دوست داشتنی است. به همین دلیل بسیاری از پرستاران حرفه ای کودک، از شغل خود به عنوان یک چالش شیرین یاد می کنند. برای این که به عنوان یک پرستار کودک خوب عملکرد مناسبی داشته باشید، به مهارت های خاصی نیاز دارید. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله به این سوال که چگونه یک پرستار کودک خوب باشیم پاسخ داده ایم:

پرستار کودک و کمک های اولیه

تسلط بر کمک های اولیه

از آنجایی که کودکان بسیار پرجنب و جوش هستند، ممکن است دایما در معرض خطرات مختلف قرار گیرند و به خود آسیب برسانند. در این شرایط تسلط پرستار کودک بر اصول کمک های اولیه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. خوشبختانه برای کسب این مهارت، دوره های آموزشی مختلفی در سرتاسر کشور برگزار می شود و در انتها مدرک رسمی کمک های اولیه به شرکت کنندگان اعطا می شود.

روش های توقف خونریزی، کنترل علایم واکنش های آلرژیک یا احیای قلبی ریوی از مهم ترین مهارت های کمک های اولیه است. آمادگی پرستار کودک برای رویارویی با بدترین موقعیت ها، او را به یک پرستار کودک خوب تبدیل می کند که می تواند زندگی کودکان را نجات دهد.

توانایی برقراری ارتباط موثر

شنونده بودن یکی از مهم ترین اصول برقراری ارتباط موثر با کودکان و والدین آنها است. توانایی پرستار در درک صحیح دستورالعمل های والدین و شناسایی نیازهای منحصر به فرد کودک سبب پیشگیری از بروز مشکلات ناخواسته می شود. بنابراین برای این که به یک پرستار کودک خوب تبدیل شوید به کلیه صحبت های والدین گوش فرادهید و از پرسیدن سوال نترسید.
توانایی ایجاد مکالمات هدفمند با کودکان، زمینه ساز ایجاد ارتباطات عمیق ودوستانه با کودکان می شود و متقابلا کودک نیز با پرستار احساس امنیت و آرامش بیشتری تجربه خواهد کرد.

پرستار کودک خوش رفتار

جذابیت های ظاهری و رفتاری

توانایی سرگرم کردن کودکان یکی از مهم ترین نقش های پرستار کودک است و باعث جذابیت بیشتر پرستار در نگاه کودکان می شود. کودکانی که می توانند به راحتی با پرستار خود بدوند، بازی کنند یا فیلم مورد علاقه خود را تماشا کنند از صرف زمان در کنار پرستار خسته نمی شوند.

مشارکت در ساختن کاردستی یا کتاب خواندن نیز از سایر فعالیت هایی است که کودکان از انجام آن با افراد بزرگسال لذت می برند. مسلما اگر می خواهید به عنوان یک پرستار کودک خوب جایگاه ویژه ای در قلب کودکان داشته باشید، از روش های خلاقانه برای سرگرم کردن کودکان استفاده کنید.
آراستگی ظاهری و استفاده از رنگ های زیبا در پوشش پرستار کودک یکی از عوامل تاثیرگذار بر بهبود روابط کودک با پرستار است.

مسئولیت پذیری

مسئولیت حفظ سلامت و امنیت کودک در مدت زمان حضور پرستار، به صورت تمام و کمال برعهده پرستار کودک است. مسئولیت نگهداری از کودکان خردسال بسیار پیچیده و پرچالش است، زیرا این کودکان هنوز برای انجام بسیاری از کارها به پرستار خود وابسته هستند.

به عنوان مثال کودکان زیر سه سال برای استفاده از دستشویی، نظافت شخصی یا غذاخوردن به کمک پرستار نیاز دارند، اما ممکن است به دلیل عدم تسلط کامل بر مهارت های گفتاری نتوانند نیاز خود را به اطرافیان اعلام کنند.
در این شرایط لازم است پرستار کودک با احساس مسئولیت فراوان، رفتار کودکان را زیر نظر داشته باشد و در صورت مشاهده علایم نگرانی یا ناراحتی نسبت به رفع مشکلات کودک اقدام کنند.

پرستار کودک فعال

تعیین لیست وظایف و مسئولیت ها

در صورتی که پرستار از ابتدای استخدام خود، از چارچوب وظایف مورد انتظار آگاهی داشته باشد، به بهترین شکل ممکن قادر به ایفای نقش خود به عنوان یک پرستار خوب خواهد بود. در این شرایط بهتر است والدین با ارائه یک چک لیست کامل، کلیه وظایف پرستار را مشخص کنند و از بروز سوتفاهم یا مشکلات دیگر پیشگیری به عمل آروند.
یک پرستار کودک خوب با مرور مداوم این لیست و آگاهی از مسئولیت های روتین خود،از فرآیند آزمون و خطا دور می ماند و از فرصت های موجود به نحو احسن استفاده خواهد کرد.

آمادگی برای مصاحبه والدین با پرستار

پس از این که والدین شرایط پرستاران کودک پیشنهاد شده را مورد بررسی قرار دادند، نوبت به مصاحبه با بهترین گزینه ها می رسد.

یک پرستار کودک خوب با حضور به موقع در محل مصاحبه و همراه داشتن کلیه مدارک شغلی، تحصیلی و هویتی و گواهی نامه های مهارتی اولین گام خود در جلب رضایت و اطمینان والدین را خواهد برداشت.
لازم به ذکر است که گفتگو در مورد تجربیاتی که در طول سال های فعالیت خود کسب کرده اید، به والدین کمک می کند تا شناخت بهتری از شما به دست آورند.

فراموش نکنید که ممکن است والدین برای تأیید اعتبار مدارک و تجربه های شما، تمایل داشته باشند تا باکارفرماهای قبلی تماس بگیرند. در این شرایط با تحویل لیستی از مشخصات کارفرمایان قبلی و شماره های تماس آنها حسن نیت خود را به والدین نشان دهید.

ارتباط پرستار با کودک

اهمیت ملاقات اولیه با کودک

بهتر است پیش از امضای قرار دارد همکاری با کارفرما، در یک جلسه حداقل یک ساعته با کودک در حضور والدین ملاقات داشته باشید. این دیدار به منزله فرصتی طلایی برای آغاز تعامل و ایجاد ارتباط موثر با کودک است.

در این شرایط والدین نیز با تماشای تعامل پرستار با فرزندشان به این موضوع پی خواهند برد که آیا پرستار از مهارت های عملی لازم برای نگهداری از کودک برخوردار است یا خیر.هماهنگی اصول کاری پرستار با قواعد فرزندپروری والدین، تاثیر زیادی در ایجاد آرامش و جلب اعتماد والدین دارد.

امیدواریم این نکات به هدایت ذهن شما برای تبدیل شدن به یک پرستار کودک خوب کمک کرده باشد. این اصول معمولا توسط پرستاران حرفه ای کودک مورد استفاده قرار می گیرد و با نتایج مطلوبی همراه بوده است.

مرکز پرستاری پرستار همراه الف یکی از معتبرترین مراکز ارائه خدمات پرستاری از کودک، سالمند و بیمار در تهران است. کادر پرستاران کودک در این مرکز با برخورداری از مهارت و تخصص لازم، در زمینه پرورش کودکان نقش موثری در ارتقا کیفیت زندگی کودکان تحت مراقبت خود دارند. مسئولیت نگهداری از فرزندان دلبند خود را با خیالی آسوده به تیم پرستاران حرفه ای این مرکز بسپارید و سایر امور زندگی متمرکز شوید.