پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

۱۰ فایده شگفت انگیز کتاب خوانی برای کودکان

زمان مطالعه: 6 دقیقه

کتاب خوانی برای کودکان یکی از مهم ترین مسئولیت هایی است که والدین و پرستار کودک برعهده دارند، زیرا تاثیر بسیاری در رشد ذهنی و شخصیتی کودکان دارد.

یکی از بهترین هدیه هایی که می توانید به فرزند دلبند خود تقدیم کنید این است که از سنین پایین یعنی زمانی که هنوز قادر به حرف زدن نیست هر روز برای او کتاب بخوانید.

نتایج تحقیقات دانشمندان نشان داده است که دایره لغات کودکانی که در پنج سال اول زندگی برایشان کتاب خوانده می‌شود در حدود ۱.۴ میلیون کلمه بیشتر از کودکانی است که فرصت کتاب خوانی نداشتند.

در این مقاله با ۱۰ فایده شگفت انگیز کتاب خوانی برای کودکان آشنا خواهید شد

پرستار همراه الف

کتاب خوانی برای کودکان به تدریج ساختارهای بنیادی شخصیت کودک را پی ریزی می کند و بیشتر از آنچه تصورش را بکنید برای کودکان سودمند است.

۱. گسترش دایره واژگان

هر کتاب با موضوع خاص خود دارای مجموعه ای از واژگان تازه برای کودکان است. وقتی از حوزه های مختلف برای کودک خود کتاب می خوانید، فرزند شما در معرض مجموعه بی پایانی از ژانرها و کلمات های رنگارنگ قرار می گیرد.

این کودکان از رشد ذهنی بهتری برخوردار هستند و در مدرسه عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. وقتی برای کودک کتاب می خوانید او را در معرض کلماتی قرار می دهید که اغلب در زبان روزمره شنیده نمی شود و به همین دلیل کودک از نظر کلامی و احساسی رشد بیشتری خواهد کرد.

حقیقتی که در مورد زبان وجود دارد این است که انسان تمام زندگی خود را صرف یادگیری کلمات جدید می کند زیرا زبان دائما در حال تکامل است بنابراین هر چه کودکان بیشتر در معرض مطالعه قرار گیرند، دایره لغات آنها غنی تر می شود.

 

2. شکل گیری الگوهای زبانی

کودکان صحبت کردن را عمدتاً با گوش دادن به زبان والدین خود یاد می گیرند. وقتی برای فرزندانتان کتاب می خوانید، ساختارهای زبانی خوب و استفاده از دستور زبان را می شنوند و به طور طبیعی آن ها را تقلید می کنند.

کتاب خوانی به کودک کمک می کند که اطلاعات مهمی در مورد افعال، حروف اضافه، حروف ربط و قیدها بدست آورد. کودک در اثر کتاب خوانی به مرور زمان به واژگانی مسلط می شود که از طریق آن ها می‌تواند بخش‌هایی از گفتار و سایر عناصر زبان را تشخیص دهد.

یکی از مهم ترین نتایج کتاب خوانی برای کودکان این است که در کنار گسترش دایره لغات کودک، به رشد مهارت های گفتاری و استفاده از گرامر در هنگام مکالمه کمک می کند.

۳. پرورش مهارت های تفکر

کودکان در هنگام کتاب خوانی یا گوش دادن به کتاب خوانی دیگران، همزمان در حال پرورش مهارت فکر کردن هستند. این دوره زمانی بهترین موقعیت برای مطرح کردن سوالات مختلقف و پرورش تفکر انتقادی کودکان است.

هر روز برای چند دقیقه برای کودک داستان بخوانید و با طرح سوالات مختلف از کودک بخواهید که داستان را پیش بینی کند، آن را تجزیه تحلیل کند و یا برای رفع مشکل راه حل پیشنهاد کند. مطرح کردن این سوالات در هنگام کتاب خوانی باعث می شود که کتابخوانی از کاری منفعلانه به فعالیتی جذاب و با ارزش تبدیل شود.

پرستار همراه الف

۴. شکل گیری عادات کتاب خوانی

یکی از مزایای کتابخوانی والدین برای کودکان این است که باعث می شود کودکان به مطالعه مستقلانه علاقه مند شوند.

کودکان قبل از هر کس دیگری رفتارهای خود را از والدین الگوبرداری می کنند. اگر کودک همواره والدین خود را در حال کتاب خوانی ببیند ممکن است با تقلید از این رفتار سریع تر کتاب خواندن مستقلانه را یاد بگیرد. از سویی دیگر کودکان در هنگام گوش دادن به کتاب خوانی والدین لحظات لذت بخشی ار با کودک تجربه خواهند کرد و تمایل بیشتری دارند که کلمات را سریع تر درک کنند.

