پرستار همراه الف
پرستار همراه الف
فهرست خدمات

پرستار همراه الف

۶ مزیت رایحه درمانی برای سالمندان

زمان مطالعه: 4 دقیقه

رایحه درمانی  Aromatherapy یکی از موثرترین روش هایی درمان غیر دارویی است که از اسانس های گیاهی برای درمان دارو استفاده می کنند.  استشمام اسانس های گیاهی باعث می شود که مولکول‌های عطر موجود در اسانس‌ها از طریق اعصاب بویایی مستقیماً به مغز منتقل شده و به‌ویژه بر آمیگدال، مرکز عاطفی مغز تأثیر بگذارند.

دوران سالمندی بخشی طبیعی از مراحل زندگی انسان است که ممکن است با چالش های جسمی و روحی همراه باشد. استفاده از روش های بدون عارضه ای مانند رایحه درمانی در دوران سالمندی، مزایای بسیاری برای بهبود همه جانبه شرایط سالمندان دارد.

بنابراین در این مقاله به بررسی فواید رایحه درمانی برای سالمندان پرداخته ایم:

پرستار همراه الف

رایحه درمانی یا آروماتراپی چیست؟

رایحه درمانی که به آن اسانس درمانی نیز گفته می شود، نشان دهنده پیوند علم و طبیعت است. آروماتراپی یک روش درمان جامع است که از قدرت عصاره های طبیعی گیاهان استفاده می کند و سلامت و تندرستی جسمی و روانی را ارتقا می دهد.

اسانس های مورد استفاده در رایحه درمانی از قسمت های مختلف گیاهان از جمله برگ ها، گل ها، پوست یا ریشه آن ها استخراج می شود.عصاره های به‌دست‌آمده که به نام عطر یا «اسانس» گیاه شناخته می شود، مجموعه‌ای از فواید درمانی را به بیماران ارائه می‌کنند.

این اسانس های خوش بود که برای قرن‌هاست مورد استفاده قرار گرفته است، به روش‌های مختلفی با بدن ارتباط برقرار می‌کنند و باعث التیام، متعادل کردن عملکردهای بدن و کمک به سلامت عمومی بدن می‌شوند.

رایحه درمانی چگونه بر بدن تاثیر می گذارد؟

سیستم بویایی انسان، بسیار قوی تر از آن چیزی است که اکثر ما تصور می کنیم. این سیستم اولین خط دفاعی بدن ما است که در مورد خطرات احتمالی مانند دود ناشی از آتش سوزی یا نشت گاز هشدار می دهد. اما قدرت بویایی فراتر از غرایز بقا است چرا که نقش مهمی در درک احساسات و حافظه ما دارد.

پس از استشمام یک اسانس، مولکول های بو وارد بینی می شوند و اعصاب بویایی را تحریک می کنند. این اعصاب سیگنال هایی را به مغز می فرستند، به ویژه سیستم لیمبیک – بخشی از مغز که احساسات و خاطرات را کنترل می کند.

بسته به خواص منحصر به فرد اسانس استنشاق شده، مغز مواد شیمیایی مختلفی را آزاد می کند. این مواد شیمیایی می توانند بر خلق و خوی  فرد تأثیر بگذارند، آرامش را افزایش دهند، استرس را کاهش دهند و سایر فرآیندهای فیزیولوژیکی و روانی مرتبط با سلامت و تندرستی را تحریک کنند.

 

پرستار همراه الف

6 مزیت رایحه درمانی برای سالمندان

در ادامه شش مزیت اصلی رایحه درمانی برای افراد سالمند بیان شده است:

بهود کیفیت خواب

شنیدن مداوم تیک تاک مداوم ساعت در شب برای بسیاری از سالمندان، یادآور بی خوابی و خستگی زیاد است. برای بسیاری از سالمندان، اختلالات خواب یک مشکل رایج است.

برای رفع این مشکل می توان از اسانس اسطوخودوس، بابونه استفاده کرد. این اسانس ها  به خاطر اثرات آرام بخش خود شناخته شده اند، به بدن و ذهن کمک می کنند تا آرام شوند، شروع سریعتر خواب را تشویق می کنند و خواب آرام و عمیق را تقویت می کنند.

کیفیت خواب بهبود یافته به طور قابل توجهی سلامت کلی و عملکرد روزانه سالمندان را افزایش می دهد.

کاهش اضطراب و افسردگی

زندگی در زندگی امروزی، گاهی می تواند با احساس اضطراب و افسردگی همراه باشد. با این حال، رایحه درمانی می تواند تسکین دهنده این مشکل باشد.

عطرهای خاصی مانند ترنج و یاس، ترشح سروتونین را تحریک می کنند که اغلب به عنوان هورمون “احساس خوب” شناخته می شود. این هورمون نقش مهمی در تنظیم خلق و خو، ارتقاء احساس شادی و  کاهش اضطراب و افسردگی دارد.

مدیریت و کاهش درد در سالمندان

درد مزمن ناشی از بیماری هایی مانند آرتریت یک شکایت رایج در میان سالمندان است. اسانس های رزماری و اکالیپتوس دارای خواص ضد التهابی و ضد درد قوی هستند که می توانند به مدیریت این درد کمک کنند. این اسانس های را می توان در ماساژ، حمام، یا پخش کننده های عطر برای کاهش ناراحتی، افزایش تحرک و بهبود کیفیت زندگی استفاده کرد.

 بهبود سلامت دستگاه گوارش

مشکلات گوارشی در سالمندان غیر معمول نیست. روغن‌های ضروری مانند نعناع و زنجبیل به دلیل توانایی‌شان در تسکین دستگاه گوارش مشهور هستند. این اسانس ها نقش موثری در مدیریت علائمی مانند نفخ، سوء هاضمه و یبوست دارد، حرکات منظم روده و سلامت کلی دستگاه گوارش را تقویت کنند.

پرستار همراه الف

تقویت حافظه و عملکرد شناختی مغز

با افزایش سن، کاهش طبیعی حافظه و سایر عملکردهای شناختی نیز  امری شایع است. اعتقاد بر این است که برخی از اسانس ها مانند رزماری و مریم گلی باعث بهبود عملکرد شناختی و حافظه می شوند و به طور بالقوه از زوال شناختی مرتبط با افزایش سن جلوگیری می کنند. این عطر ها می تواند به سالمندان کمک کند تا استقلال را به مدت طولانی تری حفظ کنند و کیفیت زندگی خود را افزایش دهند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی دیگر از عوارض افزایش سن،  ضعیف شدن سیستم ایمنی در افراد سالمند است که باعث می شود فرد به شدت مستعد ابتلا به بیماری های مختلف شود.

خوشبختانه، برخی از اسانس ها مانند درخت چای و لیمو، دارای خواص ضد میکروبی قوی هستند که می توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند. این عطرها به محافظت از سالمندان در برابر بیماری های رایج کمک می کند و آنها را سالم تر و شادتر نگه می دارد.

موسسه پرستاری پرستار همراه الف  به عنوان یکی از معتبرترین مراکز مراقبت و پرستاری از سالمندان، کودکان و بیماران است که از سوابق درخشانی در این عرصه برخوردار است.

کادر پرستار سالمند این مرکز از تجربه و دانش کافی برای ارائه خدمات مراقبت و پرستاری به سالمندان برخوردار هستند و در هر ساعت از شبانه روز آماده ارائه خدمات تخصصی هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در واحد مشاوره تماس حاصل فرمایید.