۵. پرورش مهارت های نوشتاری

کتاب خوانی با پرورش مهارت های کلامی، به نوبه خود مهارت های نوشتاری را نیز بهبود می بخشد. در هنگام کتاب خوانی کودک نه تنها ساختار صحیح جملات را درک می کند بلکه می تواند از کلمات به درستی در جمله سازی استفاده کند و  خلاقانه تر بنویسد.

 

6. رشد روابط خانوادگی

آیا چیزی بهتر از این سراغ دارید که کنار تخت کودک بنشینید و با یک داستان خوب او را بخوابانید؟ ارزش زمانی که در هنگام کتاب خوانی برای کودک صرف می کنید بی اندازه زیاد است. در زندگی پرمشغله امروزی بسیاری از والدین پس از مسئولیت های شغلی و رسیدگی به درس و مدرسه کودک زمان چندانی برای وقت گذراندن و بهبود ارتباطات خانوادگی ندارند. کتاب خوانی برای کودکان یکی از مطمئن ترین روش ها برای گذراندن زمان با کیفیت و بدون مزاحمت در کنار کودکان است.

در واقع از آنجایی که کودک و والدین در هنگام کتاب خوانی در یک فضای آرام و بدون حواس پرتی قرار می گیرند از فرصتی عالی برای بهبود و رشد روابط عاطفی در خانواده برخوردار خواهند شد.

 

7. شکل گیری مهارت حل مسئله

یک داستان خوب پر از فرصت های جذاب برای یادگیری روش های حل مسئله است. معمولا شخصیت های داستان با قرار گیری در موقعیت های مختلف با چالش هایی روبرو می شوند که باید برای رفع آنها به دنبال راه حل باشند.

کتاب خوانی برای کودکان تجربه‌ای را برای کودکان فراهم می‌کند تا بفهمند دیگران چگونه چالش‌های روزمره زندگی را حل می‌کنند.  از سویی دیگر کتاب خواندن توانایی کودک را برای تجزیه و تحلیل موقعیت ها و واکنش مناسب رشد می دهد.

برای تقویت مهارت حل مسئله می توانید از کودک بخواهید که برای حل مشکلات شخصیت های داستان راه حل ارائه کند یا تصمیماتی که توسط شخصیت ها گرفته می شود را تجزیه و تحلیل کند. زندگی پر از چالش است و کتاب خوانی برای کودکان راهی فوق العاده برای یادگیری روش های غلبه بر مشکلات زندگی است.

پرستار همراه الف

۸. بهبود تمرکز

وقتی کودک به داستانی که برای او می خوانید گوش می سپارد، به صورت ناخودآگاه در حال تقویت تمرکز بر موضوعی است که می شنود. همانطور که کودک مجذوب جزئیات یک داستان می شود، به خود فشار می آورند تا کمی طولانی تر گوش دهند، بنابراین در طول زمان دامنه توجه کودک افزایش می یابد.

هر چه یک کتاب برای کودک جذاب تر باشد، هنگام خواندن به آن توجه بیشتری خواهد کرد. خواندن می تواند تمرکز کلی کودک را طولانی تر کند. این امر به سایر زمینه‌ها سرایت می‌کند و به آنها کمک می‌کند در مدرسه و هنگام کار روی فعالیت‌ها بهتر عمل کنند.

 

9. تقویت حافظه

وقتی برای کودک داستان می خوانید کودک برای دنبال کردن خط داستان باید از حافظه خود استفاده کند. هر چه کودک بیشتر از حافظه خود استفاده کنند، این مهارت او بیشتر تفویت می شود.

بهتر است برای تقویت حافظه کودک یک قدم جلوتر بروید و با استفاده از سؤالات متنوع در مورد داستان، مهارت‌های فکری کودک را تحریک کنید.  این سوالات سبب تفویت مهارت های گوش دادن و خواندن می شود زیرا باعث می شود که کودک تلاش کند تا به موضوع کتاب فکر کند و زوایای مختلف آن ارا به یاد بیاورد.

۱۰. درس های اخلاقی

کودکان چیزهای زیادی از شخصیت های داستان های مورد علاقه خود یاد می گیرند. این داستان ها پر از سناریوهایی هستند که در آن شخصیت ها باید تصمیم بگیرند و بر نتیجه کارها تأثیر بگذارند.

نحوه درک کودکان از تصمیمات و اعمال شخصیت های داستان بر اخلاق و ارزش های کودکان تأثیر می گذارد. بنابراین بهتر است در انتخاب داستان هایی که برای کودکتان می خوانید دقت نظر داشته باشید زیرا به صورت غیر مستفیم در حال انتقال ارزش‌ها و اخلاقیات به فرزندتان هستید.

موسسه پرستاری پرستار همراه الف  با کادر مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری از سالمند، کودک و بیماران در منزل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *